Kraków: policja zatrzymała skimmerów

Kraków: policja zatrzymała skimmerów

Kraków: policja zatrzymała skimmerów
22.02.2009 11:30, aktualizacja: 23.02.2009 10:18

Policjanci z Krakowa zatrzymali w ostatnich dniach dwóch skimmerów, złodziei wykradających dane właścicieli kart bankomatowych i numery rachunków bankowych. Aresztowani zostali dwaj obywatele Rumunii w wieku 23 i 38 lat.

Jak wynika z ustaleń Policji, informacje przechwytywane były za pomocą tzw. skimmera, czyli specjalnie przygotowanej nakładki bankomatowej umożliwiającej zeskanowanie informacji zawartych w pasku magnetycznym karty. Urządzenie wyposażone zostało dodatkowo w kamerkę pozwalającą na zarejestrowanie ruchu palców podczas wybierania numeru PIN.

Aresztowani to dwaj obywatele Rumunii w wieku 2. oraz 38 lat. Sprawcy nie spodziewali się nalotu Policji i kończyli właśnie "zbieranie danych" - jeden z mężczyzn zdemontował nakładkę i trzymając ją w kieszeni kurtki oczekiwał na przybycie "wspólnika".
Według wstępnych ustaleń, nie były to jedyne kradzieże jakich dopuścili się obydwaj mężczyźni na terenie Polski. Wiele wskazuje na to, że wcześniej ( prawdopodobnie zaledwie parę dni przed pojawieniem się w Krakowie ) instalowali oni podobne nakładki na bankomatach we Wrocławiu oraz Gliwicach.

W trakcie przeszukania, policjanci odnaleźli również sprzęt niezbędny do ściągania danych: nakładkę do bankomatu, laptop oraz nośniki pamięci masowej ( na dyskach znajdowało się co najmniej kilka tysięcy plików tekstowych z danymi właścicieli oraz numerami rachunków bankowych ). Przestępcy posiadali także specjalny program do przetwarzania skradzionych danych.

Policja ostrzega by osoby korzystające z bankomatów starały się zachować podstawowe środki ostrożności. Przed dokonaniem transakcji warto przyjrzeć się urządzeniu i sprawdzić czy nie widać, że zostało w jakiś sposób zmodyfikowane ( np. przez zamontowanie specjalnych nakładek ). Natomiast wpisując kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę tak, aby kod nie został zauważony przez inne osoby lub zarejestrowany przez kamerę ( jeżeli przestępcy zdołali ją w pobliżu zainstalować ).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)