Trwa ładowanie...
d1lmqce

Jak zaktualizować Androida - poradnik

Posiadanie najnowszej wersji Adndroida w telefonie bądź w tablecie pozwala nie tylko cieszyć się świeżym wyglądem interfejsu użytkownika, ale często również pozwala cieszyć się najnowszymi wersjami aplikacji czy korzystać z nowych opcji systemu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak zaktualizować Androida
Jak zaktualizować Androida (Internet)
d1lmqce

Jednak nowe opcje sytemu, czy nawet funkcjonalności nie są najważniejsze. Niewątpliwie kluczowym powodem, przez który powinniśmy dbać o to by nasze urządzenia miały zawsze najnowsze wersje systemów operacyjnych są ich zabezpieczenia. Co ciekawe, badania prowadzone przez G Data w 201. r. pokazują jednoznacznie, ze zaledwie 20 procent użytkowników telefonów i tabletów pracujących z systemem Google Android posiada jego aktualną wersję.

wersje systemu android infografika (fot. mat. prasowy)
wersje systemu android infografika

Fakt ten okazuje się jeszcze bardziej zaskakujący, gdy powiemy wam, że badanie było prowadzone w październiku czyli w czasie, gdy Google udostępniło najnowszą wersję systemy operacyjnego Android 6.0 Marshmallow. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy spojrzymy na statystyki zainstalowania świeżego oprogramowania w pół roku po premierze. Szósty Android pojawił się jedynie na 2,5 proc. urządzeń. Pozostałe wersje, zarówno Marshmallow, jak i Lollypop również nie notowały zatrważających wyników - odpowiednio 7,5 i 9,7 procenta udziału.

d1lmqce

Niewątpliwie są dwa powody takiej sytuacji. Pierwszy z nich jest taki, że większość producentów zwleka z przygotowywaniem swoich nakładek z najnowszymi systemami, a często nawet porzuca możliwość wsparcia dla starszych sprzętów - nawet jeśliby poradziły sobie z "udźwignięciem" nowego oprogramowania. Drugi powód jest znacznie bardziej trywialny - winni są sami użytkownicy. Często nawet nie zdają sobie sprawy, że ich telefon czy tablet wyposażony w Androida może działać znacznie sprawniej.

Poniżej znajdziecie prosty poradnik, jak poradzić sobie z uaktualnieniem urządzenia pracującego na systemie operacyjnym Google Android.

aktualizacja androida (fot. Wirtualna Polska)
aktualizacja androida

Najszybszą i najprostszą metodą aktualizacji jest skorzystanie z funkcji aktualizacji, która jest zawarta w systemie operacyjnym telefonu bądź tabletu. Oto, jak sprawdzić czy w naszym sprzęcie jest najnowsza wersja Androida, a jeśli nie, to pokażemy od razu jak ją podmienić.

Zanim jednak się zabierzemy za instalacje nowej wersji systemu operacyjnego, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
- podłącz się do sieci Wi-Fi, gdyż aktualizacje Androida są plikami o rozmiarze nawet po kilka gigabajtów danych, więc bez problemu wyczerpią limity transferu danych; - naładuj baterię co najmniej do 50 proc. najlepiej jednak do pełna; - zadbaj o wolne miejsce w telefonie (co najmniej 1GB); - nie wyjmuj baterii w czasie aktualizacji
- nie korzystaj z urządzenia, które się aktualizuje

proces aktualizacji androida w toku (fot. Wirtualna Polska)
proces aktualizacji androida w toku

Jak zaktualizować Androida:

Krok 1. Uruchamiamy aplikację Ustawienia
Krok 2. Schodzimy na sam dół listy i wybieramy pozycję Informacje o telefonie/tablecie
Krok 3. Klikamy w pozycję Aktualizuj bądź Aktualizacje systemu (zależnie od wersji i tłumaczenia nazwy mogą się nieco różnić)
Krok 4. Cierpliwie czekamy na nową wersję oprogramowania

W tym czasie nasz sprzęt połączy się z serwerami aby sprawdzić, czy jest dostępna najnowsza wersja systemu operacyjnego Google Android. Jeśli taką znajdzie, to urządzenie ją pobierze i za naszą zgodą zainstaluje.

Jeśli nie mamy dostępu do sieci bezprzewodowej, zawsze możemy przeprowadzić aktualizacje systemu za pomocą komputera z podłączeniem do internetu i odpowiednim oprogramowaniem. Większość producentów przygotowało specjalne aplikacje, które nie tylko sprawdzą czy mamy aktualną wersję Androida, ale również zrobią kopię zapasową danych, pozwolą na zarządzanie muzyką oraz zdjęciami. N przykład, dla telefonów Samsung mamy do dyspozycji program Kies, dla telefonów Sony jest Sony Companion.

d1lmqce

Podziel się opinią

Share

d1lmqce

d1lmqce
Więcej tematów