Koniec z lewymi grami na konsolę

Koniec z lewymi grami na konsolę

Koniec z lewymi grami na konsolę
Źródło zdjęć: © Sony Computer Entertainment
08.09.2010 15:18, aktualizacja: 08.09.2010 16:15

Koncern Sony Computer Entertainment opublikował oznaczoną numerem 3.42 aktualizację firmware'u dla konsoli PlayStation 3, która zamyka wykorzystywaną przez hakerów lukę w zabezpieczeniach. Jakiś czas temu specom udało się po raz pierwszy ominąć system ochrony przed kopiowaniem bez potrzeby modyfikowania wyposażenia sprzętowego konsoli.

Po uzyskaniu przez Sony sądowego zakazu dystrybucji sprzętowego klucza PSJailbreak hakerzy opublikowali w Sieci jego kod źródłowy pod nazwą PSGroove. Nieco później pojawiły się warianty kodu oznaczone jako PSFreedom i przeznaczone między innymi dla urządzeń Palm Pre, Nokia N90. i kalkulatora TI-84.

Obraz
© (fot. Sony)

Dodatkowe narzędzie programowe dla PS3 służące do kopiowania gier Blu-ray w przypadku użycia pierwotnego PSJailbreaka nadal krąży w Internecie. Umożliwia ono kopiowanie gier PS3 na dysk twardy konsoli i uruchamianie ich pod warunkiem posiadania jednej z oryginalnych produkcji wydanych na krążku Blu-ray. Zadziała to jednak tylko w sytuacji, gdy rozruch PS3 następuje z poziomu zmanipulowanego urządzenia USB. Jeśli konsola zostanie uruchomiona normalnie, kopie oraz nielegalny kod przestaną działać.

PSGroove i jego pochodne funkcjonują tylko z firmware'em w wersji 3.41 i starszych, które od momentu publikacji nowego firmware'u nie pozwalają na bezpośrednie logowanie się do PlayStation Network. Mimo to w Internecie krążą materiały instruktażowe mające rzekomo umożliwić uzyskanie dostępu do PSN za pomocą zmanipulowanych wpisów DNS. Zapewne nowo publikowane gry będą niebawem wymagać firmware'u przynajmniej w wersji 3.42. Na razie nie wiadomo, czy przygotowana aktualizacja oraz inne zabezpieczenia przed manipulacjami DNS pozwolą Sony na dłużej uwolnić serwis PSN od konsoli z przełamanymi zabezpieczeniami.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)