Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.09.2012 15:51
Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Przy szybkim trybie życia często nie mamy czasu na klasyczne gotowanie potraw. Wtedy przydatne okazują się kuchenki mikrofalowe, dzięki którym ekspresowo możemy przygotować posiłek. Dzisiejsze mikrofalówki nie ograniczają się jednak tylko do prostego podgrzania lub rozmrożenia potraw, więc rozważając wybór konkretnego modelu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Więc jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Budowa
Standardowe kuchenki mikrofalowe są zdecydowanie mniejsze od kuchenek gazowych czy elektrycznych, dzięki czemu najpopularniejsze są modele wolnostojące, które łatwo da się umieścić na kuchennym blacie, a w przypadku zmiany aranżacji kuchni bezproblemowo przestawić. Na rynku dostępne są też modele przeznaczone do zabudowy, które na stałe instaluje się w ciągu kuchennym dzięki czemu zachowujemy spójność wystroju wnętrza. Średnia cena kuchenek mikrofalowych przeznaczonych do zabudowy jest jednak wyższa niż w przypadku modeli wolnostojących.

Standardowo kuchenka mikrofalowa ma kształt prostopadłościanu, jednak coraz częściej spotkać możemy kuchenki półokrągłe. Dzięki takiemu rozwiązaniu mikrofalówka o mniejszych gabarytach może pomieścić talerz takich samych rozmiarów, jak większy model o prostokątnej podstawie.

Komora zaprojektowana jest tak, aby odbijać promienie mikrofalowe od wewnętrznych ścian kuchenki, a samo wykończenie jej wnętrza może być emaliowane, ceramiczne lub ze stali nierdzewnej. Pierwsze z tych rozwiązań jest najtańsze, jednak nie jest odporne na zarysowania prowadzące do rdzewienia. Stal nierdzewna jest najdroższa, jednak zapewnia największą trwałość. Wykończenie ceramiczne odporne na zarysowywania jest najtrafniejszym kompromisem między ceną a jakością. Każdy typ wykończenia jest łatwy w czyszczeniu, więc niezależnie od naszego wyboru, nie będziemy mieli problemów z utrzymaniem czystości wewnątrz kuchenki i to nie powinno mieć wpływu na decyzję, jaką kuchenkę mikrofalową kupić.

Drzwiczki kuchenek pokryte są specjalną siatką która powstrzymuje fale mikrofalowe przed wydostaniem się na zewnątrz, dzięki czemu szczelna kuchenka mikrofalowa jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Same drzwiczki najczęściej otwierają się w bok, od prawej do lewej, lub pionowo, od góry do dołu. Warto wziąć ten element pod uwagę przy planowaniu zakupu i wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszej kuchni.

Pojemność
Chociaż pojemność idzie zazwyczaj w parze z wymiarami zewnętrznymi, często kuchenki gabarytowo identyczne mogą różnić się rozmiarami komory wewnętrznej. Pojemność kuchenki podawana jest w litrach i uzależnia wielkość talerza obrotowego na którym przygotowywać będziemy posiłki. Podczas, gdy niewielkie kuchenki o pojemności poniżej 19 litrów są w stanie pomieścić talerz do 25 centymetrów średnicy, tak największe modele o pojemności dochodzącej nawet do 40 litrów mają wymiary klasycznego piekarnika i pozwalają na podgrzewanie sporych talerzy na kilku poziomach jednocześnie. Najczęściej, przez gospodarstwa domowe wybierane są kuchenki o pojemności od 19 do 25 litrów, które bez problemu pomieszczą sporych rozmiarów naczynie.

Moc
Jedna z najważniejszych cech, kiedy decydujemy jaką kuchenkę mikrofalową kupić. Im większa moc kuchenki, tym szybciej podgrzejemy potrawy. Najpopularniejsze na rynku modele mają moc pomiędzy 900 do 1000 W, a większa moc świadczy o bardziej efektywnej kuchence. Tańsze modele z mocą około 700 W podgrzewają potrawy zdecydowanie wolniej. Oddzielnie podawane jest moc grilla, jeśli dany model kuchenki jest w niego wyposażony. Zazwyczaj jego moc zawiera się w przedziale od 700 do 1800 W i tak samo jak w przypadku mocy mikrofal przekłada się na szybkości przygotowywania posiłków.

Klasa energetyczna
Klasyfikacja energetyczna świadczy o ekonomiczności danego modelu – oznaczana jest literami od A do G, gdzie A oznacza modele najbardziej wydajne. Jeśli planujemy często używać kuchenki mikrofalowej powinniśmy w trakcie zakupów rozglądać się za kuchenkami o jak najlepszej klasyfikacji, ponieważ będzie to miało wpływ na ilość pobieranej przez nią energii elektrycznej.

Funkcje
Prostsze modele kuchenek mikrofalowych wyposażone są w manualny system sterowania, a mikrofalówki bardziej zaawansowane technicznie posiadają elektroniczny panel sterujący. Podczas gdy kuchenki manualne wymagają od nas ręcznego ustawiania parametrów mocy i czasu grzania, tak w kuchenkach z panelem cyfrowym wystarczy podać rodzaj podgrzewanego bądź rozmrażanego pożywienia, a system automatycznie wybierze parametry odpowiednie dla optymalnego przygotowania potrawy. Kuchenki mikrofalowe z automatyką wagową dodatkowo same ustalają ilość przygotowywanych artykułów spożywczych, od użytkownika wymagając tylko wybrania programu. Standardem powoli staje się wyposażanie kuchenek w wyświetlacz cyfrowy bądź panel LCD, który wyświetla parametry gotowania oraz inne przydatne informacje, takie jak czas do zakończenia danego programu lub aktualną godzinę.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Podgrzewanie jest główną funkcją każdej kuchenki mikrofalowej. Na umieszczoną na obrotowym talerzu potrawę oddziałują mikrofale, które wprawiają cząsteczki podgrzewanego obiektu w drgania, dzięki czemu rośnie jego ciepło. Zaletą takiego rozwiązania jest podgrzewanie potrawy od środka, dzięki czemu unikamy przypalenia i wysuszenia jej zewnętrznej warstwy. Kuchenki wyposażone mogą być w jednopunktowy bądź przestrzenny system rozprowadzania fal, przy czym ta druga opcja gwarantuje lepsze efekty ze względu na bardziej równomierną emisję mikrofal wewnątrz kuchenki. System jednopunktowy, pomimo stosowania obrotowego talerza, może doprowadzać do powstawania punktów wysokiej i niskiej temperatury.

Coraz częściej spotykaną w kuchenkach mikrofalowych funkcją jest grillowania. Zamontowana najczęściej w górnej części kuchenki grzałka zapewnia dodatkowe przypiekanie przygotowanej potrawy. Niektóre kuchenki mogą oferować także opcję jednoczesnego działania grilla i mikrofal, co skutkuje podgrzaniem potrawy od środka i dodatkowym zarumienieniem jej powierzchni. Należy pamiętać że najbardziej wydajnym rozwiązaniem dostępnym w kuchenkach mikrofalowych jest grill kwarcowy i powinniśmy o tym pamiętać decydując jaką kuchenkę mikrofalową kupić.

Najlepsze efekty grillowania gwarantują kuchenki wyposażone w podwójny grill, równomiernie podgrzewający obiekt z każdej strony. Dodatkowe wsparcie grillowania zapewnia termoobieg, czyli wentylator zapewniający cyrkulację gorącego powietrza wewnątrz kuchenki. Często mikrofalówki wyposażone są w opcjonalny ruszt, który stawiamy na powierzchni obrotowego talerza w celu przybliżenia pieczonej potrawy do górnej grzałki.

Dostępna w niektórych modelach funkcja CRISP (różnie nazywana, przez różnych producentów) łączy działanie mikrofal i grilla przy wykorzystaniu specjalnego talerza który zapewnia odpowiednią chrupkość przygotowywanego posiłku. Funkcja ta idealnie nadaje się do grzanek, pizzy oraz wszystkich innych potraw które najlepiej podawać delikatnie przyrumienione.

Gotowanie na parze to także funkcja dostępna w nowocześniejszych modelach kuchenek. Przygotowana z myślą o beztłuszczowym gotowaniu głównie warzyw i ryb, pozwala na zdrowe ich przyrządzanie, z zachowaniem wartości odżywczych i witamin. Dodatkowo montowane w niektórych kuchenkach technologie takie jak Steam Plus czy Steam Chef pozwalają na zachowanie naturalnej wilgotności przygotowywanych na parze potraw. Podstawową funkcją dostępną w zdecydowanej większości kuchenek mikrofalowych jest rozmrażanie, działające na dokładnie tej samej zasadzie co funkcja podgrzewania. Dzięki zastosowaniu mikrofal rozmrożenie głęboko schłodzonego kawałka mięsa nie powinno trwać więcej niż kilka minut.

W zależności od zaawansowania technologicznego danego modelu kuchenki będziemy mieli dostęp do większej ilości programów gotowania, a także do dodatkowych funkcji ułatwiających pracę w kuchni. Podtrzymywanie temperatury pozwoli nam utrzymać daną potrawę ciepłą przez określony czas, co może być przydatne jeśli czekamy z obiadem na pozostałych domowników. Funkcja zapamiętywania programów pozwoli zapisać nam ustawienia parametrów gotowania na wypadek gdybyśmy chcieli użyć ich w przyszłości. W zachowaniu czystości wewnątrz kuchenki pomoże na funkcja samooczyszczenia, a blokowania panelu sterowania pozwoli uniknąć przypadkowego przestawienia programu kuchenki, co może być szczególnie przydatne dla rodziców posiadających małe dzieci. Każda kuchenka wyposażona jest w sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pracy, a także w podstawowy system bezpieczeństwa wyłączający kuchenkę w momencie otwarcia drzwiczek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)