Jak stworzyć dobre, bezpieczne i mocne hasło?

Jak stworzyć dobre, bezpieczne i mocne hasło?

Jak stworzyć dobre, bezpieczne i mocne hasło?
Źródło zdjęć: © SXC.hu
10.02.2012 11:46, aktualizacja: 10.02.2012 13:45

Jeśli należymy do osób, które używają jednego hasła do logowania na wielu stronach, powinniśmy skończyć z taką praktyką. Przestępcy mogą znać już nasz adres mailowy i wielofunkcyjne hasło, mogą też znać odpowiedzi na pytania zabezpieczające, które też często się powtarzają i są wykorzystywane wielokrotnie.

„Posługiwanie się tym samym hasłem na różnych stronach nigdy nie jest dobrym pomysłem, starajmy się więc używać unikalnego hasła dla każdej ze stron, z których korzystamy. Może to brzmi jak zbyt skomplikowane i nierealne zadanie, ale jest na to prosty sposób”. – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. komunikacji i badań nad bezpieczeństwem w firmie Trend Micro.

Najpierw to, czego NIE należy robić:
• Nie używaj słowa wziętego ze słownika;
• Nie używaj imion, dat urodzin, wieku, numerów telefonu, imion zwierząt domowych, nazw drużyn piłkarskich lub czegokolwiek innego, co ma związek z tobą;
• Nie używaj tego samego hasła do różnych celów;
• Nie udostępniaj hasła nikomu innemu. Nigdy.

Najprostsze narzędzia do łamania zabezpieczeń posługują się metodą ataku opartą na słowniku lub metodą hybrydową (automatycznie modyfikują słowa podstawiając zwyczajowe cyfry/symbole w miejsce liter). Zatem nie wystarczy wziąć hasło ze słownika i po prostu pozmieniać kilka liter na cyfry (np. zmieniając „Hasło”. w „H@5L0!”) – tego typu zabezpieczenie można w miarę łatwo złamać.

Co należy robić:

  1. Wymyśl zdanie, które możesz łatwo zapamiętać, na przykład: „Faith No More, Guns N’. Roses i Oasis to muzyka mojej młodości.”
  2. Spisz inicjały wszystkich słów: FNMGNRIOTMMM

To podstawa hasła, ale trzeba teraz dodać małe i wielkie litery i znaki takie jak !$&+*.
Najpierw zmień wielkość liter:
FnMGnRiOtmMm

Teraz zmień część liter w cyfry, może literę O w zero:
FnMGnRi0tmMm

Teraz dodaj znaki, w tym przykładzie zmieniamy spójniki „i” i „and” na + i znak &:
FnMG&R+0tmMm

Warto zwrócić uwagę na przydatny znak, którego można użyć w haśle (przynajmniej na klawiaturze brytyjskiej), to symbol funta „£”, który często nie jest brany pod uwagę przez najpopularniejsze narzędzia do łamania haseł. Możemy zatem skończyć tak:
FnMG&R+0tmMm£

Jeśli jednak masz problemy ze stworzeniem mocnego i łatwego do zapamiętania hasła to skorzystaj z bezpiecznego narzędzia stworzonego przez WP.PL – Fabryki Haseł.

Masz już bezpieczne hasło, teraz musisz wymyślić sposób, żeby czymś się różniło dla każdej ze stron, na które się logujesz. Możesz na przykład umieścić pierwszą i ostatnią literę nazwy strony na początku i na końcu hasła, dzięki czemu stanie się wyjątkowe, ale łatwe do zapamiętania.

Jeśli chodzi o pytania zabezpieczające logowanie lub resetowanie hasła, stanowią one jedną z najpopularniejszych dróg włamań na konta. Jeśli zostaliśmy poproszeni o zdefiniowanie odpowiedzi dla „pytania bezpieczeństwa”, zastanówmy się, czy jest ona stuprocentowo bezpieczna. Bezpieczna znaczy w tym przypadku tyle, co znana tylko nam. Jeśli mamy możliwość stworzenia własnego hasła, skorzystajmy z niej. Jeśli jednak musimy odpowiedzieć na bardziej standardowe pytanie takie jak „nazwa pierwszej szkoły”. czy „imię pierwszego zwierzęcia domowego” pamiętajmy, że odpowiedzi nie muszą być prawdziwe – wystarczy, że będzie to cokolwiek, co zapamiętamy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)