Komputer dla profesjonalisty - wykorzystaj dostępną moc

Komputer dla profesjonalisty - wykorzystaj dostępną moc
Źródło zdjęć: © PC World

24.05.2010 12:00, aktual.: 24.05.2010 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zestawy komputerowe dla profesjonalisty mogą się różnić dodatkami ale najczęściej oferują sporą moc obliczeniową. Warto ją wykorzystać instalując wydajne komponenty i oprogramowanie.

Zanim zaczniesz kompletować wymarzony zestaw dla profesjonalisty zastanów się do jakich zdań będzie on najczęściej wykorzystywany. Inny sprzęt jest lepszy dla grafika, a jeszcze inny do masteringu wideo czy edycji fotografii. Trzeba dobrać komponenty w ten sposób aby wydajność i możliwości peceta odpowiadały w największym stopniu oczekiwaniom odbiorcy.

Należy też pamiętać, że profesjonalnych zastosowań peceta jest bez liku dlatego nie sposób wspomnieć wszystkich niezbędnych aplikacji. Zobaczmy, z czego może skorzystać fotograf, projektant i montażysta filmowy.

Wiem czego chcę

Nie warto w komputerze przeznaczonym do intensywnych obliczeń instalować słabszego procesora niż czterordzeniowy. Najlepszy stosunek wydajności do ceny oferują modele Intel Core i5, i7. Częstotliwość taktowania nie powinna być mniejsza niż 3GHz. To obecnie standard. Dla bardzo wymagających przeznaczony jest sześciordzeniowy model Core i7 980X.

Obraz
© Core i7 to obecnie najwydajniejsze procesory. W ofercie są modele tańsze, jak i przeznaczone dla zamożniejszych klientów (fot. PC World)

Baza takiego zestawu - płyta główna - powinna być stabilna i wyposażona w dużą liczbę złącz. W razie potrzeby ułatwią one rozbudowę zestawu o dodatkowe specjalistyczne karty. Warto szukać modelu wyposażonego w interfejs Serial ATA 6GB/s, USB 3.0 oraz rozbudowaną sekcję zasilania procesora, która poprawia stabilność. Wśród modeli obecnych na rynku można wyróżnić płytę ASUS P6X58D PREMIUM czy tańszą GIGABYTE GA-P55A-UD5.

Obraz
© Dopracowana, stabilna platforma to podstawa profesjonalnego zestawu (fot. PC World)

Kluczowy jest RAM. Nowoczesne płyty główne potrafią obsłużyć nawet 24GB pamięci operacyjnej. Minimum niezbędne do pracy z profesjonalnymi aplikacjami to 4GB. W miarę możliwości warto zainstalować sześć lub osiem gigabajtów. Należy przy tym zwrócić uwagę na tryb trójkanałowy, który dodatkowo zwiększa wydajność. Trzy kości DDR3 po 2GB każda to aktualnie optymalne rozwiązanie.

Obraz
© Dysk SSD to szybkie ale drogie rozwiązanie (fot. PC World)

Najlepszym miejscem do przechowywania danych są dyski SSD, które poprawią wydajność zestawu. Dobrze sprawdzają się na przykład modele OCZ. Jeśli to rozwiązanie jest jednak zbyt drogie, dysk SSD można zastąpić dwoma zwykłymi dyskami skonfigurowanymi w macierz RAID. W zależności od wersji poprawi to wydajność i zwiększy odporność na uszkodzenie i utratę danych. Bardzo dobrą wydajność połączoną z wysoką żywotnością mają modele WD z serii RE. Opcjonalnie warto rozważyć konfigurację, w której mały dysk SSD przeznaczony będzie tylko na system. Natomiast baza danych i narzędzia znajdą się na macierzy RAID.

Obraz
© NAS sprawdzi się w domu i w niewielkiej firmie (fot. PC World)

Dane magazynować można też na serwerach NAS. W zależności od konfiguracji oferuja one dużą przestrzeń do wykorzystania i mechanizmy minimalizujące prawdopodobieństwo utraty danych. NAS ułatwia też dostęp do danych z różnych komputerów w sieci. Godny polecenia jest na przykład Qnap TS-210. Można w nim zainstalować dwa dyski twarde o pojemności do 2TB w konfiguracji klasycznej lub RAID.

Obraz
© Monitor Eizo to najlepsze rozwiązanie dla grafika (fot. PC World)

Często najważniejszym elementem zestawu staje się monitor. Powinien mieć on co najmniej 24 cale, oferować rozdzielczość Full HD i opierać się na matrycy PVA lub IPS. Warto zwrócić uwagę na produkty EIZO. Monitory tej firmy oferują znakomite odwzorowanie kolorów i nie męczą wzroku nawet po kilku godzinach pacy.

Karta graficzna nie powinna być zintegrowana z płytą główną. Podstawowy model powinien być wyposażony w minimum 512MB pamięci i obsługiwać DirectX9.0. (na przykład GeForce z serii 7000 lub Radeon z serii 3000). Musi mieć jednostki cieniowania pikseli w wersji 3.0.
Wymaga ich większość aplikacji do projektowania w 3D, w tym AutoCAD. Do edycji i montażu wideo lepiej jednak wybrać jak najszybszą grafikę zgodną z DirectX10 lub DirectX 11. Dzięki temu funkcje związane z edycją wideo będzie mógł wykonywać GPU. Rekomendowane modele to tańszy GeForce 8800 GT lub szybszy i nowocześniejszy Radeon 5770.

Obraz
© Rekomendowany zestaw dla profesjonalisty (fot. PC World)

Karta graficzna do boju

Najlepszym systemem operacyjnym będzie 64 bitowa wersja Windows 7. System ten najlepiej wykorzysta możliwości sprzętu.

Obraz
© Dobra przeglądarka zdjęć ułatwi zarządzanie zasobami graficznymi (fot. PC World)

Ponadto posiadacz wydajnego zestawu powinien wybierać programy, które wykorzystają jego wszystkie możliwości i zaoferują dużą funkcjonalność.

Warto zwrócić uwagę na aplikacje przeznaczone dla wielordzeniowych, 64 bitowych procesorów oraz narzędzia wykorzystujące moc obliczeniową karty graficznej. Jeżeli na przykład zajmujesz się fotografią, zainteresuj się FastPictureViewer Professional.

To profesjonalna przeglądarka zdjęć posiłkująca się układem graficznym. Obsługę akceleracji GPU ma również Photoshop w wersji CS4 i CS5.

Obraz
© Nie tylko zdjęcia wymagają poprawy jakości (fot. PC World)

Dobre efekty podczas montażu wideo dają CyberLink PowerDirector. Osoby zainteresowane poprawą jakości filmów powinny wybrać program vReveal.

Obraz
© TMPGenc wykorzystuje technologię NVIDIA Cuda, dzięki temu jest bardzo szybki (fot. PC World)

Transkodowanie materiału można przeprowadzić za pomocą Badaboom, Cyberlink MediaShowExpresoo czy profesjonalnych MediaCoder lub TMPGEnc.

Obraz
© 3ds MAX to jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia grafiki trójwymiarowej (fot. PC World)

Projektantom przyda się na pewno AutoCAD, który także potrafi wykorzystać możliwości GPU. Do tworzenia grafiki 3D najlepszy będzie 3ds MAX, Canvas lub Autodesk Maya. Natomiast do komputerowego składu i łamania tekstu można użyć Adobe InDesign.

CUDA i STREAM

Na rynku jest kilka technologii, które pozwalają wykorzystać moc obliczeniową karty graficznej do przetwarzania grafiki, dźwięku i wideo. Jeśli aplikacja oznaczona jest logo CUDA to wykorzysta do pracy karty GeForce. Z kolei STREAM oznacza bliźniaczą technologię stosowaną w kartach Radeon. Obie firmy godzi Microsoft, oferując DirectX Cumpute, który potrafi wykorzystać do obliczeń zarówno GPU NVIDIA jak i ATI. Dodatkowe technologie oferujące wsparcie akceleracji dekodowania wideo to DXVA (Microsoft), PureVideo (NVIDIA) i ATI Avivi (ATI).

Obraz
© Przykładowe programy dla profesjonalisty (fot. PC World)
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)