Jak kupić dobry telewizor plazmowy?

Jak kupić dobry telewizor plazmowy?

06.05.2009 13:34, aktual.: 06.05.2009 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

8 pytań, na które warto znać odpowiedź przed dokonaniem wyboru. Zakup nowego telewizora z pewnością nie może być decyzją chwili. Porównania technologii oraz konkretnego modelu dokonamy na podstawie jego parametrów. Warto również zwrócić uwagę zarówno na dodatkowe elementy świadczące o klasie odbiornika, jak i oczekiwania związane z przyszłym użytkowaniem. Jak zatem dopasować telewizor plazmowy do naszych potrzeb?

8 pytań, na które warto znać odpowiedź przed dokonaniem wyboru.

Zakup nowego telewizora z pewnością nie może być decyzją chwili. Porównania technologii oraz konkretnego modelu dokonamy na podstawie jego parametrów. Warto również zwrócić uwagę zarówno na dodatkowe elementy świadczące o klasie odbiornika, jak i oczekiwania związane z przyszłym użytkowaniem. Jak zatem dopasować telewizor plazmowy do naszych potrzeb?

Oferta nowoczesnych telewizorów może przyprawić o zawrót głowy. Obecnie do wyboru mamy odbiorniki wykorzystujące przede wszystkim ekrany plazmowe (PDP) oraz ciekłokrystaliczne (LCD). Te ostatnie doskonale sprawdzą się w niezbyt dużym, silnie nasłonecznionym pomieszczeniu, z nastawieniem na oglądanie programów telewizyjnych. Fanom kina w większym formacie oraz kibicom sportowym poleca się telewizory plazmowe, które z powodzeniem mogą stać się domowym centrum rozrywki. Oferują szerszy od LCD kąt patrzenia (ok. 18. stopni), bogactwo kolorów i prawdziwą głębię czerni. Zakupu plazmy nie będą żałować rodziny z małymi dziećmi – dzięki wykorzystaniu specjalnego szkła kompozytowego, ekran telewizora plazmowego jest bardziej wytrzymały niż ekran ciekłokrystaliczny.

1. Jak dobrać wielkość odbiornika?

To, na jak duży telewizor się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić oraz od odległości, z jakiej będziemy oglądać emitowany obraz. W doborze odpowiedniego calarza pomoże nam dostępna na stronie CentrumDobregoObrazu.pl interaktywna aplikacja TV Konfigurator, dzięki której można szybko i łatwo sprawdzić, jaka jest najmniejsza zalecana odległość od odbiornika telewizyjnego danej wielkości. Obecnie w sprzedaży są dostępne telewizory plazmowe o przekątnej od 32”. do 103”. Z produkcją mniejszej wielkości ekranów związane są ograniczenia konstrukcyjne. Ekran plazmowy zbudowany jest z autonomicznych pikseli wypełnionych gazem. Przy tendencji zwiększania rozdzielczości, a więc zwiększania ilości pikseli w ekranie, bardzo trudne jest skonstruowanie telewizora mniejszego niż 32 cale.

Warto zwrócić uwagę, że im większy calarz ekranu, tym większe rozmiary pojedynczego piksela. Przy oglądaniu obrazu ze zbyt małej odległości mogą być widoczne pojedyncze piksele. Aby tego uniknąć, należy kierować się prostą zasadą –. minimalna odległość widza od telewizora powinna być równa trzykrotności wysokości ekranu (przykładowo dla plazmy o przekątnej 42” odległość ta wynosi ok. 170 cm).

Wymiary telewizora to nie tylko wielkość ekranu. Istotna jest także głębokość urządzenia –. im mniejsza, tym większa swoboda lokalizacji oraz bardziej atrakcyjny wygląd telewizora. Najnowocześniejsze odbiorniki wykonane w technologii NeoPDP mają od 5 cm (modele dostępne już w Polsce) do 8,8 mm (modele prototypowe). Prawdopodobnie w 2010 roku w polskich sklepach pojawi się nowy model Panasonic serii Z1, mający zaledwie 2,5 cm w przekroju.

Obraz
© (fot. CDO)

Uwaga! Minimalna odległość kanapy od telewizora powinna być trzy razy większa od wysokości ekranu.

2. Kiedy powinniśmy zainwestować w Full HD?

Decydując się na zakup telewizora plazmowego, z pewnością myślimy o oglądaniu w nim nie tylko programów telewizyjnych. Jeśli jesteśmy w posiadaniu odtwarzacza HD DVD lub Blu-ray lub nowoczesnej konsoli do gier, to możemy zainwestować w najwyższy standard rozdzielczości (Full HD). Należy przy tym wspomnieć, że zalety tak wysokiej rozdzielczości można w pełni dostrzec dopiero przy odbiorniku o dość sporej przekątnej (powyżej 42”) i to oglądanym z bliskiej odległości (minimalna zalecana odległość). W przeciwnym wypadku różnica pomiędzy HD Ready i Full HD okaże się raczej niezauważalna.

Pamiętajmy, że zalety standardu Full HD będą widoczne dopiero w odbiornikach powyżej 4. cali i to oglądanych z bliskiej odległości.

3. Czy jasny znaczy lepszy?

Jasność to parametr określający, ile światła emitowane jest przez gaz panelu plazmowego. Standardowo podaje się ją w kandelach na metr kwadratowy (cd/m²). Większa jasność obrazu wiąże się z większą różnorodnością kolorów i szczegółów, które może zaobserwować ludzkie oko. Nie należy popadać w tym przypadku w przesadę i inwestować w najwyższą możliwą jasność obrazu. Zadowalający poziom jasności to 150. cd/m². Prezentowane przez plazmę kolory są łagodniejsze i bardziej przyjazne dla oka niż te emitowane przez ekrany LCD. Dodatkowo telewizory plazmowe mogą poszczycić się tzw. trybem eco. Dzięki niemu możemy zmniejszyć pobór energii, zachowując jednocześnie dobry poziom jasności ekranu.

Uwaga! Obraz emitowany przez telewizory plazmowe jest łagodniejszy dla oczu niż obraz w telewizorach LCD.

4. Czy kontrast ma znaczenie?

Współczynnik kontrastu to możliwość odtworzenia czystej bieli i głębokiej czerni, a dokładnie różnica pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi punktami ekranu. Wysoka stopa kontrastu przekłada się na szeroką paletę barw i lepszą jakość obrazu. Przy większym kontraście widocznych jest również więcej szczegółów. Pamiętajmy jednak, żeby różne modele telewizorów porównywać na podstawie wartości kontrastu natywnego (statycznego). Kontrast dynamiczny przez różnych producentów może być powiększany programowo, dając w rezultacie nierzeczywiste wartości.

Dostępne na rynku odbiorniki plazmowe oferują kontrast statyczny z przedziału od 3 000:1 do ok. 1. 000:1. Na standardowy użytek z pewnością wystarczy współczynnik kontrastu na poziomie 8 000:1. Warto wspomnieć, że duży ekran wymaga większej stopy kontrastu (większa powierzchnia obserwacji). Przy plazmach mniejszych rozmiarów wysoki kontrast nie jest aż tak istotny.

Obraz
© (fot. CDO)

Zwróćmy uwagę! Im większy calarz, tym bardziej widoczne zalety wysokiego kontrastu.

5. 100, 200 czy 600 Hz?

Czas reakcji na poziomie 0,00. ms to jedna z głównych zalet telewizorów plazmowych, w szczególności doceniana przez miłośników gier i kibiców sportowych. Zapewnia całkowitą płynność ruchu i ostrość obrazu, nawet w trakcie bardzo dynamicznych scen. Warto dodać, że choć w nowszych i droższych modelach LCD tzw. efekt smużenia został w pewnym stopniu zniwelowany, to czas reakcji w dalszym ciągu pozostaje o wiele dłuższy niż w odbiornikach plazmowych.

Kolejnym istotnym parametrem jest szybkość odświeżania. Kupowany przez nas telewizor powinien oferować odświeżanie minimum na poziomie 10. Hz. Producenci prześcigają się jednak w opracowywaniu nowych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na zakup odbiornika z odświeżaniem nawet 600 Hz (NeoPDP). Te najnowocześniejsze rozwiązania zapewniają najlepszą na rynku płynność ruchu i jednocześnie są łagodne dla oczu.

Uwaga! Wybrany telewizor powinien mieć częstotliwość przynajmniej 10. Hz.

6. HDMI, SCART i inne, czyli jak i co możemy podłączyć do plazmy?

Przy zakupie plazmy warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry, takie jak calarz, jasność, kontrast czy rozdzielczość. Niezwykle istotną kwestią jest rodzaj i liczba złącz, w które wyposażony jest dany model plazmy.

o Na pewno przyda się kilka złącz cyfrowych – DVI (Digital Visual Interface), dzięki któremu telewizor może stać się monitorem komputera, oraz HDMI (High Definition Multimedia Interface) umożliwiające przesyłanie sygnału cyfrowego audio i video w najwyższej jakości
o Abyśmy mogli swobodnie podłączyć do telewizora odtwarzacz czy nagrywarkę DVD, z pewnością potrzebne będą 2-3 złącza komponentowe SCART
o Złącza audio-video, umożliwiające podłączenie kamery video czy aparatu cyfrowego, powinny znaleźć w wyposażeniu standardowym
o Sporym ułatwieniem okaże się również dodatkowe wejście PC (umożliwia bezpośrednie podłączenie komputera do telewizora bez potrzeby stosowania adaptera karty video)

Obraz
© (fot. CDO)

7.Czy to prawda, że plazma...?

jest prądożerna?
NIEPRAWDA! Ze względu na dynamiczny sposób poboru prądu przez plazmę (zależny od wyświetlanych treści) uśredniona wartość jego konsumpcji jest zbliżona do konsumpcji prądu przez telewizor LCD tej samej wielkości.

wydziela wykorzystane do jej budowy gazy?
NIEPRAWDA! Konstrukcja telewizora plazmowego zapobiega wydostawaniu się z niego jakichkolwiek substancji.

wypala się?
NIEPRAWDA! Nowe telewizory plazmowe wyposażone są w specjalny system antywypaleniowy skutecznie eliminujący wypalanie się ekranu (metoda powolnego przesuwania obrazu o jeden piksel) przy regularnym oglądaniu telewizji. Uwaga jednak na zbyt długie pozostawianie włączonego jednostajnego obrazu. Może to spowodować nieznaczne pozostanie odbicia (np. logo stacji telewizyjnej).

jest droga?
NIEPRAWDA! Ceny telewizorów plazmowych porównywalne są do telewizorów LCD tej samej wielkości.

8. Czy plazma to wybór dla mnie?

Zdecyduj się na odbiornik wykonany w technologii plazmowej, jeśli:

 szukasz telewizora, który spełni funkcję domowego centrum rozrywki
 jesteś miłośnikiem kina w dużym formacie
 oglądasz dynamiczne wydarzenia sportowe
 wykorzystujesz telewizor również do gier na konsoli
 w Twojej rodzinie jest małe dziecko

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (237)