Komórka ma 35 lat...

Komórka ma 35 lat...

Komórka ma 35 lat...
Źródło zdjęć: © Motorola
03.04.2008 15:35, aktualizacja: 03.04.2008 15:50

SMS-y, gry, odtwarzacze MP3 oraz dostęp do internetu – to dla
nas oczywiste możliwości telefonu. Dziś mija 35. rocznica od pokazania
przez Motorolę prototypu telefonu komórkowego DynaTAC

Dokładnie 35 lat temu, 3 kwietnia 1973 roku Motorola zaprezentowała na Manhattnie w Nowym Jorku pierwszy przenośny telefon, prototyp telefonu komórkowego, o nazwie DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage). Na specjalnym pokazie m.in. dla przedstawicieli Federalnego Urzędu Łączności (FCC) wykonano pierwsze połączenie. To był przełomowy dzień dla branży telekomunikacyjnej.

Obraz
© DynaTAC (fot. Motorola)

Stworzenie pierwszego przenośnego telefonu było szczególnie dużym wyzwaniem, gdyż nie tylko brakowało urządzenia, na którym można by się wzorować, ale nie było też stworzonej infrastruktury. Motorola, lider w dziedzinie komunikacji radiowej, wykorzystała swoje kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tej branży, zdobywane od momentu założenia w 1928 roku jako Galvin Manufacturing Corporation - mówi Małgorzata Matusiewicz, marketing menedżer Motoroli na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Obraz
© DynaTAC

Telefon z racji swojego wyglądu, był żartobliwie porównywany przez swoich projektantów z butem. Jednak prawdziwe wyzwanie stało przed inżynierami, którzy musieli stworzyć elektronikę tak małą, by zmieściła się w zaprojektowanym przez zespół Rudy’ego Kroloppa modelu.

Dwa lata później od pionierskiego pokazu, 16 września 1975 roku, Motorola otrzymała patent o numerze 3 906 166 na rozwiązanie nazwane "Radio telephone system".

Dopiero 10 lat później, 21 sierpnia 1983 roku Federalny Urząd Łączności USA (FCC) dopuścił do użytku DynaTAC 8000X, pierwszy na świecie komercyjny przenośny telefon komórkowy. Tego dnia zaczęła się współczesna era telefonii komórkowej

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)