Jak wybrać dobry odkurzacz?

Jak wybrać dobry odkurzacz?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.02.2017 14:16, aktual.: 05.06.2017 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kupując odkurzacz zależy nam na tym, by dobrze sprzątał. Dotychczas o wyborze danego urządzenia decydowała przede wszystkim moc ssania lub moc silnika. Właśnie te parametry postrzegane są przez konsumentów jako najważniejsze. Co do mocy ssania to rzeczywiście ma ona bezpośredni wpływ na to, jak skuteczne jest odkurzanie. Nie jest tak do końca w przypadku mocy silnika. Nie zawsze najwyższa jej wartość oznacza najwyższą moc ssania.

Już niedługo ani moc silnika, ani nawet moc ssania nie będzie najważniejszym kryterium wyboru odkurzacza. Dlaczego?

Od 1 września 2014 roku weszła w życie eko-regulacja dotycząca odkurzaczy (2 rozporządzenia Unii Europejskiej: nr. 665 - 2013 i 666 - 2013). Regulacja ta wprowadza zmiany w zakresie samego produktu, a także narzuca obowiązek jego etykietowania.

Jakie zmiany czekają odkurzacze?

Wszystkie nowe odkurzacze, które będą wprowadzane do obrotu od 1 września 2014 r. nie będą mogły mieć większej mocy silnika niż 1600 W (nie dotyczy to odkurzaczy do czyszczenia na mokro, na mokro i sucho, automatycznych, przemysłowych, centralnych, akumulatorowych, do pracy na zewnątrz i froterek do podłóg). Ktoś mógłby zapytać, jak to może oszczędzić energię, skoro przy niższej mocy silnika na pewno trzeba będzie odkurzać dwa razy dłużej? Okazuje się, że wcale tak nie będzie, ponieważ nowa regulacja wprowadzi też nowy miernik określający efektywność działania odkurzacza, którego określone wartości będą musiały być spełnione przez producentów odkurzaczy przy niezwiększonym zużyciu energii. Tym nowym miernikiem będzie Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU, z angielskiego „dust pick-up”, czyli „zbieranie kurzu”), który będzie wynosił minimum 70% na dywanach i 95% na podłogach twardych.

Czym jest Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU)?

Zgodnie z nową regulacją UE jest to standardowy miernik wskazujący zdolność odkurzacza do zbierania kurzu. Ponieważ jest ona podstawową funkcją tego urządzenia, Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest miernikiem najlepiej obrazującym efektywność urządzenia.

Przykład: na podłodze rozsypano 100 g kurzu → 75g zostało sprzątniętych w czasie pracy nasadką (standardową szczotką), polegającą na 5 posunięciach w przód i w tył (w warunkach laboratoryjnych); oznacza to, że Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) wynosi 75%.

Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest mierzony oddzielnie na dywanach i oddzielnie na podłogach twardych. Wartość, jaką wskaźnik osiągnie na dywanie i podłodze twardej określi Klasę Skuteczności Odkurzania dywanu i podłogi twardej.

Czy wprowadzenie etykiet w odkurzaczach zmieni coś z puntu widzenia konsumenta?

Wprowadzenie etykiet w odkurzaczach powinno być bardzo przydatne dla konsumenta, bo ułatwi porównanie produktów różnych marek i pozwoli na łatwiejsze podjęcie decyzji, który odkurzacz wybrać. Na etykietach znajdą się wybrane parametry odkurzacza (na każdej etykiecie ten sam zestaw parametrów), które klient będzie mógł porównać na wszystkich produktach, jakie go zainteresują. Etykieta przy każdym odkurzaczu będzie zawierać bowiem ten sam zestaw parametrów.

Jak będą wyglądały etykiety w odkurzaczach i jakie informacje się na nich znajdą?

Główną informacją zawartą na etykiecie będzie klasa efektywności energetycznej odkurzacza – w skali od A do G. Ponadto na etykiecie znajdą się też informacje o średnim rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, klasie skuteczności odkurzania dywanu i podłogi twardej oraz klasie reemisji kurzu. Poniżej znajduje się wzór etykiety oraz szczegółowe wyjaśnienie jej poszczególnych ikon.

FAQ

Na co zwracać uwagę przy zakupie nowego odkurzacza oznaczonego etykietą energetyczną?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na finalną klasę w górnej części etykiety, jaką ma odkurzacz (skala od A do G). Mówi ona o efektywności energetycznej odkurzacza - czyli nie tylko o tym, ile odkurzacz zużywa energii, ale także jak skutecznie sprząta.

Z czego wynika finalna klasa odkurzacza?

Klasa efektywności energetycznej jest to wypadkowa zużycia energii i skuteczności odkurzania podłogi, czyli tego, co jest w odkurzaczu najważniejsze.

Czy odkurzacz o klasie A zapewnia najlepsze efekty sprzątania?

Odkurzacz o klasie A to wypadkowa wysokiej skuteczności odkurzania i niskiego zużycia energii. Szczegóły efektywności sprzątania pokazuje klasa skuteczności odkurzania – oddzielna dla dywanu (ikona na samym dole etykiety po lewej stronie) i podłogi twardej (ikona na samym dole etykiety po prawej stronie).

Czy finalna klasa odkurzacza (np. A) mówi o tym, ile odkurzacz zużywa energii?

Częściowo tak. Finalna klasa odkurzacza z jednej strony mówi o zużyciu energii, ale z drugiej strony informuje także o skuteczności sprzątania. Finalna klasa jest to bowiem mix zużycia energii i skuteczności odkurzania, czyli tego, co jest w odkurzaczu najważniejsze.

Wszystkie nowe odkurzacze po 1 września 2014 r. będą miały moc silnika maksymalnie 1600 W. Teraz mówi się, że najlepsze odkurzacze mają ok. 2000 W. Czy to znaczy, że nowe odkurzacze eko nie będą dobrze sprzątały?

Nie, to nie oznacza, że nowe eko odkurzacze nie będą dobrze sprzątały. Dotychczas uważano, że im wyższa moc silnika, tym lepsza efektywność odkurzacza, co nie do końca jest zgodne z prawdą. Wysoka moc silnika nie przekłada się zawsze na najwyższą moc ssania, co było powodem manipulacji. Zmiany w odkurzaczach związane z eko regulacją wprowadzają całkowicie nowy miernik, określający efektywność odkurzacza – zamiast mocy ssania pojawi się Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU, z ang. Dust pick – up). Wskaźnik Zbierania Kurzu określi klasę skuteczności odkurzania danego urządzenia. Im wyższa wartość Wskaźnika, (czyli na etykiecie klasa skuteczności odkurzania – dwie ikony na samym dole etykiety) tym wyższa skuteczność odkurzania.

Czy jak odkurzacz ma niższą moc silnika to będzie trzeba dłużej odkurzać by osiągnąć ten sam efekt?

Nie. Wprowadzając eko-regulację Unia Europejska postawiła nowe wyzwanie producentom – z jednej strony odkurzacze mają zużywać mniej energii (nie powinny więc odkurzać dłużej niż obecnie), z drugiej strony mają efektywnie sprzątać podłogi. Aby sprostać wyzwaniu i połączyć te dwa elementy, producenci muszą zastosować najnowsze technologie.

Czy odkurzacz o niższej mocy silnika może dobrze sprzątać?

Tak, dzięki zastosowaniu w nim innowacyjnych technologii jest w stanie sprzątać tak samo skutecznie jak odkurzacz o mocy silnika 2000 W.

Czy w dalszym ciągu moc ssania lub moc silnika powinna być najważniejszym kryterium wyboru odkurzacza?

Nie. W nowych eko-odkurzaczach najważniejsza jest klasa urządzenia, będąca połączeniem skuteczności sprzątania i zużycia energii. Jeżeli zwracamy uwagę tylko na efektywność sprzątania to musimy analizować klasę skuteczności sprzątania (dywanu i podłogi twardej, czyli dwie ikony umieszczone na samym dole etykiety).

Jaka jest właściwie różnica pomiędzy Wskaźnikiem Zbierania Kurzu (DPU) a mocą ssania?

Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest szerszym pojęciem niż moc ssania, ponieważ na jego wartość wpływa zarówno moc ssania, jak i rodzaj nasadki (szczotki).

Czy nasadka odkurzacza ma wpływ na efektywność sprzątania?

Zdecydowanie tak. Jej kształt, sposób, w jaki przylega do podłogi, rodzaj zastosowanego włosia, kształt szczotek mają wpływ na to jak efektywnie zbierany jest kurz, czyli jaka jest skuteczność sprzątania.

Czy lepszym wyborem jest zakup odkurzacza jeszcze o dużej mocy silnika czy lepiej wybrać już nowy eko?

Zależy to od naszych preferencji. Jeżeli przy wyborze kierujemy się tylko skutecznością odkurzacza, czyli efektywnością sprzątania, to możemy wybrać zarówno obecny model (o dużej mocy silnika) jak i nowy eko (wysokiej klasy – A i B). Jeżeli dodatkowo zależy nam na mniejszym zużyciu energii, to rekomendowany jest wybór nowego odkurzacza eko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)