Jak naprawić drobne usterki w zmywarce?

Jak naprawić drobne usterki w zmywarce?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Andrey Popov

26.10.2015 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmywarki do naczyń należą do standardowego wyposażenia kuchni. Niestety, jak każde urządzenie może nam od czasu do czasu odmówić posłuszeństwa. Oczywiście nie zawsze od razu potrzebujemy fachowca, aby sprawdzić co dolega naszej zmywarce. Niektóre drobne usterki jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie. Dlatego podpowiadamy, jak dokonać drobnych napraw.

Ciężko domykają się drzwi zmywarki

Urządzenie zostało źle wypoziomowane. Wbrew pozorom zaniedbanie tak prostej czynności może mieć poważne skutki. Mimo że niewypoziomowana zmywarka w przeciwieństwie do pralki będzie stała stabilnie, to niestety obudowa oraz drzwi będą dużo szybciej się odkształcały.

Nieodprowadzanie wody przez zmywarkę

Na samym początku musimy odłączyć urządzenie od zasilania. W kolejnym kroku wysuwamy dolny kosz i wyciągamy filtr. Następnie należy zdemontować klapkę, która osłania pompę. Osłonę musimy dokładnie wyczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, najlepiej pod bieżącą wodą. Po wyczyszczeniu wkładamy z powrotem na miejsce osłonę, filtr i dokładnie zakręcamy.

Zmywarka nie pobiera wody

Pierwszą rzecz, jaką powinniśmy sprawdzić to, to czy zawór wodny jest odkręcony i czy ciśnienie wody jest wystarczająco wysokie. Następnie sprawdzamy, czy wąż jest prawidłowo ułożony, czy nie jest załamany, zagnieciony lub zagięty.

Obraz
© (fot. Fotolia)

Naczynia są niedomyte

Po pierwsze sprawdźmy, czy został wybrany odpowiedni program do danego załadunku. Może się na przykład okazać tak, że temperatura zmywania jest zbyt niska. Następnie upewnijmy się czy prawidłowo zostały rozmieszczone naczynia w zmywarce. Pamiętajmy, że ramię natryskowe nie może być zablokowane przez wystające talerze. Poza tym zwróćmy uwagę czy przypadkiem nie włożyliśmy zbyt dużej ilości naczyń do zmywarki. Urządzenie nie powinno być również przeładowane, dzięki czemu garnki będą dokładniej pozmywane. Warto także sprawdzić filtr znajdujący się na spodzie urządzenia, ponieważ może się okazać, że jest zanieczyszczony lub nieprawidłowo zainstalowany.

Po wyjęciu ze zmywarki naczynia są nadal mokre

  1. Spróbuj usunąć usterkę, zwiększając dozowanie płynu nabłyszczającego. Oczywiście odpowiednia ilość płynu nabłyszczającego jest konieczna do osiągnięcia optymalnych efektów suszenia.
  2. Sprawdź czy przypadkiem nie został wybrany program zmywania bez suszenia lub o niskiej temperaturze zmywania.
  3. Być może używasz tabletek do zmywania typu 3w1, które mogą wytwarzać zbyt dużo piany i utrudniać zmywarce prawidłowe wysuszenia naczyń. Pamiętajmy, że rezultaty suszenia zależą od płynnego środka nabłyszczającego umieszczonego w odpowiednim pojemniku. Jeśli preferujemy tabletki do zmywania, zalecamy wykorzystanie połowy tabletki oraz dodanie płynnego środka nabłyszczającego.
Obraz
© (fot. Fotolia / Kzenon)

Przez drzwi zmywarki wycieka woda

Akurat ta usterka może być skutkiem poważnych wad technicznych, dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej wezwij fachowca.

Na wyświetlaczu pojawia się kod błędu E24, E25

Po pierwsze sprawdźmy, czy wąż odpływowy nie został zatkany czy zagnieciony. Postarajmy się go ponownie ułożyć bez załamań, usuwając przy tym ewentualne przeszkody. Następnie zobaczmy, czy pompa odprowadzająca nie jest przypadkiem zablokowana. Jeśli nie działa prawidłowo, w pierwszej kolejności wyłącz urządzenie i odłącz je od zasilania. Następnie wyjmij filtr i zdejmij pokrywę pompy. Usuń wszystkie przedmioty obce, które blokują obracanie się pompy. Na koniec włóż z powrotem pompę oraz filtr. Obie części powinny zablokować się na swoich miejscach.

_ Źródło: Bosch / Indesit _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także