'Magic carpet' - dywan, który może uratować ci życie

'Magic carpet' - dywan, który może uratować ci życie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.09.2012 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inżynierowie z Uniwersytetu w Manchesterze skonstruowali dywan nafaszerowany czujnikami nacisku. Wbrew pozorom nie chodzi o ostrzeganie przed włamywaczami, choć oczywiście takie wykorzystanie dywanu także jest godne uwagi. Czujniki mają alarmować o upadkach starszych i schorowanych osób.

System zapamiętuje styl chodzenia kolejnych domowników - tempo, kierunek, długość kroków, ciężar stopy, itp. Następnie na bieżąco monitoruje sytuację, by wychwycić ewentualne zmiany. Gdy jedna z osób danego dnia zaczyna chodzić wolniej, chwiejnie i ma kłopoty z utrzymaniem równowagi, rozlegnie się sygnał ostrzegający przed możliwym upadkiem albo omdleniem. Jeśli układ wyczuje, że na dywanie leży ciało omdlałej osoby - odpowiednia wiadomość może zostać wysłana do rodziny albo do służb ratunkowych.

Dywan wygląda zwyczajnie, lecz pod powierzchnią z materiału umieszczono warstwę plastikowych światłowodów, które uginają się wskutek nacisku. Informacje zostają przekazane czujnikom, które z kolei wysyłają je do komputera, który jest odpowiedzialny za przechowywanie danych o chodzie domowników oraz wykrywanie nieprawidłowości.

System mógłby ułatwić opiekę nad osobami z chorobami układu ruchu lub układu krwionośnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)