Jak wybrać najlepszy środek do prania?

Jak wybrać najlepszy środek do prania?16.02.2016 14:03
Jak wybrać najlepszy środek do prania?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Michael Schütze

Dawniej pranie ubrań było prostą i nieskomplikowaną czynnością. Dziś, sklepowe półki uginają się pod ciężarem detergentów. Do wyboru mamy - proszki do prania, płyny i żele, kapsułki, a nawet łupiny orzechów. Można się w tym nieźle pogubić, szczególnie jeśli do tej pory nie interesowaliśmy się tego typu sprawami.

Oczywiście, aby usunąć wszelkie zabrudzenia na tkaninie, powinniśmy stosować się do zaleceń producentów, zarówno proszków, jak i ubrań. Okazuje się, że nadal większość z nas sypie do pralek za dużo proszku. Choć warto zaznaczyć, że środki piorące są znacznie bardziej skoncentrowane niż te, które udało nam się zdobywać w czasach PRL-u. Pozostaje jeszcze kwestia producentów odzieży. Na każdej metce znajdziemy informacje, w jakiej temperaturze oraz w jaki sposób powinniśmy daną rzecz uprać. Pamiętajmy, że jeśli plamy na ubraniach są bardzo uporczywe, to niezależnie od działania proszku i tak nie unikniemy dodatkowego namaczania, bądź użycia odpowiedniego odplamiacza.

Wybierz rodzaj odpowiedni dla siebie

Decydując się na proszek do prania, sugerujmy się głównie jego jakością i przeznaczeniem, a nie marką i ceną. Wiadomo, że te wiodące są najdroższe, w szczególności, że producentów stać na reklamy w telewizji, internecie czy prasie, a to, siłą rzeczy, ma wpływ na cenę produktu. Oczywiście z tego powodu nie można dyskwalifikować pozostałych, mniej znanych środków piorących.

Pamiętajmy, że działanie proszków opiera się głównie na enzymach, środkach wybielających i związkach powierzchniowo czynnych (polikarboksylanach), odpowiedzialnych za zwilżanie tkanin. Te ostatnie rozpuszczają cząsteczki brudu i nie pozwalają ponownie osiąść im na odzieży. Każdy ze środków piorących będzie charakteryzował się innym składem i odnosił się do różnych potrzeb. Dlatego pamiętajmy, że enzymy odpowiedzialne są za usuwanie plam, a poza tym wybielają, wzmacniają kolory, ale także przyspieszają proces czyszczenia. W skład środka piorącego wchodzi wiele różnych enzymów. Każdy z nich ma inną funkcję do spełnienia i tak np. mannanazy - usuwają plamy z czekolady, lodów, pasty do zębów, celulazy - chronią kolory, lipazy - rozkładają tłuszcze, amylazy skrobię, za to proteazy - białka.

Przede wszystkim, wyróżnia się środki piorące przeznaczone do kolorowych oraz białych tkanin. Oczywiście, dla ceniących sobie uniwersalność stworzono proszki, które powinny dobrze sprawdzać się przy praniu zarówno białych, jaki kolorowych ubrań. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze używanie jednego proszku do każdego typu prania jest najlepszym wyjściem. W końcu w detergentach przeznaczonych do bieli w składzie znajdziemy dodatkowy wybielacz, który zapewnia zachowanie śnieżnego odcienia tkanin. Jeśli użylibyśmy tego samego proszku do prania ubrań kolorowych, może się okazać, że stracą one nasycone kolory. Dlatego warto jest rozważyć zakup dwóch albo nawet trzech rodzajów proszku, a jeśli nie mamy wystarczającej ilości miejsca w domu, wybrać mniejsze opakowania.

Rodzaje środków do prania

Najbardziej popularne są nadal proszki do prania. Na sklepowych półkach znajdziemy takie do tkanin jasnych, kolorowych oraz środki uniwersalne. Jak pisaliśmy powyżej, proszek do białych tkanin zawiera wybielacze chemiczne, które mają zapobiegać szarzeniu tkanin. Za to proszek do tkanin kolorowych zapobiega przenoszeniu kolorów z jednego materiału na drugi oraz wzmacnia kolory. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń, co do ilości użytego środka piorącego. Zastosowanie zbyt dużej ilości może spowodować, że na ubraniach zostaną niewypłukane grudki proszku, a to z kolei będzie prowadziło do szybszego niszczenia materiału.

Drugim, co do popularności detergentem są płyny oraz żele do prania. Ten rodzaj środków najlepiej sprawdza się do krótkich programów pralek automatycznych. Jeśli chodzi o wybór rodzajów płynów czy żeli, to jest on szeroki. Oprócz tych do białego, kolorów lub uniwersalnych, mamy również takie do tkanin ciemnych, do wełny czy tkanin delikatnych. Warto również wspomnieć o tym, że niektóre płyny i żele posiadają także właściwości płynu do płukania, tak więc użycie tego drugiego nie jest konieczne.

288766919522728083
Źródło zdjęć: © (fot. Fotolia)

Od pewnego czasu furorę robią kapsułki do prania. Coraz więcej osób decyduje się na zakup ze względu na to, że ich użycie jest wyjątkowo proste. W tym przypadku jedna kapsułka to jedno pranie i nie należy wrzucać do pralki więcej - nie musimy przejmować się o odpowiednie dobranie ilości używanego środka. Kapsułkę kładziemy na spodzie bębna pralki, a następnie wkładamy pranie i włączamy odpowiedni program. Tu, podobnie jak w przypadku proszków, kapsułki dzielimy na te do jasnych tkanin, do koloru oraz uniwersalne. Część kapsułek, podobnie jak żele i płyny, posiada dodatek w postaci płynu do płukania.

Kwestia ekologii i zdrowego trybu życia

Dla wielu osób ekologia jest bardzo ważnym aspektem w codziennym życiu. Ostatnio stało się modne pranie łupinami orzecha indyjskiego, pochodzącymi z drzewa mydłowca. Są one naturalnym środkiem piorącym i nie zawierają chemii, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby cierpiące na alergie skórne, jako zamiennik proszku do prania. Łupiny tych orzechów zawierają saponinę, czyli naturalne mydło, która pod wpływem ciepłej wody wytwarza pianę. Saponina ma działanie bakteriobójcze oraz wirusobójcze.

Orzechami możemy prać wiele rodzajów ubrań: od syntetycznych i bawełnianych, po jedwabie czy wełnę; od białych po kolorowe. W zależności od temperatury prania - jednej partii orzechów piorących (średnio 5 - 9 łupinek) można używać do wykonania około 3 prań. Dodatkowo, łupiny orzecha można pokruszyć, dzięki czemu zwiększy się wydzielanie saponiny. Następnie, umieszczamy je w specjalnym woreczku lub skarpetce i wkładamy wraz z ubraniami do bębna pralki. Warto jednak pamiętać, że orzechy nie posiadają właściwości wybielających, dlatego mogą sobie nie poradzić z trudnymi i uciążliwymi plamami.

Ponadto, na bazie naturalnych składników, m.in.: wody, kwasku cytrynowego, olejków eterycznych oraz aloesu, powstają różne płyny do prania. Dzięki takiej formule, łatwo się rozpuszczają, a tym samym możemy ich użyć do prania w niższej temperaturze. Taki płyn zmiękcza wodę, czyniąc rzeczy miękkimi i przyjemnymi w dotyku.

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Pamiętajmy, aby nie trzymać proszków, żeli, kapsułek do prania, które wyglądają jak cukierki, w łatwo dostępnych dla dzieci miejscach. Warto na nie przeznaczyć specjalne pojemniki z oznaczeniami, dzięki czemu najmłodsi domownicy nie będą mieć wątpliwości, co znajduje się w środku. Ponadto, częstym błędem jest używanie przeterminowanych chemikaliów. Oczywiście jest to bardzo groźne! Mieszanka substancji zawartych w środkach piorących po upływie daty zapisanej na opakowaniu może stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Zdarzają się również przypadki, że niektórzy wykorzystują pustą butelkę po płynie czy worek po proszku do innych celów. To kolejny duży błąd, który może doprowadzić do poważnej reakcji chemicznej, skutkującej podrażnieniami ciała lub dróg oddechowych.

Dziś, możemy przebierać w ofercie środków do prania. I tych chemicznych, i naturalnych. Jeśli jesteśmy propagatorami ekologii, wypróbujmy preparaty piorące oparte na naturalnej recepturze. Jeżeli na co dzień borykamy się z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, skorzystajmy z powszechnych rozwiązań.

Zobacz także: pralka na trampolinie hitem sieci

_ Źródło: domnaobcasach / GW / teczka _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)