Jak wybrać grzejnik do salonu? Poradnik ekspercki

Jak wybrać grzejnik do salonu? Poradnik ekspercki

Jak wybrać grzejnik do salonu? Poradnik ekspercki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.10.2012 15:48

Grzejniki pracują większą część roku: sezon grzewczy w Polsce trwa zazwyczaj od września do kwietnia, biorąc pod uwagę siedmiomiesięczny okres eksploatacji - warto więc poświęcić chwilę na poznanie zasad ich odpowiedniego doboru.

Obecnie oferowany asortyment grzejników pozwala na optymalny dobór tych elementów instalacji centralnego ogrzewania, zarówno pod względem technicznym, jak również wzorniczym i funkcjonalnym. Dzięki temu możemy śmiało stwierdzić, że czasy „uniwersalnych”. grzejników żeliwnych minęły bezpowrotnie.

Przegląd grzejników pokojowych
Jeśli decydujemy się na wymianę dotychczas eksploatowanych grzejników lub dobieramy grzejnik do nowej instalacji w salonie lub pokoju dziennym, od razu powinniśmy zwrócić uwagę na tzw. grzejniki pokojowe.

– _ Cechuje je konstrukcja, wydajność, proporcje, wymiary oraz rozmieszczenie króćców przyłączeniowych dopasowane do warunków panujących w tych pomieszczeniach. W tej grupie znajdziemy zarówno konstrukcje konwekcyjne jak i radiatory (często o ciekawym wzornictwie) o wysokościach dostosowanych do przestrzeni podokiennej, gdzie zwykle montowane są grzejniki. Zależnie od wersji, wyposażane są w przyłącza dolne (typu V) do nowych instalacji jak i boczne (B500) dopasowane rozstawem do przyłączy grzejników żeliwnych _ –. mówi Piotr Polachowski, konstruktor technolog firmy Instal-Projekt.

Spod okna na ścianę – dekoracyjne grzejniki pionowe
Druga grupa warta uwagi, kiedy urządzamy bądź remontujemy salon i chcielibyśmy dokonać modernizacji instalacji grzewczej, to modele dekoracyjne charakteryzujące się różnorodnym wzornictwem. Dbałość o formę sprawia, że te grzejniki nie są jedynie źródłem ciepła, ale stanowią także element uzupełniający wystrój pomieszczenia. – _ Wśród nich największą grupę stanowią grzejniki o konfiguracji pionowej, coraz częściej wykorzystywane w realizacjach projektowanych przez architektów i stylistów _–. zauważa Piotr Polachowski.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Klucz do dobrze ogrzanego pomieszczenia? Właściwe miejsce
Tak jak w przypadku innych pomieszczeń, także podczas doboru grzejnika do salonu w pierwszej kolejności musimy uwzględnić wartość zapotrzebowania na ciepło, którą powinna pokryć odpowiednia wydajność grzejnika. – _ Należy przy tym pamiętać, że moc poszczególnych modeli zależna jest od parametrów temperaturowych w instalacji. Nie bez znaczenia jest odpowiednie umiejscowienie grzejnika, który powinien znaleźć się w najzimniejszej strefie pomieszczenia oraz (szczególnie, gdy montujemy konstrukcje konwekcyjne) zapewnienie swobodnej cyrkulacji powietrza przez grzejnik _–. radzi ekspert.

Więcej znaczy lepiej
W przypadku grzejników instalowanych pod parapetem zarówno dolna jak i górna krawędź powinny być oddalone odpowiednio od podłogi i parapetu o min. 1. cm. Czynnikiem ograniczającym wydajność grzejników jest także montaż ich w miejscach, gdzie będą pracowały osłonięte elementami wyposażenia wnętrz np. grubymi kotarami, meblami, itp. Korzystne jest maksymalne rozdrobnienie grzejników. Równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu uzyskamy, gdy zastąpimy jeden duży model dwoma lub trzema mniejszymi, odpowiednio od siebie oddalonymi – taki zabieg wpłynie bezpośrednio na komfort cieplny w pomieszczeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)