KPN wprowadza symetryczny dostęp 500 Mb/s

Strona głównaKPN wprowadza symetryczny dostęp 500 Mb/s
02.01.2014 09:00
KPN wprowadza symetryczny dostęp 500 Mb/s
Źródło zdjęć: © ˆ Sashkin - Fotolia.com

Holenderski KPN wprowadza na rynek symetryczne łącza dostępowe 500 Mb/s.

W detalu, w pakiecie triple play z telefonem i telewizją, dostęp 500 Mb/s oferowany jest przez KPN w cenie 88 euro miesięcznie przy umowie terminowej. Do tej pory topową prędkością w ofercie operatora było 100 Mb/s. Również w wersji symetrycznej, ponieważ w rozwoju sieci FTTH holenderski operator stawia na aktywny ethernet po sieci optycznej. Na rynku hurtowym i instytucjonalnym KPN oferuje już gigabitowe łącza w tej technologii.

W swojej sieci szerokopasmowej operator na dużą skalę wciąż korzysta z technologii ADSL/SDSL/VDSL, ale jeszcze w ubiegłej dekadzie ogłosił strategiczny plan pełnej migracji w kierunku dostępu optycznego (FTTH). Z niektórych produktów na liniach miedzianych KPN zrezygnował już w 2010 r. Holenderski operator sam rozbudowuje FTTx, oraz przejmuje mniejszych operatorów skoncentrowanych na tej technologii.

Wedle tegorocznych danych holenderskiego regulatora FTTx jest najszybciej rosnącym typem dostępu na tamtejszym rynku. W połowie roku liczba łączy FTTH przekroczyła 500 tys. na ogólną liczbę ok. 6 mln szerokopasmowych łączy w Holandii.

Pośród dużych operatorów KPN oferuje dzisiaj (choć od niedawna) najszybszy dostęp na holenderskim rynku, chociaż łącza w technologii DOCSIS - 200 Mb/s od UPC i 150 Mb/s od Ziggo - dostępne są na znacznie większą skalę.

W Holandii sieci kablowe kontrolują ok. 4. proc. szerokopasmowego rynku. Takiej presji na operatorze narodowym nie ma w żadnym z innych europejskich krajów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)