Linksys X2000-EE - test

Linksys X2000-EE - test
Źródło zdjęć: © chip.pl

24.10.2011 10:22, aktual.: 24.10.2011 10:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ruter kablowy z wbudowanym modemem ADSL 2+ i trzema portami LAN, który dobrze radzi sobie z przesyłaniem na większe odległości i przez ściany. Tak prezentuje się nowy X2000 od Linksysa.

Seria X od Linksysa to nie pierwsza, która prócz modemu ADSL oferuje również możliwość połączenia kablowego. W iksach jednak, dla tego ostatniego, przewidziano oddzielny port a nie jak we wcześniejszych rozwiązaniach –. jeden z portów LAN.

X200. wyposażono w modem ADSL 2+, port WAN Ethernet oraz trzy stumegabitowe porty LAN. Urządzenie pracuje wyłącznie w paśmie 2,4 GHz i wyposażono je w dwie wewnętrzne anteny. Funkcjonalnie przypomina on model E1000, choć jak pokazują testy nie jest tak szybki. Rozpatrując wygląd, ruter jest bardzo podobny do E2000 czy WAG320N, również interfejs zarządzania nie zmienił ani trochę. Przyzwyczajenie czarno-niebieskich ekranów nie będą mieli problemów, żeby odnaleźć potrzebne ustawienia. Nawet widząc interfejs po raz pierwszy łatwo zorientować się gdzie leżą poszczególne opcje, zwłaszcza, że całość została przetłumaczona na wiele języków, włączając polski.

Obraz
© Prędkości transferu po kablu są porównywalne z innymi urządzeniami stumegabitowymi. (fot. chip.pl)

Tym co odróżnia produkty Linksys od konkurencji jest rozbudowane i bardzo łatwe w użyciu oprogramowanie Cisco Connect, które jest dołączane do wszystkich nowych modeli. Korzystając z niego, przeciętny użytkownik nie będzie nawet potrzebował sięgać do interfejsu webowego. Najbardziej potrzebne funkcje, oraz kilka udogodnień zawartych wyłącznie w Cisco Connect są intuicyjnie zgrupowane i dostępne „na kliknięcie”. Prócz konfiguracji połączenia z Internetem, oraz sieci lokalnej za jego pomocą utworzymy zabezpieczoną sieć bezprzewodową. Przydatną funkcją może się także okazać sieć dla gości –. oddzielny SSID i hasło sieciowe dające dostęp do Internetu, ale oddzielające użytkownika od zasobów sieci lokalnej. W nowej wersji programu pojawił się nawet miernik prędkości połączenia internetowego.

Obraz
© Przesyłanie w sieci bezprzewodowej nie wypada najlepiej. Tańszy TP-Link uzyskał lepsze wyniki. (fot. chip.pl)

Wydajność X200. jest wyraźnie niższa niż E1000, ale co ciekawe ruter lepiej radzi sobie z przesyłaniem bezprzewodowym niż model X3000, zwłaszcza na większe odległości. Jako, że został wyposażony w stumegabitowe porty LAN, nie można się po nim spodziewać zawrotnych prędkości, ale z kartą dedykowaną uzyskał akceptowalne 88 Mb/s. We współpracy z Centrino 2 jest nieźle, na małej odległości uzyskaliśmy 74 Mb/s. Duże odległości nie są dla Linksysa dużą przeszkodą – spadek prędkości do niecałych 76 Mb/s dla karty dedykowanej to dobry rezultat. Nieco gorzej, bo niecałe 60 Mb/s uzyskaliśmy w takim samym pomiarze, tyle że z Centrino 2.

Obraz
© Zużycie energii, jak na sprzęt wyposażony w modem ADSL, jest na przyzwoitym poziomie. (fot. chip.pl)

Linksys X200. nie należy do grona najszybszych urządzeń na rynku, niemniej jednak ma pewne zalety, które przemawiają na jego korzyść. Po pierwsze jest to wbudowany modem ADSL 2+, po drugie silny i stabilny sygnał na dużej odległości i wreszcie dołączone oprogramowanie Cisco Connect. Z uwagi na uniwersalność, jego cena też nie należy do najniższych. Za podobną kwotę można mieć o wiele wydajniejszy ruter, choć bez modemu ADSL.

Grzegorz Bziuk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)