Kalkulator smogu. Sprawdź, ile "wypaliłeś" papierosów

Kalkulator smogu. Sprawdź, ile "wypaliłeś" papierosów
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

20.11.2018 17:04, aktual.: 20.11.2018 17:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smog jest realnym zagrożeniem, które wielu z nas wciąż ignoruje. Sprawdź, jak faktycznie szkodzi ci zanieczyszczone powietrze. Zrobisz to za pomocą kalkulatora smogowego.

Co roku w wyniku powikłań spowodowanych przez zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera 48 tys. osób. Według Dyrektora Generalnego WHO, na całym świecie może to być nawet 7 milionów. Z tego względu powstają ruchy takie jak Krakowski Alarm Smogowy.

Już dwa lata temu krakowski ruch wraz we współpracy z startupem Omni Calculator stworzyło aplikację obliczającą szkodliwość smogu. To kalkulator, który na podstawie danych z konkretnego regionu pokazuje przeliczenie zawartości benzo(a)pirenu w powietrzu na ilość papierosów.

Wystarczy odpowiednio ustawić lokalizację i ilość spędzanego czasu na dworze a zobaczymy, jak bardzo szkodzi nam samo b(a)p. Przykładowo, przy dzisiejszych warunkach, spędzanie czterech godzin dziennie na dworze szkodzi równie, jak wypalenie 721 papierosów w skali roku.

Kalkulator znajdzieciepod tym adresem. Jeśli zejdziecie na dół strony, znajdziecie opcję dodania widżetu do przeglądarki. Dzięki temu w każdej chwili macie łatwy dostęp do kalkulatora.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)