Komputerowy system pomocy dla osób starszych

Komputerowy system pomocy dla osób starszych
Źródło zdjęć: © fraunhofer.de

08.02.2011 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemieccy naukowcy opracowali komputerowy system ułatwiający życie starszych, samotnych osób. System wzywa pomoc w momentach zagrożenia - poinformował portal Fraunhofer Institute

Naukowcy z Fraunhofer Institute for Experimental Software Engineering (IESE) w Kaiserslautern oraz firmy CIBEK Technology i kliniki dla osób starszych Westpfalz Klinik opracowali system komputerowy "ProAssist4Life". Umożliwia on samodzielne życie osobom starszym, z chorobami układu krążenia i problemami z poruszaniem. System ma ratować je w sytuacjach, gdy na skutek upadku lub utraty przytomności nie będą mogły wezwać pomocy.

Obraz
© (fot. fraunhofer.de)

"ProAssist4Life" składa się z układu bezprzewodowych czujników zamontowanych na suficie mieszkania. Przekazują one dane o ruchu mieszkańca domu do oprogramowania komputerowego, które na tej podstawie tworzy model jego zachowania. Jeśli stanie się cokolwiek odbiegającego od modelu np. człowiek będzie leżał na podłodze, wówczas program podniesie alarm. Pierwszą czynnością będzie zwrócenie się do mieszkańca domu. Aby wyłączyć alarm będzie on musiał nacisnąć ekran dotykowy komputera lub zadzwonić z telefonu komórkowego, dając głosowe polecenie zakończenia alarmu. Jeśli domownik nie odpowie na wezwanie, wówczas system automatycznie wyśle alarm poprzez SMS i e-mail do wskazanej w programie osoby lub do opiekuna społecznego.

Jak stwierdził Holger Storf z IESE, członek zespołu opracowującego "ProAssist4Life", system nie zastąpi opieki dla osób starszych, ale stanowi "coś rodzaju poduszki powietrznej, dającej tym osobom poczucie bezpieczeństwa".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)