Laptop dla dziecka

Laptop dla dziecka

Laptop dla dziecka
Źródło zdjęć: © Shutterstock
10.09.2013 15:14

Połączenie słów "dziecko" i "komputer" zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Wiele osób jest przeciwnych zbyt wczesnemu wprowadzaniu dzieci w wirtualny świat, inne z kolei uważają, że bez tego maluch nie ma przyszłości. Warto zachować zdrowy rozsądek - nie ulega wątpliwości, że nauczenie dziecka korzystania z komputera jest dziś koniecznością. Zróbmy to jednak z głową!

Kiedy zacząć?

Rodzice bardzo często zadają sobie pytanie, kiedy najlepiej będzie kupić dziecku jego własnego laptopa. Choć w dzisiejszych czasach już nawet kilkulatki potrafią obsługiwać komputer czy uwielbiają grać na tablecie, to o własnym komputerze dla nich warto pomyśleć, kiedy skończą ok. 7 lat. Do tego wieku podstawą powinna być zabawa z rówieśnikami oraz ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Pierwszoklasiście przyda się już natomiast własny laptop –. będzie nieraz potrzebny podczas wykonywania zadań domowych, stanowić może ważną pomoc naukową, pozwoli też w wygodny sposób komunikować się ze znajomymi ze szkoły. Nie oznacza to jednak, że możemy pozwolić maluchowi na niekontrolowany dostęp do laptopa, a zwłaszcza do internetu – starajmy się o zachowanie właściwych proporcji.

Dlaczego laptopy mają przewagę nad komputerami stacjonarnymi, jeśli chodzi o pierwszy komputer dla dziecka? Z pewnością najważniejszą przyczyną jest ich mobilność. Dzięki temu maluch może korzystać ze swojego komputera także w bibliotece czy podczas rodzinnego wyjazdu. Często rodzice decydują się na tańszego netbooka - to dobry wybór, jeśli chodzi o komputer do wykonywania podstawowych zadań. Jest lżejszy i mniejszy, a zatem nie obciąży pleców dziecka, jeśli będzie potrzeba jego przenoszenia. Trzyma też dłużej baterię, a zatem dziecko nie musi zabierać ze sobą wcale nie tak lekkiej ładowarki. Niestety, jeśli zamierzamy eksploatować komputer w dużym stopniu, wykorzystując go nie tylko do nauki, lecz także do grania oraz oglądania treści multimedialnych, netbook może nie podołać takiemu wyzwaniu. Działa wolniej niż laptop i jest znacznie mniej zaawansowany.

O czym nie wolno zapomnieć

Kupując laptopa dla dziecka nie możemy zapomnieć o tym, aby sam komputer, jak i wszystkie akcesoria były możliwie bezpieczne dla zdrowia malucha. Warto stawiać na proste w obsłudze laptopy znanych marek, dające gwarancję jakości i wytrzymałości, różne modele można porównać np. na Nokaut. Pamiętajmy o zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania. Kolejną kwestią jest zabezpieczenie komputera, tak aby dziecko nie miało dostępu do nieodpowiednich treści w internecie, a także nie mogło samodzielnie instalować programów czy zmieniać podstawowych ustawień. Dobrze sprawdzą się darmowe programy antywirusowe oraz tzw. „nianie”, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że nic nie zadziała na nasze dzieci tak dobrze, jak szczera rozmowa, podczas której wytłumaczymy, jak korzystać z komputera oraz zasobów dostępnych w sieci.

Materiał powstał przy współpracy z Nokaut.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)