Trwa ładowanie...

Jak nagrywać ekran w smartfonach z Android i iOS?

Nagrywanie ekranu uruchomimy na różne sposoby, zależnie od rodzaju i wersji systemu z jakiego korzystamy. Najprostszym i pewnie najlepszym sposobem jest pobranie aplikacji dedykowanej. Ale większość smartfonów posiada też już własne oprogramowanie do nagrywania.
Share
Nagrywanie ekranu jest łatwiejsze niż się wydaje
Nagrywanie ekranu jest łatwiejsze niż się wydajeŹródło: iStock.com
d4fy0l3

Większość z nas do nagrywania ekranu w smartfonach z Androidem stosuje dodatkowe aplikacje. W nowszych urządzeniach nie są one wymagane, co nie znaczy, że nie warto z nich korzystać. Pozwalają między innymi na wybór jakości obrazu, nazwę pliku czy ścieżkę zapisu.

Nagrywanie ekranu w Androidzie

Smartfony z wersją Android powyżej 7.0 posiadają wbudowaną opcję nagrywania ekranu. Nie każdy może o tym wiedzieć, bo ta funkcja jest mocno ukryta. Ale jest sposób, żeby ułatwić do niej dostęp.

d4fy0l3

Nagrywanie ekranu w Androidzie można umieścić w menu podręcznym, rozwijanym z paska powiadomień u góry ekranu. Poniżej na zdjęciach zobaczycie, jak tego dokonać. Kiedy już nagrywanie ekranu trafi do szybkiego paska zadań, wystarczy kilka sekund, aby uruchomić funkcję.

Rozwijamy menu podręczne i edytujemy, co chcemy w nim znaleźć.

   WP Tech
Źródło: WP Tech

Następnie szukamy kafelka z napisem "Nagrywanie ekranu" i przesuwamy go na górę, w jedno z wolnych miejsc.

   WP Tech
Źródło: WP Tech

A tak powinno to wyglądać po dodaniu. Jeśli tak jest, możemy już zamknąć edytor.

   WP Tech
Źródło: WP Tech

Nagrywanie ekranu na smartfonach Huawei

Niektóre z urządzeń marki Huawei, w tym popularne P10 i ostatni hit P20 korzystają z funkcji sterowania gestami. Na kilka z nich szczególnie warto zwrócić uwagę np. podzielenie ekranu na pół, umożliwiające korzystanie z dwóch aplikacji na raz.

d4fy0l3

Jeden z gestów pozwala też na uruchomienie nagrywania ekranu. Wystarczy dwoma knykciami lekko uderzyć w wyświetlacz. Telefon zapyta nas najpierw o zgodę na nagrywanie, a następnie poprosi i wybór urządzenia z którego ma ewentualnie nagrywać dźwięk.

Nagrywanie ekranu przez aplikacje

Jest kilka aplikacji służących do nagrywania obrazu w smartfonach godnych polecenia. Jedną z nich jest AZ Screen Recorder, polecany przez wielu internautów. W sklepie Google Play ma już ponad 10 milionów pobrań i ocenę na poziomie 4,6.

Główną zaletą AZ Screen Recorderjest prosta obsługa. Przede wszystkim aplikacja wyświetla się ponad innymi, domyślnie po lewej stronie ekranu, co ułatwia korzystanie. W ustawieniach możemy dobrać rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, orientację nagrywania itp.

   WP Tech
Źródło: WP Tech

Inną z popularnych aplikacji jest Mobizen. Jest polecana przez sam google'owski Sklep Play i została pobrana ponad 50 milionów razy. Jej producenci twierdzą, że jest aplikacją numer jeden na świecie, oczywiście w swojej kategorii. Ale to jeszcze nie świadczy, że warto z niej korzystać.

d4fy0l3

Sposób działania Mobizen jest bardzo podobny do poprzedniej przedstawianej aplikacji. Również "zawisa" po boku ekranu, i rozwija krótkie menu, z którego możemy przejść do ustawień. Tutaj mamy trochę więcej opcji niż w przypadku poprzedniej aplikacji. Mobizen daje nam między innymi możliwość przestawienia czasu odliczania przed rozpoczęciem nagrywania.

Mobizen wydaje mi się jednak bardziej skomplikowany i zaawansowany, niż AZ Screen Recorder. Jeśli miałbym korzystać z jednego z tych dwóch, to zdecydowanie nie byłby to Mobizen. Wyświetla się w nim też wiele niezrozumiałych powiadomień. Jest jeszcze wiele innych aplikacji, które pozwalają nagrywać ekran np. DU Recorder, EZ Screen Recorder czy REC.

Nagrywanie ekranu na iPhone

W wersjach systemu iOS od 11, nagrywanie ekranu stało się bardzo proste. Właściwie to przypomina opcję, o której pisałem już przy Androidzie 7.0. Znajduje się w tym samym miejscu - wychodzącym z menu podręcznym wyciąganym z góry ekranu. Jednak najpierw, analogicznie do Androida, musimy ja tam umieścić.

Aby dodać funkcję do menu podręcznego w iOS 11 musimy przejść do ustawień. Następnie szukamy "Centrum Sterowania" -> "Dostosowanie Narzędzia" -> znajdujemy "Nagrywanie ekranu" i przyciskamy znajdujący się przy nim znak "+". Od tego momentu funkcja trafia do menu podręcznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fy0l3

Podziel się opinią

Share
d4fy0l3
d4fy0l3
Więcej tematów