Jaką suszarkę wybrać?

Jaką suszarkę wybrać?
Źródło zdjęć: © Fotolia

23.11.2018 17:14, aktual.: 23.11.2018 18:31

Jesień, a potem zima, nadchodzą nieubłaganie. Przez najbliższe miesiące zabraknie komfortu suszenia ubrań na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że Twoja odzież nie może schnąć szybko! Jedyne, czego potrzebujesz, to nowoczesna suszarka do ubrań. Obecne suszarki są wysoce energooszczędne, ciche i nie niszczą tkanin, nawet w najmniejszym stopniu.

Suszarki wielkością odpowiadają pralkom, więc jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w swoich czterech kątach, możesz ustawić jedną na drugą. Jeśli pozwala Ci na to metraż, możesz wydzielić pralnię w swoim domu, co pozwoli dogodniej zaaranżować łazienkę. To, co jest najważniejsze, to oszczędność czasu. Zapomnisz o rozwieszaniu prania na lince lub drucianej suszarce, a deszcze nie będzie już Ci straszny.

Rodzaje suszarek

Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek:

Kondensacyjne – w procesie suszenia, w bębnie, powstaje para, która następnie zostaje skraplana, by trafić do specjalnego pojemnika. Zbiornik ten, zaleca się opróżniać po każdym suszeniu. Wodę możesz wykorzystać do podlewania kwiatów lub uzupełnienia żelazka.

Wywiewowe - suszenie polega przedostawaniu się gorącego powietrza do bębna, susząc wilgotne tkaniny. Powietrze to, wydostaje się następnie na zewnątrz, razem z parą wodną. Z tego powodu, suszarki wywiewowe wymagają podłączenia do szybu kominowego lub ciągu wentylacyjnego. Producenci powoli wycofują się z nich na rzecz modeli kondensacyjnych.

Pompa ciepła w suszarkach

Jeśli zależy Ci na suszarce, która będzie wysoce wydajna, przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej, wybierz model wyposażony w pompę ciepła. Takie urządzenie zużywa nawet o 50% mniej energii elektrycznej.

Jak wygląda proces suszenia przy użyciu pompy ciepła?

W suszarce z pompą ciepła ogrzane powietrze następnie ulega schłodzeniu, co powoduje usunięcie wilgoci. W ten sposób powstaje zamknięty obwód, w którym nie traci się ciepła (energii). Temperatura suszenia waha się w granicach 50–55 °C, to jest około 1/3 mniej, niż zużywają zwykłe suszarki kondensacyjne, przy takiej samej prędkości suszenia. Proces suszenia jest bardzo delikatny, w szczególności odpowiedni do suszenia delikatnych tekstyliów.

Pojemność, programy i funkcje suszarek


Na rynku znajdują się suszarki po pojemności od 7 do 9 kilogramów. Jeśli dużo i często pierzesz, 9-kilogramowy bęben będzie dla Ciebie odpowiedni. Suszarki są otwierane od frontu i mają różne głębokości. Najczęściej od 55 do 60 cm lub powyżej 60 cm. W małej łazience sprawdzi się suszarka o głębokości mniejszej niż 55 cm.

Najczęściej występujące programy:
Program szybki – stworzony z myślą o syntetycznej odzieży, która wymaga jedynie osuszenia.
Program bawełna – przeznaczony do suszenia bawełnianej odzieży, ręczników, obrusów.
Program wełna – ten program sprawi, że wełniane ubrania będą nie tylko suche, lecz także miękkie i puszyste. Do innych delikatnych tkanin, jak jedwab, również są przeznaczone specjalne programy suszenia.
Program do prasowania – suszy ubrania bardzo delikatnie, żeby ograniczyć zagniecenia. Dzięki temu prasowanie trwa krócej, a czasem okazuje się niepotrzebne.
Program odświeżanie – skorzystaj z niego, jeśli chcesz odświeżyć ubrania, które długo wisiały w szafie lub były schowane w walizkach.
Program sport/fitness – przeznaczony do odzieży sportowej.
Program syntetyki – służy do suszenia odzieży z włókien syntetycznych, czyli poliestru, akrylu, poliamidu, elastanu, a także tkanin z domieszką syntetyczną.

Nie masz pewności, czy Twoja koszula lub sukienka nadaje się do automatycznego suszenia? Sprawdź, co podał producent na metce. Jeśli ujrzysz na niej znaczek kółka umieszczonego wewnątrz kwadratu, oznacza to, że śmiało możesz użyć suszarki.

Dodatkowe funkcje w suszarkach:

Wskaźnik opróżnienia pojemnika na wodę – poinformuje o konieczności wylania zgromadzonej wody.
Wskaźnik oczyszczenia filtra – będziesz wiedzieć, kiedy należy opróżnić filtr, ponieważ specjalny wskaźnik Cię o tym powiadomi.
Opóźnienie czasu startu – to funkcja dostępna także w pralkach i zmywarkach. Pozwala ustawić rozpoczęcie suszenia na wybraną porę.
Czujnik wilgotności – mierzy poziom wilgotności ubrań i automatycznie dostosowuje długość suszenia oraz zużycie energii, co owocuje oszczędnościami.
Możliwość zmiany kierunku otwierania drzwiczek – bez problemu zmienisz kierunek otwierania drzwi w zależności od tego, gdzie ustawisz suszarkę.
Oświetlenie bębna – dzięki temu o każdej porze dnia możesz suszyć odzież i zawsze widzisz, czy wyjąłeś wszystko z bębna.

Prawidłowe korzystanie z suszarki

Korzystanie z suszarki niesie za sobą wiele udogodnień, w tym wysoką oszczędność czasu. Jednak jak każde urządzenie, wymaga odpowiedniego traktowania podczas użytkowania, aby służyć jak najdłużej.

Te kilka zasad przyczyni się do przedłużenia żywotności suszarki:
Nie przeładowuj bębna – jeśli do tego dojdzie, załadowane tkaniny nie wyschną w pełni
Susz tylko odwirowaną odzież – ociekające wodą ręczniki czy jeansy mogą obciążyć bęben i go uszkodzić. Im bardziej odwirowane pranie, tym krótszy czas suszenia.
Nie susz dużych przedmiotów –mogą one przeciążyć bęben suszarki. Śpiwór lub duży koc lepiej wysuszyć naturalnie.
Regularnie opróżniaj pojemnik na wodę – po każdym cyklu suszenia.
Susz tylko wyprane tkaniny – dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zapachu w suszarce.
Czyść filtr regularnie – po każdym suszeniu sprawdź, czy nie zostały w nim jakieś drobinki.
Nie susz gumowych przedmiotów – ani rzeczy, które wcześniej czyszczono chemicznie, ponieważ może to doprowadzić do powstania ognia.

W Media Expert trwają właśnie promocje na zakup suszarek. To naprawdę świetny moment, aby kupić AGD w obniżonych cenach z okazji Black Friday i nadchodzących świąt!

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)