Lektury szkolne dla leniwych

Lektury szkolne dla leniwych

Lektury szkolne dla leniwych
Źródło zdjęć: © IDG
07.11.2007 17:01, aktualizacja: 08.11.2007 09:43

Musisz przeczytać lekturę, ale nie ma akurat książki w bibliotece? Jesteś tak zmęczony, że nie możesz skupić wzroku na tekście? Teraz po prostu włącz komputer i głośniki, a syntezator mowy samodzielnie przeczyta klasyczne teksty Sofoklesa lub Szekspira.

Jeśli masz wyrzuty sumienia z powodu czytania streszczeń książek lub chciałbyś szybko nadrobić zaległości z poprzednich lat, to chyba nie ma lepszego sposobu niż czytający komputer.

Projekt "Wolne Lektury" jest koordynowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Na witrynie http://www.wolnelektury.pl umieszczone są teksty lektur szkolnych należących do domeny publicznej, czyli poza rygorami prawa autorskiego. Można je za darmo i zgodnie z prawem przeglądać, jak również pobierać na twardy dysk komputera w postaci plików w formacie PDF, ODT lub TXT. Projekt "Wolne Lektury" jest niekomercyjny i służy dobru społecznemu.

Teksty z powyższej witryny zostały umieszczone również na stronie http://www.expressivo.com . Materiał został przygotowany w ten sposób, by można go było w bardzo prosty sposób przenieść do Expressivo - http://www.idg.pl/ftp/pc_15957/expressivo.1.3.ewa.pl.html, a następnie słuchać wybranych utworów, przetwarzać w pliki dźwiękowe lub kopiować na odtwarzacz MP3.

_ "Możliwość słuchania książek jest jedną z najważniejszych funkcji Expressivo. Fakt, iż nasz program może przeczytać powieści Sienkiewicza, wiersze Słowackiego czy baśnie Andersena jest dla nas bardzo nobilitujący. Jest to równocześnie dowód na rosnącą rolę mediów elektronicznych, Internetu i nowoczesnych technologii we współczesnej kulturze. Jest nam niezwykle miło współuczestniczyć w tak cennym przedsięwzięciu, jakim są "Wolne Lektury" _ - powiedział Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software Sp. z o.o.

Na temat syntezatora Expressivo pisaliśmy w tekście iPod - on gada i czyta po polsku! - http://www.idg.pl/news/127604.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)