Komputer wielkości karty kredytowej za 70 zł

Komputer wielkości karty kredytowej za 70 zł02.08.2011 14:51
Komputer wielkości karty kredytowej za 70 zł
Źródło zdjęć: © Gizmodo

Pamiętacie niewiarygodnie tani komputer? Raspberry Pi wchodzi właśnie w etap wstępnej produkcji. Mimo tak niskiej ceny komputerek będzie w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 1080p!

Komputer wielkości kart płatniczej będzie miał w sobie procesor ARM1. o taktowaniu 700 MHz, 128 MB RAM-u (lub 256 w droższej wersji), port Ethernet (także w droższej opcji), HDMI, złącze kompozytowe, USB i slot kart SD. Wszystko to będzie działać pod kontrolą Linuxa (najprawdopodobniej Ubuntu).

288758730210949267
Źródło zdjęć: © (fot. Gizmodo)

Jak do takiego maleństwa podłączyć klawiaturę lub myszkę? Producenci polecają hub USB. Hub będzie także idealny dla osób, które będą chciały wyposażyć Raspberry Pi w Wi-Fi - wystarczy podłączyć modem USB. Prąd będzie dostarczany przez inne wejście, a maksymalny pobór będzie wynosić... 1 wat.

Komputer został stworzony głównie w celu popularyzowania nauki informatyki wśród uczniów szkół publicznych. Do Raspberry Pi będzie można podłączyć telewizor, monitor lub nawet mały, dotykowy ekran. Z tej ostatniej wersji może powstać tablet!

Komputer będzie dostępny w dwóch wersjach: 25-dolarowej i 35. Droższa będzie posiadać 128 MB więcej RAM-u i port Ethernet. Urządzenie jest już produkowane, do użytkowników ma trafić jeszcze w tym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)