Jak oszczędzić na oświetleniu domu?

Jak oszczędzić na oświetleniu domu?
Źródło zdjęć: © Fotolia | alexandre zveiger

24.06.2015 15:29

Coraz więcej osób narzeka na wysokie rachunki za energię elektryczną. Dlatego częściej zwracamy uwagę na to jak możemy zaoszczędzić. Pilnujemy, aby urządzenia były wyłączone, kiedy jesteśmy poza domem, albo wybieramy taki sprzęt, aby zmniejszał i ograniczał zużycie energii w trakcie jego pracy.

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jakiej mocy oświetlenia potrzebujemy w swoim domowym zaciszu, tak aby zapobiec nadmiernemu zużyciu prądu i jednocześnie nie obniżyć komfortu życia domowników. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy korzystamy z tradycyjnych żarówek czy też energooszczędnych. Obecnie najlepszym rozwiązaniem, zapewniającym sporą oszczędność, są żarówki LED.

Obraz
© (fot. Fotolia / odriography)

Ogromną zaletą żarówek LED jest to, że świecą przynajmniej przez 5000. godzin. Ponadto w odróżnieniu od popularnych świetlówek, nie potrzebują czasu na rozświetlenie się, dzięki czemu zmniejszają rachunek za prąd i poprawiają komfort użytkowy. Kupując "ledówki"; można wybierać żarówki o bardziej lub mniej naturalnej barwie światła. Odpowiednie wartości poziomu jasności znajdują się na opakowaniu każdej żarówki LED. Im większą ilość tradycyjnych żarówek wymienimy na żarówki LED, tym szybciej zaobserwujemy pozytywne zmiany na rachunku za prąd.
Niestety wadą żarówek diodowych jest ich stosunkowo wysoka cena, choć trzeba przyznać, że z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjne cenowo.

Formy oświetlenia w domu

Oświetlenie mieszkania nie powinno być przypadkowe. Należy umieszczać w takich miejscach, gdzie rzeczywiście są potrzebne. Jeśli lepiej rozplanujemy oświetlenie, będziemy potrzebowali mniej lamp i żyrandoli, dzięki czemu skorzystamy z mniejszej liczby żarówek.

W zależności od typu oraz przeznaczenia danego miejsca, spore oszczędności może przynieść zastosowanie światła punktowego lub skupiskowego w postaci wielu pojedynczych źródeł światła. Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie oświetlenia strefowego. W takim wypadku najlepiej jest zrezygnować z głównego punktu świetlnego dużej mocy i zastąpić go kilkoma oddzielonymi źródłami światła. Dzięki temu można obniżyć ogólny pobór mocy i doświetlić konkretny fragment mieszkania nie tracąc przy tym energii na oświetlanie nieużytkowanej przestrzeni.

Obraz
© (fot. Fotolia / Bruce Shippeetd>

Światło dzienne

Innym sposobem na obniżenie rachunku za światło może być wykorzystanie światła dziennego wpadającego do domu przez okna. Jeśli budujemy dom, to na etapie projektowania powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalne rozmieszczenie otworów okiennych, dzięki czemu do wnętrza wpadnie większa ilość światła słonecznego. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość zaplanowania wszystkiego na etapie projektu. Dlatego też kolejnym krokiem w celu poprawy jasności wnętrza jest dobór odpowiedniego koloru ścian. Im będą one jaśniejsze, tym lepiej będą odbijały światło słoneczne.

Regulacja oświetlenia

Warto również wspomnieć o innej metodzie, która pozwoli nam oszczędzić energię elektryczną. Mowa tu o systemach ściemniania, które będą odpowiadać za zmniejszanie jasności oraz obniżanie poboru mocy, a także o efektywnej regulacji oświetlenia. Skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za energię może okazać się zamontowanie wyłączników schodowych wraz ze specjalnym wyłącznikiem czasowym, dzięki czemu mamy dostęp do systemu sterującego włączaniem i wyłączaniem oświetlenia nawet z kilku miejsc jednocześnie.

Jeśli szukamy pomysłu na obniżenie rachunków za prąd warto spróbować jedną z zaproponowanych wyżej metod. Nawet jeśli wykorzystamy tylko jedną z nich, to i tak znacznie zmniejszymy pobór energii, a co za tym idzie rachunki będą niższe.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)