Koncepcyjny procesor Intel P55 - co wiemy do tej pory?

Koncepcyjny procesor Intel P55 - co wiemy do tej pory?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.10.2008 09:30, aktual.: 21.10.2008 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas, gdy procesory Intela oznaczone kodowo Lynnfield oraz Havendale nie otrzymały oficjalnej nazwy, tak układ Ibex Peak został "ochrzczony" przez koncern jako P55 - według informacji pochodzących z najnowszej mapy drogowej produktów kalifornijskiego koncernu.

Intel P55 będzie pojedynczym układem, tak więc nie powinniśmy spodziewać się kolejnej wersji mostka południowego ICH. W jednym z dokumentów firmy Intel przeczytać można, iż nowy chip zgodny będzie pod kątem ilości pinów z innymi pięcioma układami. Fakt ten z pewnością jest dobrym krokiem w stronę producentów płyt, którzy od tego momentu będą mogli na podstawie jednej płytki PCB tworzyć wiele modeli urządzeń.

Nowy chipset Intela posiadać będzie także wbudowany czujnik, podobnie jak ma to miejsce w procesorach CPU, który umożliwi monitorowanie temperatury układu na płycie głównej.

Układ Intel P55 posiadać będzie wsparcie dla procesorów z podstawką LGA1160 ( CPU z rodziny Havendale oraz Lynnfield ). Chipset posiadać ma hub USB, który umożliwi obsługę maksymalnie czternaście portów. Czy w nowym chipie zaimplementowana zostanie obsługa USB 3.0? Tego niestety nie wiadomo i jest zbyt wcześnie, aby o tym spekulować. Poza tym Intel P55 wspierać będzie technologię PCI Express 2.0 x16, także w trybie podwójnym, gdzie karty graficzne komunikować się będą przy pomocy PCI-E działającej jako x8 oraz do sześciu portów SATA 3 Gb/s z obsługą Intel Matrix Storage Technology 9.0 oraz RAID 0, 1, 0+1, 5 i 10.

Płyty główne wyposażone w nowy układ Intela trafią do sprzedaży zapewne za około rok, wraz z premierą nowych CPU z rodziny Lynnfield oraz Havendale.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)