Konsorcjum badające inteligentne sieci energetyczne

Konsorcjum badające inteligentne sieci energetyczne

Konsorcjum badające inteligentne sieci energetyczne
Źródło zdjęć: © Morey Milbradt/Thinkstock
03.11.2010 14:44

Konsorcjum prowadzące badania nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych powstaje pod przewodnictwem Politechniki Wrocławskiej. Deklarację o powołaniu organizacji zrzeszającej instytucje naukowe oraz gospodarcze podpisano w środę we Wrocławiu

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Andrzej Wiszniewski z Politechniki Wrocławskiej, inteligentne sieci elektroenergetyczne to systemy, w których na istniejące sieci energetyczne nakłada się systemy telekomunikacyjne. "W takich systemach decyzje dotyczące zarządzania energią oparte są na informacjach pochodzących z różnych szczebli. Od decyzji zwykłego odbiorcy, który w swoim mieszkaniu sam będzie decydował kiedy chce odbierać energię eklektyczną m.in. dzięki inteligentnym licznikom, aż po operatora sieci przesyłowej, który musi mieć informacje o stanie obciążenia sieci" - tłumaczył profesor.

Obraz
© (fot. Morey Milbradt/Thinkstock)

Deklarację o powołaniu konsorcjum o nazwie "Smart Power Grids - Polska" podpisali m.in. przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach konsorcjum będą opracowywane koncepcje rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych przesyłowych i dystrybucyjnych oraz narzędzi wykorzystywanych dla jej optymalizacji, zabezpieczania i sterowania sieciami. Mają być również prowadzone działania zmierzające do komercjalizacji wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych.

Dzięki prowadzonym badaniom i rozwojowi inteligentnych sieci elektroenergetycznych uda się zmniejszyć całkowite obciążenie sieci energetycznych oraz zminimalizować zagrożenie blackoutem.

Jak podkreślił prof. Wiszniewski, Politechnika Wrocławska, oprócz sfery badawczej, chce również zająć się koordynacją krajowych prac w zakresie inteligentnych sieci elektroenergetycznych. "Będziemy wspierać poszczególne instytucje badawcze, które prowadzą prace w tym zakresie. Chcemy też zabiegać o to, aby wyniki tych prac znalazły zastosowanie w gospodarce" - powiedział naukowiec.

Powstające we Wrocławiu konsorcjum jest pierwszą tego typu organizacją w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)