Jak przedłużyć żywotność smartfonów i tabletów?

Jak przedłużyć żywotność smartfonów i tabletów?
Źródło zdjęć: © flickr.com / Intel Free Press / CC BY-SA 2.0

22.03.2016 10:05, aktual.: 22.03.2016 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas przeżycia urządzeń elektronicznych w dużej mierzy zależy od ich właścicieli, w szczególności od sposobu, w jaki je przechowuje i przewozi. Smartfony, tablety czy laptopy najlepiej trzymać w futerałach ochronnych, które zabezpieczają przed zarysowaniem czy rozbiciem na skutek upadku. Oczywiście, zalecamy również regularne czyszczenie oraz unikanie całkowitego rozładowania akumulatorów.

Polacy nie wyobrażają sobie codziennego życia bez elektronicznych gadżetów. Z badań firmy Deloitte wynika, że dostęp do smartfonów ma obecnie blisko 8. proc. Polaków, a do tabletów – 51 proc. Ich właściciele oczekują, że kosztowne urządzenia będą działać jak najdłużej, często jednak sami przyczyniają się do tego, że odmawiają one posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Przyczyną są błędy w eksploatacji, często wynikające z pośpiechu. Do najczęstszych błędów należy ich nieprawidłowe przechowywanie, np. noszenie smartfona luzem w torebce. - Warto stosować futerały ochronne, które zabezpieczają przed zarysowaniem czy rozbiciem podczas upadku. Podczas przenoszenia urządzeń warto zwrócić uwagę na to, żeby przechowywać je w specjalnie do tego przygotowanych kieszeniach toreb czy plecaków - mówi Agnieszka Medoń, ekspert GP Battery Polska.

Warto zaopatrzyć się także w inne gadżety zwiększające bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych, np. folie ochronne na ekrany lub zaślepki na wejścia. Oferta tego typu produktów na rynku jest coraz większa.

Dla trwałości smartfonów, tabletów czy laptopów ważne jest także ich regularne czyszczenie. Jak podkreśla Agnieszka Medoń, należy przy tym pamiętać, by bez potrzeby nie rozkręcać zanadto sprzętu - nie tylko grozi to utratą gwarancji, lecz także może powodować trudności w ponownym złożeniu urządzenia w całość.

- Przy czyszczeniu warto zastosować ściereczki z mikrowłókien, które zapewniają czystą powierzchnię smartfona czy tabletu i zabezpieczają urządzenie przed zarysowaniami. Tam, gdzie trudniej dostać się taką ściereczką, można wykorzystać patyczki kosmetyczne - mówi Agnieszka Medoń.

Do czyszczenia tabletów i smartfonów warto używać także specjalnych płynów. Mają specyficzny skład, nie zawierają bowiem roztworów zasadowych, które mają negatywny wpływ na działanie sprzętu elektronicznego. Oprócz prawidłowego przechowywania i odpowiedniego czyszczenia, warto zwracać także uwagę na akumulatory litowo-jonowe. Okazuje się, że na temat ładowania smartfonów powstało wielu bardziej lub mniej prawdziwych mitów. Pamiętajmy, że o baterie musimy dbać w określony sposób. Przede wszystkim nie powinniśmy ich formatować w nowych telefonach. Proces ten był konieczny w przypadku akumulatorów starego typu, w których występował efekt pamięci i polegał na kilkukrotnym naładowaniu akumulatora do pełna, a następnie całkowitym jego rozładowaniu. Jeśli chodzi o nowe baterie litowo-jonowe nie posiadają takiego efektu, dlatego w przypadku sformatowania, skracamy ich życie. Warto również wspomnieć o tym, aby nie rozładowywać telefonu do zera. Najlepiej, aby bateria była cały czas naładowana między 1. a 80 proc.

- Ogólna zasada jest taka, że nie należy doprowadzić do pełnego rozładowania baterii litowo-jonowych, gdyż powoduje to zmniejszenie pojemności tej baterii w dłuższym okresie - mówi Agnieszka Medoń.

Przy głębokim rozładowaniu, a więc poniżej napięcia granicznego, ponowne pełne naładowanie bywa niemożliwe. O kwestii tej należy pamiętać także w przypadku używanego sprzętu sporadycznie.

ag

Źródło artykułu:Newseria
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)