Jak wybrać notebooka na komunię?

Jak wybrać notebooka na komunię?

Jak wybrać notebooka na komunię?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
20.04.2010 11:53, aktualizacja: 20.04.2010 12:12

Nieuchronnie zbliża się okres komunii. To właśnie teraz rodzice oraz inni członkowie rodziny zastanawiają się nad pierwszym poważnym prezentem dla swoich pociech. W co warto zainwestować, żeby nie paść wyłącznie ofiarą najnowszych trendów, a jednocześnie podarować dziecku coś, co mu się spodoba i posłuży co najmniej kilka lat?

Niedawno przeprowadzone badania* na uczniach klas I-III szkół podstawowych wykazały, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są obecnie notebook, konsola do gier oraz aparat cyfrowy. Zajmujący pozycję lidera notebook, może wzbudzać mieszane uczucia, chociażby dlatego, że wiąże się ze sporym wydatkiem. Z drugiej jednak strony, taka inwestycja okazuje się dużo bardziej korzystna w dłuższej perspektywie czasu, niż w przypadku wspomnianej konsoli do gier czy aparatu. Szczególnie, gdy oprócz zabawy, dziecko będzie mogło docenić różne funkcjonalności tego urządzenia, np. samodzielne wyszukiwanie informacji pomocnych w nauce.

Dlaczego notebook?
Notebooki posiadają kilka istotnych cech, których nie mają tradycyjne komputery stacjonarne. Przede wszystkim zajmują one bardzo mało miejsca i są łatwe do przenoszenia. Jeśli dziecko ma mały pokój, łatwo schować urządzenie do szuflady, gdy w danym czasie nie jest potrzebne.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Notebooka można też łatwo spakować i zabrać ze sobą w podróż. Dziecko, wyjeżdżając na kolonie lub wakacyjny obóz może mieć stały kontakt z rodzicami lub rodzeństwem. Biorąc pod uwagę takie przeznaczenie, już przy zakupie zadbajmy o to, aby torba na laptopa była wygodna, a wszystkie akcesoria (zasilacz, dodatkowa myszka, itp.) były możliwie jak najlżejsze.

Urządzenia typu notebook mają także wartość dodaną w postaci dostępnych na rynku modeli z kolorowymi obudowami, które można dobierać w zależności od preferencji kolorystycznych dziecka. W sklepach dostępne są także specjalne kolorowe naklejki na klasyczne obudowy, które można wymieniać (tzw. skórki).

Bezpieczeństwo najważniejsze
Przed zakupem laptopa, warto sprawdzić czy urządzenie posiada łatwy dostęp do portów. Nie mogą być one usytuowane z tyłu notebooka, a z boku tak, aby dziecko mogło samodzielnie, a jednocześnie bezpiecznie podłączać np. pamięć USB.

Kolejną istotną rzeczą jest wybór rodzaju wyświetlacza. Obecnie na rynku bardzo modne są ekrany typu "glossy" o żywych kolorach, które są znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie niż wyświetlacze matowe. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Używanie komputera bez powłoki antyrefleksyjnej bardzo męczy wzrok. Nawet jeśli czas, jaki spędza dziecko przed komputerem nie jest długi, należy wybrać bezpieczniejszy, matowy wyświetlacz.

Obecnie duży procent dzieci w wieku szkolnym ma problemy związane z alergią, a jak wiadomo notebooki są urządzeniami, na których łatwo zbiera się kurz oraz wszelkiego rodzaju bakterie. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup specjalnego modelu dla alergików.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jeśli dziecko będzie miało dostęp do Internetu, warto dodatkowo zainwestować w oprogramowanie dbające o bezpieczeństwo dzieci poruszających się w Internecie. Podobnie warto pomyśleć o oprogramowaniu, które uniemożliwi dzieciom odwiedzanie w Internecie stron, o nieodpowiedniej dla nich tematyce. Dzięki temu rodzice mogą zdefiniować kategorię stron np. przemoc czy erotyka, które zostaną automatycznie zablokowane.

Nieprzewidziane wypadki
Dzieci są szczególną grupą użytkowników jeśli chodzi o notebooki. Częściej zdarza im się rozlać sok, bądź trącić coś ręką, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Dlatego tak ważne jest, aby komputer przeznaczony dla naszych pociech był odporny na zabrudzenia, zalania czy urazy mechaniczne. Dobrze jest, gdy notebook posiada także wytrzymałe i metalowe zawiasy.

Przy okazji nieprzewidzianych wypadków czy usterek, warto zapytać jeszcze przed zakupem o długość gwarancji oraz rodzaj serwisu. Najlepiej wybierać te modele, które oferują przynajmniej 2. miesiące gwarancji oraz możliwość jej przedłużenia za niewielkie pieniądze. Dla zapracowanych rodziców, w przypadku ewentualnych usług serwisowych dobry będzie wybór opcji „door to door”, która oszczędzi długich wizyt w sklepie oraz cenny czas.

Modele
Wybranie odpowiedniego modelu notebooka dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. Nie każdy jest bowiem ekspertem w dziedzinie procesorów, podzespołów czy kart graficznych. W takim przypadku, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Np. firma AMD wprowadziła system informowania o możliwościach urządzeń (AMD Vision), który ułatwia podjęcie decyzji o wyborze konkretnego modelu. Wystarczy sprawdzić jakie oznaczenie posiada notebook, aby w łatwy sposób ocenić, czy spełni on wymagania naszego dziecka, bez potrzeby odwoływania się do specjalistycznej wiedzy o poszczególnych komponentach komputera. Np. komputer z logo AMD Vision będzie oferował podstawowe funkcjonalności, ale np. z logo AMD Vision Ultimate to już zaawansowane komputery o najwyższej mocy obliczeniowej. Warto także skorzystać z wiedzy sprzedawców ze specjalistycznych sklepów komputerowych.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

Zanim kupimy komputer naszemu dziecku musimy z góry przewidzieć, do czego będzie on wykorzystywany. Dzieci to z reguły miłośnicy gier, a zatem warto położyć nacisk na odpowiednio wydajną kartę graficzną oraz odpowiednio pojemny twardy dysk. Mniej istotny będzie dla dzieci wydajny akumulator, czy wysokiej jakości głosniki –. oba elementy podwyższają cenę komputera. Nie dajmy się też zwieść „magii” mocy procesora – sam procesor to nie wszystko i nawet najmocniejszy model bez odpowiedniej karty graficznej i odpowiedniej ilości pamięci RAM nie da dziecku satysfakcji z gier. Warto zatem kupić nieco słabszy procesor, ale za to z większą ilością pamięci RAM i wydajniejszą grafiką.

Jeśli chcemy kupić dziecku dobrego notebooka, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 2000-300. zł.

  • Badania studentów socjologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na podstawie 86 wywiadów z rodzicami i dziećmi. Porównali preferencje uczniów klas I – III szkół podstawowych i tych, którzy dorastali w latach 90.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)