Jak poznać autora anonimowego maila

Jak poznać autora anonimowego maila

10.03.2011 14:10, aktual.: 11.03.2011 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu Concordia twierdzą, że opracowali metodę na identyfikowanie autorów anonimowych e-maili, na tyle skuteczną, że może być wykorzystana przez sądy.

Policja jak na razie może wykorzystać numery IP, by odnaleźć źródło danej wiadomości. Często się jednak okazuje, że pod wskazanym miejscem na mapie mieszka więcej, niż jedna osoba. Nie może to stanowić dowodu w żadnej sprawie sądowej.

- Od lat słyszymy o niepokojącym wzroście cyberprzestępstw, do których wykorzystuje się anonimowe e-maile - mówi profesor Benjamin Fung. - Te e-maile mogą zawierać groźby, dziecięce porno, umożliwiać komunikację między bandziorami czy przenosić złośliwe oprogramowanie - dodaje. Dlatego też Fung, wraz z kolegami, wykorzystał algorytmy znane z systemów rozpoznawania mowy czy data miningu, by opracowały one szablony zachowań, schematy, które powtarzają się w analizowanych mailach.

Obraz
© Pokaż mi swojego maila, a powiem ci kim jesteś (fot. Sxc.hu)

- Powiedzmy, że anonimowy mail zawiera literówki czy błędy gramatyczne, albo jest pisany bez wielkich liter. Wykorzystujemy te cechy, by opracować profil nadawcy. I udaje nam się to z dużą dokładnością. Możemy wskazać autora, jego płeć, narodowość czy poziom wykształcenia - twierdzi Fung.

Metodę przetestowano na bazie danych Enrona, zawierających 20. 000 maili 158 pracowników tej firmy. Wykorzystując próbkę 10 maili każdej z 10 testowanych osób, metoda identyfikowała autora z dokładnością 80-90 procent.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl:"PC umiera, a wszyscy zostaniemy fanami Apple'a"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)