Jak włączyć Bluetooth w Windows 10?

Jak włączyć Bluetooth w Windows 10?

Jak włączyć Bluetooth w Windows 10?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Standardizer
Arkadiusz Stando
30.01.2019 13:48, aktualizacja: 07.02.2020 14:47

Z Windowsem miał styczności praktycznie każdy, a zdecydowana większość z tych osób pewnie wie, jak ciężko znaleźć niektóre z jego ustawień. Jednym z nich może być "Bluetooth", szczególnie w starszych wersjach Windowsa 10. Tłumaczymy, jak go znaleźć i uruchomić.

Bluetooth pozwala na bezprzewodowe łączenie urządzeń i przesył danych między nimi. To standard wykorzystywany już od wielu lat i wciąż jest bardzo popularny. Dziś znajdziemy go już w praktycznie każdym smartfonie, laptopie czy nawet w niektórych komputerach stacjonarnych.

Co to jest Bluetooth?

Bluetooth jest jednym z podstawowych standardów komunikacji bezprzewodowej. Najczęściej wykorzystuje się go do połączenia z takimi urządzeniami jak słuchawki bezprzewodowe, kontrolery (np. PlayStation,Xbox czy PC) a nawet myszy optyczne czy klawiatury.

A więc Bluetooth pojawia się także w urządzeniach korzystających z Windows 10. Jeśli rzadko z niego korzystamy, możemy zapominać, lub po prostu nie wiedzieć, jak go uruchomić. Czasami Bluetooth możemy znaleźć w prawej, ukrytej części paska zadań, którą rozwijamy kliknięciem myszki. Ale jeśli samo urządzenie obsługujące Bluetooth jest wyłączone, to ikonka tam się nie pojawi.

Jak znaleźć Bluetooth w Windows 10?

Zależnie od wersji systemu, Bluetooth znajdzie się w innym miejscu. W najnowszej wersji Windows 10 Pro, możemy go znaleźć wpisując słowo "Bluetooth" w wyszukiwarce. Znajdziemy ją pod lupą tuż obok logo Windows na pasku zadań. Wśród wyników powinniśmy widzieć "Bluetooth i inne urządzenia". Tam wystarczy nacisnąć na suwak z napisem "Bluetooth", a komunikacja za jego pomocą stanie się możliwa.

Ustawienia Bluetooth w Windows 10

W tym samym miejscu znajdziemy także wszystkie urządzenia, które zostały już wcześniej sparowane z naszym komputerem. Poniżej mamy także bardzo ważną funkcję "wysyłanie lub odbieranie plików przez połączenie Bluetooth". Po jej uruchomieniu możemy wybrać urządzenie, a następnie pliki, jakie chcemy przesłać. Podobnie działa to w przesyle w drugą stronę.

Bluetooth w starszych wersjach Windows 10

W starszych wersjach systemu Windows 10 zamiast hasła "Bluetooth", należy wpisać "Urządzenia" i otworzyć właśnie ten wynik. Następnie przechodzimy do sekcji "Bluetooth" i postępujemy analogicznie jak w akapicie wyżej.

Pamiętaj, aby wyłączać Bluetooth

Należy pamiętać, aby wyłączać Bluetooth, gdy już z niego nie korzystamy. Dlaczego? Może wydawać się, że Bluetooth to bezpieczne rozwiązanie, ale przezorny zawsze ubezpieczony. W 2017 roku ogromna luka pozwalała na dostęp do wszystkich urządzeń korzystających z tego standardu komunikacji. O ile miały one włączony "Bluetooth".

"Dziurze, a tak naprawdę 8 podatnościom na różne platformy, nadano nazwę BlueBorne. Trzy z podatności są krytyczne - pozwalają na przejęcie kontroli nad urządzeniem i wykonanie na nim złośliwego kodu, a także na ataki Man in the Middle, czyli przechwytywanie komunikacji BlueTooth pomiędzy urządzeniami" - czytamy w serwisie niebezpiecznik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)