Jak Netia łączy się z internetem

Jak Netia łączy się z internetem

Jak Netia łączy się z internetem
Źródło zdjęć: © netia
08.04.2011 11:50, aktualizacja: 08.04.2011 13:14

Na chwilę obecną Netia ma 3 wyjścia w świat o łącznej, potencjalnej przepustowości 120 Gb/s. Przed uruchomieniem w sieci Google Cache maksymalne wykorzystanie tych łączy wynosiło nieco ponad 65 Gb/s

Wysoki poziom bezpieczeństwa i optymalne trasy pakietów są zapewnione dzięki rozłożeniu tego ruchu na trzech dostawców, z którymi Netia łączy się w 3 lokalizacjach (Warszawa, Jaworzno, Poznań). Z krajowymi dostawcami Internetu oraz treści operator się przez polski punkt wymiany ruchu (PL-IX) o przepustowości 2. Gb/s, wykorzystywany na poziomie ok. 12 Gb/s.

Netia ma też kilkanaście dedykowanych peeringów m.in. z sieciami metropolitalnymi i innymi operatorami o łącznej przepustowości ok. 4. Gb/s. Połączenia z największymi krajowymi operatorami oraz dostawcami treści tj. ATMAN, UPC, Onet mają przepustowość 10 Gb/s. Do tego dochodzi bezpośrednie (ostatnio znacząco rozbudowane) połączenie z TPNET.

Sumarycznie przepustowość wyjść zewnętrznych wynosi prawie 20. Gb/s a trzeba też pamiętać, że część ruchu klientów w naszej sieci operatora, gdyż Netia jest jednym z większych dostawców łączy dla dostawców treści w internecie. To TP (i jej klienci) pobierają więcej danych z sieci Netii niż Netia i jej klienci z sieci TP.

O tym, że klienci Netii przesyłają codziennie ponad 400 terabajtów danych, pisaliśmy w tej wiadomości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)