Kara grzywny dla operatora hotspota

Kara grzywny dla operatora hotspota

Kara grzywny dla operatora hotspota
30.11.2009 16:45

Właściciel restauracji w Wielkiej Brytanii został skazany na grzywnę w wysokości 8000 funtów (około 9000 euro), ponieważ za pośrednictwem utrzymywanej przez niego otwartej sieci WLAN nielegalnie pobierano materiały chronione prawem autorskim. Donosi o tym serwis CNet powołujący się na pracownika instalującej hotspoty firmy The Cloud. Kara została nałożona w wyniku pozwu cywilnoprawnego wniesionego przez właściciela praw autorskich

Ten przypadek budzi pytania, jak należy rozpatrywać z prawnego punktu widzenia utrzymywanie publicznego punktu dostępowego do Sieci. Eksperci prawni zauważają, że w przyszłości operatorom hotspotów może nawet grozić nagła blokada łącza, jeżeli tylko projekty ustaw (takie jak faworyzowany przez UE model "trzech naruszeń") zostaną wdrożone do krajowego prawodawstwa państw UE.

Obraz

Wewnątrz Unii nie ma na razie jednolitych regulacji prawnych dotyczących punktów dostępowych WLAN. Przykładowo, we Francji pojawiają się pomysły, aby z góry ograniczyć zakres stron WWW osiągalnych za pośrednictwem publicznych hotspotów do witryn umieszczonych specjalnej białej liście. Jedynie w ten sposób możliwe byłoby ograniczenie pobierania materiałów chronionych prawem pod osłoną anonimowości otwartych sieci Wi-Fi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)