Jak przedłużyć czas pracy laptopa na baterii

Jak przedłużyć czas pracy laptopa na baterii

Jak przedłużyć czas pracy laptopa na baterii
Źródło zdjęć: © sxc.hu
01.03.2011 10:55, aktualizacja: 01.03.2011 11:16

Czas pracy komputera przenośnego na akumulatorze możemy wydłużyć, wprowadzając odpowiednie ustawienia oszczędzania energii

Obraz

Poniżej przeczytacie, jak wydłużyć czas pracy w Windows XP, Vista i Windows 7. Ponieważ pokazane przez nas ustawienia mogą skutkować niewielkim zmniejszeniem wydajności notebooka, warto je wprowadzać tylko wtedy, gdy potrzebujemy maksymalnej wydajności akumulatora (na przykład podczas dłuższej podróży) i na komputerze wykonujemy niezbyt skomplikowane zadania (tworzymy notatki, czytamy dokumenty).

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Oszczędzamy energię w Windows XP

1. Otwieramy opcje zarządzania energią. W Panelu sterowania otwieramy Opcje Zasilania.

2. Jeżeli w następnym oknie widzimy pozycję Hibernacja systemu ustawioną na Nigdy, przechodzimy od razu do kroku 3. W przeciwnym razie klikamy na zakładkę Hibernacja i zaznaczamy opcję Włącz hibernację. Klikamy na Zastosuj i na zakładkę Schematy zasilania.

3. Teraz ustawiamy opcję oszczędzania energii. Z listy Schematy zasilania wybieramy opcję Maksimum baterii.

W tym ustawieniu notebook będzie wprawdzie pracował nieco wolniej, ale energii z akumulatora wystarczy na dłużej. Ustawienia domyślne oszczędzania energii, gdy komputer używa baterii, można dostosować do własnych potrzeb.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Pamiętajmy, że wstrzymywanie systemu polega na wyłączeniu wyświetlacza i dysku twardego (wszystkie otwarte programy i pliki zostają zapisane w pamięci RAM), co znacząco obniża zużycie energii, ale pozwala na błyskawiczne wybudzenie komputera. Hibernacja polega natomiast na zapisaniu zawartości pamięci RAM na dysku twardym i całkowite wyłączenie komputera (ponowne uruchomienie trwa kilkadziesiąt sekund).

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!

Obraz
Obraz

Oszczędzamy energię w Windows Vista i 7

1. Otwieramy opcje zasilania. W Panelu sterowania w zakładce sprzęt i dźwięk, otwieramy opcję zasilania.

2. W wyświetlonym oknie zaznaczamy pozycję Oszczędzanie energii. Teraz notebook będzie zużywał znacznie mniej energii, ale będzie pracował wolniej, również podczas zasilania sieciowego. Hamulec wyłączymy mu w następnym kroku.

3. Klikamy na pozycję Zmień ustawienia planu. W następnym oknie zobaczymy ustawienia dla komputera zasilanego z akumulatora i z sieci. Możemy dostosować ustawienia do własnych preferencji.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

4. Następnie klikamy na przycisk Zmień zaawansowane ustawienia zasilania i okno, które się pojawi, przewijamy w dół, aż zobaczymy wiersz Zarządzanie energią procesora. Klikamy na niego podwójnie, aby rozwinąc menu do postaci drzewka.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

5. Teraz musimy wprowadzić ustawienie odpowiedzialne za to, aby procesor przy zasilaniu sieciowym w razie potrzeby pracował z pełną prędkością. Klikamy na opcję Podłączony i w pole obok wpisujemy wartość 100. Klikamy na OK i gotowe! Jeśli dokonaliśmy innych zmian, na przykład ustawień w oknie w kroku 3, musimy zapisać je kliknięciem na Zapisz zmiany.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!Jak brzmi uszkodzony dysk twardy? Sprawdź!

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)