Już wiemy, jak sobie radzić z trollami

Już wiemy, jak sobie radzić z trollami

Już wiemy, jak sobie radzić z trollami
Źródło zdjęć: © Gizmodo
15.06.2011 11:39, aktualizacja: 15.06.2011 11:53

Na każdym forum dyskusyjnym, stronie informacyjnej lub portalu hobbystycznym występuja przynajmniej klika przypadków użytkowników, którzy starają się zwrócić na siebie uwagę, prowokując, szydząc, zgrywając ignorantów, itd. Znani są jako trolle i udało im się stać się obiektem zainteresowania naukowców.

Na każdym forum dyskusyjnym, stronie informacyjnej lub portalu hobbystycznym występuje przynajmniej klika przypadków użytkowników, którzy starają się zwrócić na siebie uwagę, prowokując, szydząc, zgrywając ignorantów, itd. Znani są jako trolle i udało im się stać się obiektem zainteresowania naukowców.

Claire Hardaker z Uniwersytetu w Lancaster opublikowała analizę "Działalność trolli w asynchronicznej komunikacji zapośrednioczonej przez komputery" (zapewne chodzi o internet) w branżowym "Journal of Politeness Research". Badania przeprowadziła na podstawie analizy pojawiających się na przestrzeni 9 lat komentarzy na forum dotyczącym jeździectwa.

Obraz
© (fot. Gizmodo)

Oto definicja trolla według lingwistki:

Osoba, która sprawia wrażenie, że chce stać się częścią danej grupy, nawet zdaje się przejawiać taką chęć i składa pseudoszczere deklaracje chęci przynależności, ale jej prawdziwym zamiarem jest wprowadzać chaos, prowokować do konfliktów i je nasilać, dla własnej satysfakcji.

Hardaker opracowała zwięzły zbiór wskazówek, jak sobie radzić z trollami:

Działalność trolla:

1) można zakłócić, gdy inni użytkownicy zdemaskują zamiar trollowania i nie dadzą się sprowokować.

2) można zdusić w zarodku, gdy inni użytkownicy zdemaskują zamiar trollowania i działają tak, by unieszkodliwić trolla w dyskusji.

3) może się nie powieść, jeśli użytkownicy nie rozpoznają trolla, ale nie dają się też sprowokować.

4) może się powieść, jeśli inni użytkownicy uwierzą w nieszczere zamiary trolla i dadzą się sprowokować do prowadzenia dyskusji na jego warunkach.

5) można wyśmiewać przez świadome trollowanie ze strony zwykłych użytkowników. Wpływa to korzystanie na solidarność grupy broniącej się przed atakami trolla.

Nie lekceważmy tych przełomowych obserwacji. Powstały po przeanalizowaniu bazy danych składającej się z 17. milionów słów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)