Jest już iPhone OS 3.1

Jest już iPhone OS 3.1

Jest już iPhone OS 3.1
Źródło zdjęć: © Apple
10.09.2009 15:03, aktualizacja: 10.09.2009 15:26

Apple oddał do użytku systemy iPhone OS 3.1 dla wszystkich generacji iPhone'a i iPhone OS 3.1.1 dla wszystkich urządzeń z rodziny iPod (do pobrania za pośrednictwem iTunes). Licząca sobie w niektórych przypadkach nawet ponad 300 MB paczka instalacyjna zawiera liczne ulepszenia i nowe funkcje, naprawiając przy tym wiele luk w zabezpieczeniach – niektóre z nich są sklasyfikowane jako krytyczne.

System dla iPhone'a, bazując na dotychczas zainstalowanych programach, przedstawia użytkownikowi propozycje nowych programów. Można też załadować dźwięki dzwonka. Wersja 3.1 ma zapewniać bezstratny montaż wideo. Podwyższono też sprawność obsługi sieci WLAN przy aktywowanym połączeniu Bluetooth, a przeglądarka Safari ostrzega użytkownika przed wchodzeniem na niebezpieczne strony phishingowe. W przyszłości iPhone będzie pokazywał środki zgromadzone na koncie iTunes dla sklepów App Store i iTunes Store.

Problemy

Luki bezpieczeństwa –. jest ich dziesięć – dotyczą przede wszystkim usterki w silniku WebKit, w wyniku której odwiedziny na spreparowanej stronie mogą doprowadzić do przemycenia i wykonania w telefonie szkodliwego kodu.

Wśród innych błędów warto wymienić między innymi znaną od dawna lukę w przetwarzaniu spreparowanych SMS-ów, która pozwala na manipulowanie pamięcią sterty (heap) iPhone'a. Teoretycznie w ten sposób można doprowadzić do wyłączenia telefonu albo nawet wykonać na nim dowolny kod. Jednak już aktualizacja firmware'u 3.0.1 z początku sierpnia zawierała łatkę zapobiegającą występowaniu takich błędów.

Rozwiązanie

Instalacja nowego wydania systemu operacyjnego eliminuje opisywane problemy. Właściciele iPodów touch, którzy do tej pory nie przeszli jeszcze na system iPhone OS 3.x, mogą pobrać nowy system w iTunes Store za 4 euro.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)