Jaką wybrać i kupić suszarkę do włosów?

Jaką wybrać i kupić suszarkę do włosów?

Jaką wybrać i kupić suszarkę do włosów?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.09.2012 16:07

Na pewno spotkałaś się z opinią, że suszenie włosów nie wpływa korzystnie na ich kondycję. Bez obaw - nowoczesne suszarki są inne niż modele sprzed 10-20 lat.

Suszarka do włosów - genialny wynalazek
Rzeczywiście, w modelach sprzed lat głównym mankamentem było to, że nie potrafiły utrzymać odpowiedniej temperatury, pomijając fakt, że co chwila szwankował termostat. Tym niemiej czasy, kiedy suszeniu włosów towarzyszyły charakterystyczny zapach przypalanych włosów czy uczucie gorąca, odeszły bezpowrotnie. Dzisiejsze suszarki to urządzenia, które wykraczają daleko poza samą stylizację włosów. Coraz częściej dbają o nie i wydatnie je pielęgnują. Same zaś rozwiązania i stosowane w suszarkach końcówki oraz akcesoria sprawiają, że w wielu wypadkach wymodelujesz i przygotujesz sobie fryzurę nie mniej efektownie niż w najlepszym nawet salonie fryzjerskim. Potrzebne są tylko niezbędna wiedza i dobrej klasy suszarka.

Co musisz wiedzieć?
Moc jest parametrem pracy suszarki, o którym mówi się najwięcej. To od niej głównie zależy szybkość suszenia włosów. Ale czy wyższa moc świadczy o tym, że dany model jest lepszy? Absolutnie nie. Efektywność suszenia nie wynika bezpośrednio z mocy suszarki, tylko z ilości przepływającego powietrza. A to zależy już nie tylko od mocy silnika, ale też konstrukcji całego urządzenia, w tym kanału nadmuchu. Zwróć uwagę na suszarki, których nazwy lub symbole sugerują, iż jest to model profesjonalny (np. oznaczenie „pro”, „ekspert itp.). Ich obudowa zawsze zwęża się ku wylotowi. Rozwiązanie to sprawia, że powietrze wylatuje szybciej, zatem efektywniej przechwytuje cząsteczki wody z Twoich włosów. Na pewno zastanawiasz się też, czy im wyższa temperatura, tym szybciej schną włosy. I tak, i nie. Cieplejsze powietrze jest czynnikiem przyspieszającym proces suszenia, ale przede wszystkim chodzi tu o ilość cząsteczek powietrza w danej jednostce czasu, a więc znowu o szybkość i ilość jego przepływu. Jaki z tego wniosek? Nie
kieruj się wyłącznie mocą suszarki –. modele o tej samej mocy mogą znacznie różnić się skutecznością suszenia. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybór modelu o dużej mocy, ale koniecznie z regulacją temperatury.

Co jest konieczne, a co może się przydać?
Podstawową zasadą udanych zakupów jest to, by wybierać te produkty, które są nam rzeczywiście potrzebne. Możesz sobie zatem kupić bardzo dobrą suszarkę z wieloma rozwiązaniami i dodatkami, ale jeśli będziesz korzystać z niej sporadycznie, lepiej wybierz po prostu model z najważniejszymi funkcjami.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, podstawowym rozwiązaniem w suszarce jest regulacja temperatury. Najpopularniejsze są modele, które mają dwa stopnie temperatury nawiewu. Bardziej zaawansowane modele mają ich nawet pięć, a do tego są wyposażone w regulację siły nawiewu. W niektórych suszarkach siła nawiewu jest skorelowana z temperaturą, co poznasz, kiedy zmniejszając temperaturę, usłyszysz, że odgłos pracy silnika ma nieco niższy ton. Bądźmy odważni i sprawdźmy ten aspekt (i wiele innych) już w sklepie. Taki test świetnie pomaga w wyborze! Jeśli w danym sklepie obsługa nie podejdźcie do Ciebie ze zrozumieniem, po prostu idź gdzie indziej. Wracając do wątku głównego, warto wiedzieć, że w modelach z wyższej półki regulacje nawiewu i temperatury są rozdzielone. Dzięki temu masz aż kilkanaście możliwych kombinacji i łatwo dobierzesz tryb suszenia dopasowany do Twoich włosów czy też do czasu, którym dysponujesz.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, który pomoże zadbać o włosy, jest jonizacja. W suszarkach spotkać możesz dwa rodzaje jonów: jony srebra oraz jony turmalinów. Ich zadaniem jest pozbawianie włosów ładunku elektrycznego. Ponadto jony sprawiają, że łuska włosa się domyka, co zapobiega nadmiernemu przesuszeniu. Sądzisz, że to chwyt marketingowy? Nic podobnego. Włosy w kontakcie z suchym powietrzem czy niektórymi materiałami gromadzą dodatnie ładunki elektryczne, przez co się elektryzują. Ujemne jony płynące z suszarki pomagają zrównoważyć ładunek elektryczny włosów. Oczywiście, im wyższej klasy suszarka, tym rozwiązanie jest bardziej dopracowane. Przydatna może okazać się też funkcja turbo. Nie oznacza to oczywiście, że silnik będzie pracował w jakimś niebywale dynamicznym trybie; po prostu natychmiastowo zacznie pracę na maksymalnych obrotach. Równie użytecznym rozwiązaniem jest chłodny nawiew. Wiele osób często zastanawia się, czemu on służy. Otóż owiewamy nim włosy w końcowym etapie suszenia, dzięki czemu zyskują
efektowny blask. Niektórzy (obawiając się szkodliwości temperatury) suszą w ten sposób włosy. Oczywiście można, ale trzeba uważać, żeby się nie…. przeziębić.

Przydatne akcesoria
Większość suszarek wyposażona jest w wąską końcówkę, zwaną koncentratorem. Powietrze wylatuje przez wąską szczelinę, co pomaga w modelowaniu czy podkręcaniu włosów, które nie będą się rozwiewać na boki. Szczelina koncentratora może mieć różną szerokość. Węższe lepiej spełniają swoje zadania. Drugim z akcesoriów, który ma też wiele modeli, jest dyfuzor. Jest to nakładka na suszarkę ze specjalnymi wypustkami, przez które wylatuje powietrze. Suszenie z dyfuzorem spowoduje, że Twoje włosy nabiorą lekkich, naturalnych skrętów. Ale fantazyjne fale uzyskasz jeszcze za pomocą innej, dostępnej z niektórymi suszarkami, końcówce. Spin curl, bo tak się ona zwykle nazywa, sprawia, że włosy skręcają się spiralnie, tworząc efekt jak po stylizacji lokówką.

Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując jaką wybrać i kupić suszarkę do włosów?
Na całościową ocenę suszarki do włosów wpływ ma bardzo wiele czynników, pozornie detali, które jednak okazują się przydatne. Zwróć uwagę zatem, czy model, którym jesteś zainteresowana, ma obrotowy przewód (zapobiega skręcaniu), specjalne oczko do zawieszania (komfort przechowywania), czy wyposażony jest w wytrzymały i długi przewód (bezpieczeństwo i wygoda). Jeśli możesz, weź urządzenie do ręki, sprawdź, ile waży i jak leży w dłoni (czy jest dobrze spasowane, ergonomiczne i czy nie wyślizguje się). Jeśli korzystasz z suszarki codziennie, wspomniana ergonomia ma kolosalne znaczenie. Pamiętaj jednak, że wspomniane wcześniej suszarki „pro”. są najczęściej cięższe niż klasyczne modele. Mają one większy, bardziej wydajny silnik o przedłużonej żywotności. Mimo nieco wyższej masy jest to ogromnym plusem.

Zanim zdecydujesz jaką wybrać i kupić suszarkę do włosów - pamiętaj!

- Moc silnika suszarki jest ważna, ale nie dokonuj wyboru, kierując się jedynie tym parametrem. Dobra suszarka powinna mieć odpowiednią moc, ale też regulację temperatury. Przydatny będzie również chłodny nawiew.
- Wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli często korzystasz z suszarki, kup urządzenie z silnikiem o przedłużonej trwałości. Są to tzw. modele profesjonalne, które sprawdziłyby się nawet w salonie fryzjerskim. Mają one nie tylko bardziej wydajny silnik, ale też wytrzymały, gruby przewód o długości nawet 3 m.
- Jonizacja w suszarce jest już bardzo popularna. Zwróć uwagę na tę przydatną funkcję, zapoznając się z samą marką, jak i stosowanymi przez nią rozwiązaniami i osiągnięciami. Dzięki nim Twoje włosy nie będą się elektryzować, a suszarka będzie także odgrywać ważną rolę w utrzymaniu kondycji włosów.
- W sklepach spotkasz także małe modele z przełącznikiem napięcia oraz składaną rączką. Są to modele turystyczne, które (najczęściej) charakteryzują się podstawowymi parametrami. Z pewnością sprawdzą się one w podróży, jednak w codziennym użytkowaniu nie będą wystarczające.
- Jeśli nie lubisz ciągłego włączania i wyłączania suszarki podczas modelowania włosów, wybierz model ze specjalnym czujnikiem, który będzie automatycznie wyłączał suszarkę, kiedy odłożysz ją, by rozczesać włosy czy nawinąć je na szczotkę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)