Jak wybrać maszynkę do strzyżenia?

Jak wybrać maszynkę do strzyżenia?

Jak wybrać maszynkę do strzyżenia?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
21.08.2012 15:00

Dokonując wyboru, należy pamiętać, iż nowoczesne strzyżarki to już nie tylko urządzenia do strzyżenia włosów wyłącznie na głowie. Za sprawą różnych końcówek i dodatków mogą się one okazać prawdziwym domowym centrum stylizacji.

Dzięki maszynce do strzyżenia można przede wszystkim skrócić włosy na głowie, brodę oraz baki. Są to podstawowe zadania strzyżarek, które zostaną spełnione nawet przez najmniej zaawansowane modele. Można je nabyć za całkiem niewielkie pieniądze. Jednak podczas przeglądania sklepowych półek oraz analizy cen poszczególnych modeli, powstają pytania, czy warto wydawać większe pieniądze na sprzęt, który możemy nabyć w cenie kilkakrotnie niższej? Zdecydowanie warto. Należy pamiętać, że, wbrew pozorom, wyższą cenę płacimy nie za samą markę, ale za zaawansowane rozwiązania, którymi odznaczają się jej urządzenia. Nie sztuką jest oczywiście zakup najdroższego dostępnego modelu, bo to wcale nie gwarantuje, że urządzenie spełni oczekiwania. Chodzi o wybór takiego modelu, który spełni swoją funkcję i którego cena będzie optymalna w stosunku do finansowych możliwości konsumenta. Podpowiadamy zatem, jak wybrać maszynkę do strzyżenia odpowiednią do indywidualnych potrzeb.

W czym wybieramy?

Nie da się dokonać dobrego wyboru, jeśli nawet częściowo nie pozna się urządzeń, które są na rynku. Nie wybierajmy zatem pierwszego lepszego, tylko popatrzmy na możliwości oraz cenę danego modelu i skonfrontujmy to z innymi modelami o podobnej cenie. Ważne jest to, co za określoną cenę można dostać.

Najtańsze modele strzyżarek do włosów kosztują już kilkadziesiąt złotych i jest ich bardzo wiele. Odznaczają się niewielkim zasobem dodatków –. często są to grzebień oraz nożyczki – oraz akcesoriów koniecznych do prawidłowego użytkowania urządzenia, takich jak szczoteczka do czyszczenia (zaawansowane modele można myć pod bieżącą wodą), olej do konserwacji oraz kilka nasadek grzebieniowych. Na ogół modele te zasilane są sieciowo i charakteryzują się zaledwie kilkoma ustawieniami długości strzyżenia, np. w zakresie 3–12 mm. Nie jest to wiele, zważywszy na to, że obecna moda pozwala panom na znacznie swobodniejsze stylizacje. Można zatem uznać, iż takie podstawowe maszynki do strzyżenia wybierać powinni konsumenci, którzy z góry zakładają, że chcą po prostu strzyc swoje włosy na krótko oraz ewentualnie przycinać baki.

Nawet jeśli wybieramy tańszą maszynkę, zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonane są ostrza i unikajmy tych wykonanych ze zwykłej stali (są mniej wytrzymałe, łatwiej się tępią w porównaniu do np. ceramicznych czy tytanowych). Na wyższej półce urządzeń znajdziemy już nieco bardziej zaawansowane modele. Możemy wybierać już nie tylko ze względu na zakres długości strzyżenia, ale też na rodzaj zasilania (podstawowe modele są najczęściej zasilane sieciowo) oraz specjalne funkcje zastosowane w poszczególnych modelach.

Jeśli decydujemy się na maszynkę zasilaną akumulatorowo, sprawdźmy deklarowany przez producenta czas pracy na akumulatorze. Zazwyczaj wynosi on ok. 20–6. min, co jest zależne przede wszystkim od rodzaju zastosowanego akumulatorka. Najpopularniejsze są baterie niklowo-metalowo-wodorkowe. W tańszych modelach spotkać można baterie niklowo-kadmowe, których wadą jest tzw. efekt pamięci, a ponadto szkodliwość dla środowiska.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Rodzaj akumulatora ma też znaczenie dla procesu ładowania –. starsze typy akumulatorów wymagają najczęściej długiego, nawet 10-godzinnego ładowania i działają krótko, natomiast nowsze modele pracują dłużej i wyposażone są w funkcję zwaną szybkim ładowaniem. W zależności od modelu umożliwia ona jednorazowe strzyżenie (lub działanie przez określony czas) po krótkotrwałym ładowaniu. Jest to szczególnie przydatne, kiedy niespodziewanie, np. przed wyjściem, maszynka „padnie”. Baterie „z wyższej półki” to litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Trzeba zaznaczyć, że rodzaj baterii nie pozostaje bez wpływu na cenę całego urządzenia, akumulator bowiem jest jednym z ważniejszych elementów w strzyżarkach zasilanych bezprzewodowo. Popularnością cieszą się strzyżarki zasilane sieciowo-akumulatorowo, które dają konsumentowi swobodę korzystania nie tylko w domu i nie tylko w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Rozwiązania warte wyższej ceny
Grupa sceptycznych konsumentów jest zdania, że wiele dodatków w maszynkach do strzyżenia jest zupełnie zbędnych, a do tego wpływa na cenę urządzenia. Należy jednak zwrócić uwagę, że to właśnie te pozornie zbędne dodatki wpływają na komfort użytkowania.

W zaawansowanych modelach spotkać można np. rozwiązanie, dzięki któremu niezależnie od kąta nachylenia maszynki włosy cięte są z jednakową długością (nie ma to oczywiście nic wspólnego z blokadą długości, którą znaleźć można w modelach z średniej i wysokiej półki). Dzięki temu mężczyzna może strzyc włosy samodzielnie, i to prowadząc maszynkę w każdym kierunku. U niektórych producentów pojawiła się nawet obrotowa głowica, dzięki której łatwo zmienić kierunek prowadzenia urządzenia.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Bardzo ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest zastosowanie samosmarujących się i samoostrzących ostrzy. Maszynka nie wymaga wtedy szczególnej uwagi –. poza oczyszczaniem pędzelkiem lub opłukiwaniem pod bieżącą wodą. Udogodnieniem spotykanym w wielu maszynkach zasilanych akumulatorowo są wskaźniki rozładowania lub naładowania akumulatora. Dzięki nim zawsze można być pewnym, kiedy strzyżarka wymaga ładowania i kiedy można z niej skorzystać. Ciekawym dodatkiem jest także zasysanie zarostu.

Trymer czy strzyżarka?
W niektórych źródłach spotkać można klasyfikację strzyżarek, która odróżnia modele do głowy i brody oraz modele do nosa i uszu. Jest to oczywiście pewna pomyłka. Urządzenia, przy pomocy których skraca się włosy w nosie i uszach lub też podcina brwi, stanowią oddzielną grupę urządzeń, nazywaną trymerami. Są one zasilane najczęściej małymi bateriami i mają swoje konkretne przeznaczenie.

Tymczasem czym innym jest trymer jako dodatkowa nasadka (lub stały element obudowy) strzyżarki do włosów. Właśnie dzięki takim dodatkom strzyżarka zyskuje na funkcjonalności. Nasadki trymujące bardzo często są jednym z elementów zestawów z urządzeniami wielofunkcyjnymi, za pomocą których strzyc i trymować można owłosienie dowolnej partii ciała.

Czy wygląd się liczy?
Mawia się, że wygląd nie ma znaczenia…. Jednak kiedy porównujemy wygląd różnych urządzeń, dochodzimy do wniosku, że niektóre po prostu nam się podobają. Ale wpływ na to ma nie tylko sam kształt, ale też ergonomia, zastosowane materiały oraz solidność. Nawet wyświetlacz LCD, który wydać się może zbędnym dodatkiem, nie tylko poprawia wygląd urządzenia, ale też ułatwia sterowanie funkcjami urządzenia oraz regulowanie długości cięcia.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Zanim wybierzesz maszynkę do strzyżenia, pamiętaj:
- Nie warto ograniczać wyboru maszynki do jak najniższej ceny urządzenia. Najczęściej możliwości modeli z niższej półki są bardzo małe. Zanim wybierzesz model dla siebie, sprawdź, które maszynki mogą zaoferować więcej, np. urządzenia z szerokim zakresem długości strzyżenia dają większą swobodę w wyborze stylizacji.
- Wybierając rodzaj zasilania, pamiętaj, że każdy z nich ma swoje dobre i złe strony. Sieciowe jest gwarancją niesłabnącej mocy, jednak przewód może nieco utrudniać strzyżenie.
- Modele sieciowo-akumulatorowe pozwalają na strzyżenie nawet bez dostępu do gniazdka, jednak po całkowitym rozładowaniu często do strzyżenia sieciowego wymagają wstępnego podładowania. Z kolei akumulatorowe można zabrać w podróż, ale często, ze względu na wmontowany akumulator, charakteryzują się większą, w porównaniu do maszynek sieciowych, masą.
- Zaawansowane modele strzyżarek pozwalają na samodzielne strzyżenie, nie trzeba więc prosić o pomoc osób trzecich. Wyposażone są one w rozwiązania, które umożliwiają swobodne prowadzenie głowicy w każdą stronę i dzięki którym włosy mają tę samą długość, niezależnie od kąta nachylenia maszynki względem skóry.
- Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonane są ostrza. Zwykłe metalowe noże tnące szybko się stępią i będą nieprzyjemnie ciągnąć włosy. Pamiętajmy też, że długotrwałość maszynki i jakość strzyżenia często zależą od…. umycia zakurzonych zwykle i zapiaszczonych włosów (tak, tak! Prawdziwy fryzjer bez ich umycia nie zaczyna strzyżenia). Nie tylko lepsze są wtedy efekty samego skracania włosów, ale i nie tępi się maszynka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)