Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?
30.04.2016 12:151 / 4
Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Szybki procesor i wydajna [ karta graficzna ]( http://gadzetomania.pl/6864,karta-graficzna-w-laptopie-jaka-do-gier-a-jaka-do-pracy,all ) to niejedyne elementy, z których powinien składać się komputer dla gracza. Podpowiadamy, na jakie inne podzespoły należy zwrócić uwagę przy budowaniu wymarzonego zestawu do gier.

Każdy z podzespołów musi charakteryzować się topowymi parametrami w swojej klasie, a także oryginalnym wyglądem - tak lubianym przez graczy. Najlepszy efekt zapewni kompleksowe podejście do etapu budowania komputera. Maszyna dla gracza to nie tylko dobry procesor i karta graficzna. Ważne jest odpowiednie dobranie i dopasowanie wszystkich podzespołów.

Szybki procesor i wydajna karta graficzna to niejedyne elementy, z których powinien składać się komputer dla gracza. Podpowiadamy, na jakie inne podzespoły należy zwrócić uwagę przy budowaniu wymarzonego zestawu do gier.

Każdy z podzespołów musi charakteryzować się topowymi parametrami w swojej klasie, a także oryginalnym wyglądem - tak lubianym przez graczy. Najlepszy efekt zapewni kompleksowe podejście do etapu budowania komputera. Maszyna dla gracza to nie tylko dobry procesor i karta graficzna. Ważne jest odpowiednie dobranie i dopasowanie wszystkich podzespołów.

Solidna baza to podstawa

2 / 4
323925590476859817
Materiały prasowe

Płyty główne dla graczy wyróżniają się wyposażeniem, którego próżno szukać w "cywilnych" wersjach - np. specjalnym układem dźwiękowym czy też zaawansowaną kartą sieciową. Nie bez znaczenia pozostaje też łatwość rozbudowy i liczba dostępnych portów oraz slotów. Wielu graczy zwraca również uwagę na możliwość bezproblemowego podkręcania procesora i karty graficznej. Ważny jest tu odpowiedni chipset i mocna sekcja zasilania.

Z wyborem płyty głównej wiąże się wybór konkretnego procesora. Gracze powinni inwestować w jednostki o sporej mocy obliczeniowej, która pozwoli na wykorzystanie pełnej wydajności karty graficznej oraz reszty podzespołów. Zakup odpowiednio wydajnego modelu odłoży również w czasie moment wymiany procesora na nowy. Chcecie dodatkowo podkręcić procesor? Koniecznie wybierzcie model z literą "K" w nazwie.

Nieco mniej wymagający gracze powinni zadowolić się procesorem Intel Core i5-6600K, którego cena oscyluje wokół 1000 zł. Jednak ci, którzy nie godzą się na żadne kompromisy, powinni się rozejrzeć za jednostkami z serii i7, np. modelem 6700K - jego cena to około 1500 zł.

Niech moc będzie z tobą

3 / 4
323925590477121961
Materiały prasowe

Karta graficzna odpowiada za poziom detali oraz płynność animacji w grach, a także sam komfort rozgrywki. Szukając odpowiedniego modelu, zwracamy uwagę na częstotliwość taktowania GPU oraz system chłodzący. Wersje dla graczy mają zmodyfikowane układy, które są dużo wydajniejsze i cichsze, w porównaniu do standardowych coolerów. Ważny jest też okres gwarancji: standard to 3 lata, choć część producentów oferuje gwarancję na 5 lat. Na rynku mamy dwóch liczących się dostawców układów do kart graficznych - firmy AMD oraz nVidia. Najlepszym układem nVidi jest model GTX 980, jednak jego cena sięga ponad 2000 zł. Kogo nie stać na taki wydatek, powinien wybrać karty z serii GTX 960 lub 970. Przy układach AMD gracze powinni skierować swój wybór w stronę kart oznaczonych jako R9 lub HD7000. To, jaki producent finalnie wyprodukuje kartę, np. Asus, Gigabyte albo MSI, będzie wpływało na rodzaj użytego chłodzenia lub oprogramowanie, jednak moc układu w standardowej wersji pozostanie taka sama.

Zasilacz to element, który ma bezpośredni wpływ na pracę wszystkich podzespołów komputera, a przede wszystkim płyty głównej i procesora. Nie można na nim oszczędzać - wybór tańszego modelu grozi niestabilną pracą całego zestawu lub nawet ryzykiem poważnego uszkodzenia któregoś z podzespołów. Absolutnym minimum w przypadku komputera dla gracza jest zasilacz o mocy 500 W i sprawności przekraczająca 80 proc. To jednak często zbyt mało - mocny procesor i karta graficzna mają spory apetyt na prąd. Warto wówczas kupić zasilacz o mocy np. 1000 W.

Pamięć absolutna

4 / 4
323925590477318569
Materiały prasowe

Odpowiednio dobrany dysk SSD i HDD to bardzo istotna sprawa w przypadku sprzętu dla gracza. Idealnym rozwiązaniem będzie sytuacja, gdy na tym pierwszym zainstalujemy system, programy oraz gry - ze względu na wysoką prędkość odczytu. Pojemny dysk HDD wykorzystamy natomiast do przechowywania filmów, zdjęć, muzyki oraz kopii zapasowych, ponieważ oferuje on lepszy stosunek ceny do pojemności.

Pojemna i wydajna pamięć RAM zapewnia przede wszystkim komfortową rozgrywkę. Aktualnie optymalną wielkością pamięci jest 8 GB. W przypadku RAM-u najważniejszym parametrem jest pojemność, chociaż najwięksi maniacy zwracają też uwagę na częstotliwość taktowania. Jeśli wasz zestaw ma posłużyć jak najdłużej, warto rozważyć jego rozbudowę do np. 16 GB pamięci RAM. Dobrym połączeniem dysku SSD i HDD może być Plextor M6S+ 256 GB oraz WD Blue 1TB. To powinno wystarczyć większości graczy.

Do kompletu brakuje jeszcze obudowy komputerowej, dużego monitora o szybkim czasie reakcji matrycy, precyzyjnej myszy, wygodnej klawiatury i porządnych słuchawek z mikrofonem - jednak nie mają one kluczowego wpływu na wydajność komputera, dlatego wyboru dokonujemy wedle uznania.

Przykładowy zestaw (łączny koszt podzespołów to 5100 zł):

- Płyta główna: ASUS Z170 Pro Gaming
- Procesor: Intel Core i5 6600K
- Karta graficzna: Palit GTX 980 Super JetStream
- Pamięć RAM: 2 x 4GB G.Skill RipJaws 4
- SSD: Plextor M6S+ 256 GB
- HDD: WD Blue 1TB
- Zasilacz: Corsair CX650M 650W

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)