Jak sprawdzić IP komputera – poradnik

Jak sprawdzić IP komputera – poradnik

Jak sprawdzić IP komputera – poradnik
Źródło zdjęć: © Fotolia
23.04.2017 12:36, aktualizacja: 24.04.2017 11:39

Adres IP naszego komputera jest jednocześnie jego unikalnym identyfikatorem w sieci. Właśnie dzięki niemu możemy zlokalizować fizyczne położenie maszyny.

Zanim wyjaśnimy sobie co to jest adres IP i jak go sprawdzić, musimy dowiedzieć się kilku rzeczy. Przede wszystkim co to jest IP? Jest skrótem od angielskiego wyrażenia Internet Protocol, czyli protokół internetowy, który jest zbiorem zasad i kroków postępowania, dzięki którym komputery mogą się ze sobą komunikować. Natomiast sam adres IP jest specjalnym numerem przyznawanym np. naszemu routerowi przez dostawcę usług internetowych.

Jak sprawdzić adres IP mojego komputera?

Adres IP komputera najszybciej sprawdzimy za pomocą wbudowanego narzędzia systemu Windows. Działa ono zarówno w starszych wersjach, jak Windows XP, Vista, ale również w Windows 7, Windows 8 i 8.1. Należy otworzyć menu Start i w polu wyszukiwania wpisać cmd, aby uruchomić konsolę z możliwością wprowadzania komend systemowych.

Gdy pojawi się okno konsoli i zobaczysz mrugający kursor, wpisz komendę ipconfig. Uruchomiony program wyświetli nam informacje dotyczące naszego połączenia sieciowego, na liście znajdziemy nie tylko adres IP komputera, ale również maskę podsieci oraz bramę domyślną.

Jak sprawdzić adres IP w sieci?

Jeśli z jakiegoś tajemniczego powodu nie uda nam się odczytać adresu IP komputera za pomocą systemowego narzędzia Windows, pozostaje jeszcze niezliczona liczba serwisów internetowych, które pozwolą na sprawdzenie adresu IP. Polecamy wam nasz serwis twojeip.wp.pl, w którym bezpiecznie i w prosty sposób sprawdzisz swój adres.

Prócz niego dowiesz się również, jaką prędkością łącza dysponujesz. Strona sprawdzi także, jakiej przeglądarki internetowej używasz oraz jaka jest jej wersja. Prócz tego strona twojeip.wp.pl poda informację o systemie operacyjnym komputera oraz o rozdzielczości ekranu i głębi kolorów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)