Linux uczy się obsługi urządzeń wielodotykowych

Linux uczy się obsługi urządzeń wielodotykowych

Linux uczy się obsługi urządzeń wielodotykowych
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
16.06.2009 15:22, aktualizacja: 16.06.2009 15:46

Zespół wydziału informatyki francuskiej Krajowej Szkoły Lotnictwa Cywilnego (ENAC) opracował sterownik dla Linuksa obsługujący wielodotykowe urządzenia wejściowe pracujące pod kontrolą tego systemu.

Obraz
© Linux obsługuje urządzenia wielodotykowe (fot. heise-online.pl)

Jednak w odróżnieniu od rozszerzenia MPX (Multipointer X), które jest zaplanowane dla serwera X 1.7 środowiska X.org 7.5. driver skonstruowany przez Francuzów stanowi element jądra i odczytuje zawartość ekranów wielodotykowych bez ingerencji serwera X. Dlatego technologię tę daje się zastosować również z interfejsami innymi niż X11, jak choćby tymi używanymi przez urządzenia typu embedded. Programiści oczekują, że kod zawarty w aktualnym jądrze 2.6.30 będzie można wykorzystać także w przypadku Androida.

Demonstracyjna aplikacja rozpoznaje gesty wprowadzane za pośrednictwem wielodotykowego ekranu, które przez magistralę D-Bus przekazywane są do trójwymiarowego menedżera okien Compiz. W materiale wideo zamieszczonym na stronie projektu zobaczymy, jak przy użyciu gestów daje się obracać i powiększać okna.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)