Jak przedłużyć czas pracy laptopa na baterii

Jak przedłużyć czas pracy laptopa na baterii
Źródło zdjęć: © sxc.hu

01.03.2011 10:55, aktual.: 01.03.2011 11:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas pracy komputera przenośnego na akumulatorze możemy wydłużyć, wprowadzając odpowiednie ustawienia oszczędzania energii

Obraz

Poniżej przeczytacie, jak wydłużyć czas pracy w Windows XP, Vista i Windows 7. Ponieważ pokazane przez nas ustawienia mogą skutkować niewielkim zmniejszeniem wydajności notebooka, warto je wprowadzać tylko wtedy, gdy potrzebujemy maksymalnej wydajności akumulatora (na przykład podczas dłuższej podróży) i na komputerze wykonujemy niezbyt skomplikowane zadania (tworzymy notatki, czytamy dokumenty).

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Oszczędzamy energię w Windows XP

1. Otwieramy opcje zarządzania energią. W Panelu sterowania otwieramy Opcje Zasilania.

2. Jeżeli w następnym oknie widzimy pozycję Hibernacja systemu ustawioną na Nigdy, przechodzimy od razu do kroku 3. W przeciwnym razie klikamy na zakładkę Hibernacja i zaznaczamy opcję Włącz hibernację. Klikamy na Zastosuj i na zakładkę Schematy zasilania.

3. Teraz ustawiamy opcję oszczędzania energii. Z listy Schematy zasilania wybieramy opcję Maksimum baterii.

W tym ustawieniu notebook będzie wprawdzie pracował nieco wolniej, ale energii z akumulatora wystarczy na dłużej. Ustawienia domyślne oszczędzania energii, gdy komputer używa baterii, można dostosować do własnych potrzeb.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Pamiętajmy, że wstrzymywanie systemu polega na wyłączeniu wyświetlacza i dysku twardego (wszystkie otwarte programy i pliki zostają zapisane w pamięci RAM), co znacząco obniża zużycie energii, ale pozwala na błyskawiczne wybudzenie komputera. Hibernacja polega natomiast na zapisaniu zawartości pamięci RAM na dysku twardym i całkowite wyłączenie komputera (ponowne uruchomienie trwa kilkadziesiąt sekund).

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!

Obraz
Obraz

Oszczędzamy energię w Windows Vista i 7

1. Otwieramy opcje zasilania. W Panelu sterowania w zakładce sprzęt i dźwięk, otwieramy opcję zasilania.

2. W wyświetlonym oknie zaznaczamy pozycję Oszczędzanie energii. Teraz notebook będzie zużywał znacznie mniej energii, ale będzie pracował wolniej, również podczas zasilania sieciowego. Hamulec wyłączymy mu w następnym kroku.

3. Klikamy na pozycję Zmień ustawienia planu. W następnym oknie zobaczymy ustawienia dla komputera zasilanego z akumulatora i z sieci. Możemy dostosować ustawienia do własnych preferencji.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

4. Następnie klikamy na przycisk Zmień zaawansowane ustawienia zasilania i okno, które się pojawi, przewijamy w dół, aż zobaczymy wiersz Zarządzanie energią procesora. Klikamy na niego podwójnie, aby rozwinąc menu do postaci drzewka.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

5. Teraz musimy wprowadzić ustawienie odpowiedzialne za to, aby procesor przy zasilaniu sieciowym w razie potrzeby pracował z pełną prędkością. Klikamy na opcję Podłączony i w pole obok wpisujemy wartość 100. Klikamy na OK i gotowe! Jeśli dokonaliśmy innych zmian, na przykład ustawień w oknie w kroku 3, musimy zapisać je kliknięciem na Zapisz zmiany.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)