Jak nagrywać ekran w smartfonach z Android i iOS?

Jak nagrywać ekran w smartfonach z Android i iOS?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

16.01.2019 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nagrywanie ekranu uruchomimy na różne sposoby, zależnie od rodzaju i wersji systemu z jakiego korzystamy. Najprostszym i pewnie najlepszym sposobem jest pobranie aplikacji dedykowanej. Ale większość smartfonów posiada też już własne oprogramowanie do nagrywania.

Większość z nas do nagrywania ekranu w smartfonach z Androidem stosuje dodatkowe aplikacje. W nowszych urządzeniach nie są one wymagane, co nie znaczy, że nie warto z nich korzystać. Pozwalają między innymi na wybór jakości obrazu, nazwę pliku czy ścieżkę zapisu.

Nagrywanie ekranu w Androidzie

Smartfony z wersją Android powyżej 7.0 posiadają wbudowaną opcję nagrywania ekranu. Nie każdy może o tym wiedzieć, bo ta funkcja jest mocno ukryta. Ale jest sposób, żeby ułatwić do niej dostęp.

Nagrywanie ekranu w Androidzie można umieścić w menu podręcznym, rozwijanym z paska powiadomień u góry ekranu. Poniżej na zdjęciach zobaczycie, jak tego dokonać. Kiedy już nagrywanie ekranu trafi do szybkiego paska zadań, wystarczy kilka sekund, aby uruchomić funkcję.

Rozwijamy menu podręczne i edytujemy, co chcemy w nim znaleźć.

Obraz
© WP Tech

Następnie szukamy kafelka z napisem "Nagrywanie ekranu" i przesuwamy go na górę, w jedno z wolnych miejsc.

Obraz
© WP Tech

A tak powinno to wyglądać po dodaniu. Jeśli tak jest, możemy już zamknąć edytor.

Obraz
© WP Tech

Nagrywanie ekranu na smartfonach Huawei

Niektóre z urządzeń marki Huawei, w tym popularne P10 i ostatni hit P20 korzystają z funkcji sterowania gestami. Na kilka z nich szczególnie warto zwrócić uwagę np. podzielenie ekranu na pół, umożliwiające korzystanie z dwóch aplikacji na raz.

Jeden z gestów pozwala też na uruchomienie nagrywania ekranu. Wystarczy dwoma knykciami lekko uderzyć w wyświetlacz. Telefon zapyta nas najpierw o zgodę na nagrywanie, a następnie poprosi i wybór urządzenia z którego ma ewentualnie nagrywać dźwięk.

Nagrywanie ekranu przez aplikacje

Jest kilka aplikacji służących do nagrywania obrazu w smartfonach godnych polecenia. Jedną z nich jest AZ Screen Recorder, polecany przez wielu internautów. W sklepie Google Play ma już ponad 10 milionów pobrań i ocenę na poziomie 4,6.

Główną zaletą AZ Screen Recorderjest prosta obsługa. Przede wszystkim aplikacja wyświetla się ponad innymi, domyślnie po lewej stronie ekranu, co ułatwia korzystanie. W ustawieniach możemy dobrać rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, orientację nagrywania itp.

Obraz
© WP Tech

Inną z popularnych aplikacji jest Mobizen. Jest polecana przez sam google'owski Sklep Play i została pobrana ponad 50 milionów razy. Jej producenci twierdzą, że jest aplikacją numer jeden na świecie, oczywiście w swojej kategorii. Ale to jeszcze nie świadczy, że warto z niej korzystać.

Sposób działania Mobizen jest bardzo podobny do poprzedniej przedstawianej aplikacji. Również "zawisa" po boku ekranu, i rozwija krótkie menu, z którego możemy przejść do ustawień. Tutaj mamy trochę więcej opcji niż w przypadku poprzedniej aplikacji. Mobizen daje nam między innymi możliwość przestawienia czasu odliczania przed rozpoczęciem nagrywania.

Mobizen wydaje mi się jednak bardziej skomplikowany i zaawansowany, niż AZ Screen Recorder. Jeśli miałbym korzystać z jednego z tych dwóch, to zdecydowanie nie byłby to Mobizen. Wyświetla się w nim też wiele niezrozumiałych powiadomień. Jest jeszcze wiele innych aplikacji, które pozwalają nagrywać ekran np. DU Recorder, EZ Screen Recorder czy REC.

Nagrywanie ekranu na iPhone

W wersjach systemu iOS od 11, nagrywanie ekranu stało się bardzo proste. Właściwie to przypomina opcję, o której pisałem już przy Androidzie 7.0. Znajduje się w tym samym miejscu - wychodzącym z menu podręcznym wyciąganym z góry ekranu. Jednak najpierw, analogicznie do Androida, musimy ja tam umieścić.

Aby dodać funkcję do menu podręcznego w iOS 11 musimy przejść do ustawień. Następnie szukamy "Centrum Sterowania" -> "Dostosowanie Narzędzia" -> znajdujemy "Nagrywanie ekranu" i przyciskamy znajdujący się przy nim znak "+". Od tego momentu funkcja trafia do menu podręcznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)