Maleje sprzedaż odtwarzaczy MP3

Maleje sprzedaż odtwarzaczy MP3

Maleje sprzedaż odtwarzaczy MP3
19.02.2009 14:00, aktualizacja: 19.02.2009 14:17

Według badań firmy GfK, w minionym roku sprzedaż odtwarzaczy MP3 spadła o 33%, a cały rynek przenośnych odtwarzaczy zmniejszył się o prawie 20% do 1,2 mln egzemplarzy.

Jak podaje Rzeczpospolita, w rekordowym 200. roku Polacy kupili blisko 1,5 miliona cyfrowych odtwarzaczy muzycznych (1,1 mln odtwarzaczy MP3 i 0,4 mln MP4). Według danych GfK Polonia, w minionym roku sprzedaż MP3 spadła o 33%, natomiast MP4 wzrosła o 33 procent. W praktyce oznacza to, że rynek przenośnych odtwarzaczy zmniejszył się o 20% do 1,2 mln sztuk.
"Sprzedaż odtwarzaczy MP3 zupełnie padła, ale nie jest to odosobniony przypadek, bo wszystko sprzedaje się wolniej i w mniejszych ilościach. W przypadku odtwarzaczy cyfrowych jeszcze jakoś można zarobić na MP4. ale z każdym miesiącem zamówień jest już coraz mniej. Powodem takiego stanu jest rosnąca popularność nowoczesnych telefonów komórkowych, które mają w sobie wiele dodatkowych funkcji. To normalne, że klient nie kupi jedynie odtwarzacza, skoro może go mieć w telefonie z aparatem cyfrowym i dostępem do Internetu, a wszystko w bardzo podobnej cenie" - mówi dla PC World Adrian Koźniecki z firmy Xsonic, sprzedającej sprzęt elektroniczny.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Dobry odtwarzacz MP4 można kupić za 25. złotych, MP3 już za 100 zł. Jak przekonują sprzedawcy sprzętu elektronicznego, nie są to ceny konkurencyjne do ofert nowoczesnych telefonów w promocji za "złotówkę". Nowy trend wyraźnie pokazują dane firmy badawczej IDC - ubiegłoroczny rynek zaawansowanych komórek wzrósł pod względem liczby sprzedanych sztuk o 27%. Według Rzeczpospolitej w tym roku czeka nas co najmniej taki sam spadek sprzedaży odtwarzaczy MP3, jaki wystąpił w minionym roku.
"Rynek już się nasycił pewnymi towarami co jest naturalnym prawem. Kryzys dotknie każdy sektor rynku w mniejszym lub większym stopniu. Tak sie złożyło, że branża dóbr luksusowych jak np. samochody czy sprzęt elektroniczny muszą przejść przez to jako pierwsze. Jednak MP4 czy popularne iPhone'y również wpadną w ekonomiczny impas" - mówi dla PC World Łukasz Wójcik, doradca finansowy grupy Expander.

Zobacz też: Ranking produktów PC World.pl - odtwarzacz MP3 - http://www.pcworld.pl/ranking/98-odtwarzacze_mp3.html.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)