Jak wybrać żelazko? Poradnik

Jak wybrać żelazko? Poradnik

Jak wybrać żelazko? Poradnik
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
27.09.2013 07:51

Oferta żelazek przyprawia o zawrót głowy. Czym się kierować przy zakupie? Na jakie cechy zwrócić uwagę?

Wybierając żelazko powinniśmy zastanowić się, jakich funkcji będziemy oczekiwać od urządzenia. Ceny żelazek wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, dlatego decydując się na zakup, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne sprzętu: rodzaj stopy, moc i zakres temperatur.

Podstawowy podział - żelazka przewodowe i bezprzewodowe
Żelazko przewodowe w czasie pracy jest podłączone do gniazdka elektrycznego. Niewątpliwą zaletą takiego urządzenia jest stała temperatura prasowania. Wadą może być kabel, który zmniejsza mobilność żelazka. Warto więc wybrać model z dłuższym przewodem.

Bezprzewodowe to typ żelazka przewodowego z funkcją odłączanego kabla zasilającego. Stopa żelazka nagrzewa się na specjalnej podstawce, na którą żelazko należy odkładać za każdym razem, gdy przestajemy prasować. Żelazko takie, choć nie utrzymuje stałej temperatury, jest bardzo wygodne - gdy nie ogranicza nas przewód, bez problemu możemy nim manewrować prasując nawet trudno dostępne miejsca.

Rodzaj stopy
Stopa to jedna z ważniejszych części żelazka. Od jej kształtu i materiału z jakiego jest wykonana zależą wygoda i skuteczność prasowania. Kształt stopy powinien być mocno zwężony z przodu, co ułatwi nam prasowanie trudno dostępnych miejsc np. wokół guzików. Materiał, z którego jest wykonana, powinien być odporny na zarysowania, które mogą powstać podczas prasowania ostrych elementów garderoby, takich jak metalowe suwaki czy zaszywki. Bardzo dobrze sprawdzają się stopy ceramiczne z powłoką szafirową lub silikonową, które zapewniają lepszy poślizg.

Regulacja temperatury
Każde żelazko wyposażone jest w termostat. Standardowym rozwiązaniem jest tu pokrętło znajdujące się na żelazku oraz lampka kontrolna, która informuje, kiedy żelazko osiągnęło ustawioną przez nas temperaturę. Najnowsze modele żelazek wyposażone są w wyświetlacz LCD, w których temperaturę regulujemy za pomocą przycisków plus i minus.

Moc
Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest moc żelazka. Im większa, tym żelazko będzie się szybciej nagrzewało i szybciej będzie gotowe do pracy. Duża moc ma wpływ także na efektywność wytwarzania pary wodnej. Dobre żelazka mają moc powyżej 200. W.

Wytwarzanie pary
Dzięki parze wytwarzanej przez żelazko, prasowanie jest znacznie prostsze i przebiega dużo szybciej. Im większa jest ilość wytwarzanej pary, tym łatwiej jest nam uporać się z dużymi zagnieceniami lub z grubymi tkaninami. Ilość wytwarzanej pary określona jest parametrem: [gramy/min], który określa ilość pary, jaką może wytworzyć żelazko w ciągu minuty. Zazwyczaj, w domowych żelazkach parametr ten nie przekracza 5. gr/min. Sporo żelazek wyposażonych jest w funkcję tzw. uderzenia pary, która pozwala na jednorazowe, silne wyrzucenie z żelazka pary wodnej – nawet do 120 gr/min. Sprawdzi się ona szczególnie w przypadku bardzo grubych materiałów, takich jak lniane obrusy czy zasłony.

Niestety, bez prasowania nasze ubrania nigdy nie będą wyglądały schludnie i elegancko. Jeżeli zależy nam na uprzyjemnieniu tej mało ciekawej czynności, warto zainwestować trochę więcej w nowinki techniczne, które zaoszczędzą nasz czas oraz zwiększą bezpieczeństwo korzystania z żelazka.

Źródło: Agito.pl

PS, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)