Jak dzwonić za darmo z komórki?

Jak dzwonić za darmo z komórki?

Jak dzwonić za darmo z komórki?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
06.02.2012 16:00

Smartfon w wielu zadaniach sprawdza się lepiej niż komputer. Dowodem na to są choćby rozmowy głosowe przez internet. Nie dość, że możemy je wykonywać z dowolnego miejsca, to do połączenia nie potrzebujemy ani dodatkowych słuchawek, ani kamery.

Wprowadzenie

Rozmowy głosowe przez internet nikogo już nie dziwią. Wielu z nas korzysta z popularnych komunikatorów czy też usług operatorów VoIP. To skuteczny sposób na zaoszczędzenie na rachunku telefonicznym. Zwykle z darmowych połączeń korzystamy w domu, używając do tego komputera. Jednak mając odpowiedni smartfon, możemy zaoszczędzić również na rozmowach przez komórkę. Wystarczy wykorzystać do tego celu Skype - popularny komunikator internetowy - w wersji na telefon komórkowy.

Dowiedzmy się, kiedy opłaca się dzwonić w ten sposób oraz jak zainstalować Skype na swoim smartfonie i korzystać z niego w komórce.

Na jakich smartfonach możemy korzystać z komunikatora Skype?

Z rozmów głosowych możemy korzystać na urządzeniach z systemem Android, Symbian oraz iOS (iPhone od wersji 3G).

Wideorozmowy natomiast przeprowadzimy na najnowszych smartfonach z systemem Android, wyposażonych w przednią kamerę oraz na telefonach iPhone 4 i 4S. Funkcja dostępna jest także w iPhonie 3GS, jednak ze względu na brak w nim przedniej kamery, obraz można przesyłać tylko z tylnego obiektywu.

Aplikacja Skype na smartfony z systemem Symbian nie oferuje połączeń wideo.

Ile kosztuje rozmowa przez Skype w komórce?

Podobnie jak na komputerze dzwonienie przez Skype ze smartfona do innych użytkowników Skype jest bezpłatne. W telefonie jednak musimy liczyć się z kosztami za transmisję danych. Jeśli więc nie jesteśmy połączeni komórką z siecią Wi-Fi lub znajdujemy się poza jej zasięgiem i w dodatku nie mamy wykupionego pakietu internetowego, nasz operator naliczy opłatę za przesyłanie danych przez sieć komórkową zgodnie ze stawką naszej taryfy.

W wielu taryfach taka rozmowa może więc okazać się mało opłacalna (więcej zapłacimy za przesłanie danych niż za zwykłą rozmowę głosową). Dlatego zanim zaczniemy korzystać ze Skype w komórce poza siecią Wi-Fi, wykupmy odpowiedni pakiet danych.

Jaka jest jakość rozmów przez Skype w smartfonie?

Jakość rozmów przez Skype zależy przede wszystkim od szybkości dostępu do internetu. Dlatego gdy łączymy się z globalną siecią poprzez Wi-Fi lub przez sieć komórkową w technologii HSDPA, prowadzona rozmowa będzie wysokiej jakości.

Poza zasięgiem tych sieci lub gdy ich sygnał jest słaby, jakość rozmowy zauważalnie się pogorszy - dźwięk może być niezrozumiały, przerywany oraz mogą występować wyraźne opóźnienia.

Jak korzystać ze Skype w smartfonie?

Zobaczmy, jak zainstalować i używać Skype w smartfonach na przykładzie urządzenia Samsung Galaxy Ace z systemem Android. W innych urządzeniach obsługa aplikacji jest bardzo podobna.

Instalujemy i uruchamiamy Skype

1. Uruchamiamy Adnroid Market, naciskając ikonę Market, a następnie klikamy na pole wyszukiwarki i wpisujemy Skype.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Teraz z wyświetlonej listy wybieramy skype, a potem Skype.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Następnie naciskamy przyciski Zainstaluj i Zaakceptuj i pobierz - aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana w telefonie.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Ewolucja przycisku menu Start w Windows

Obraz

2. Aby uruchomić Skype, naciskamy ikonę Skype.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Przy pierwszym uruchomieniu musimy zaakceptować warunki i postanowienia, naciskając w wyświet­lonym oknie przycisk Akceptuj.

3. Teraz w dwa pierwsze pola wpisujemy nazwę użytkownika i hasło swojego profilu (te same dane, które wprowadzamy w komputerowym Skype). Klikamy na Zaloguj.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Jeśli nie mamy jeszcze konta Skype, możemy je utworzyć, naciskając Utwórz konto, a następnie wypełniając wyświetlony formularz.

4. Po chwili zostaniemy zalogowani w sieci Skype. Aplikacja zapyta nas jeszcze o synchronizację kontaktów.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Wybierając Synchronizuj wszystko, nasze kontakty ze Skype zostaną skopiowane do książki adresowej telefonu –. pozwoli to nam dzwonić przez Skype, wybierając osobę bezpośrednio z kontaktów telefonu. Aby zsynchronizować tylko te osoby ze Skype’a, które mamy również zapisane w książce telefonicznej, wybieramy Synchronizuj z istniejącymi kontaktami.

Jeśli nie chcemy synchronizować kontaktów, wybieramy Nie synchronizuj. Klikamy na Kontynuuj.

Jak dzwonić przez skype?

1. W oknie głównym aplikacji przechodzimy do listy kontaktów, naciskając Kontakty.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

2. Teraz wystarczy wybrać osobę, do której chcemy zadzwonić, a następnie nacisnąć przycisk zielonej słuchawki.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Ewolucja przycisku menu Start w Windows

Obraz

3. Gdy nasz rozmówca odbierze, połączenie zostanie nawiązane.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

4. Jeśli zsynchronizowaliśmy kontakty Skype z książką telefonu, możemy nawiązać połączenie bezpośrednio z książki adresowej. Kontakty Skype są oznaczone zieloną ikonką (1). Naciskamy ikonkę kontaktu, a potem wybieramy pozycję Skype (2).

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Wyszukujemy kontakty Skype

1. W Skype możemy wyszukać kontakty do znajomych, wykorzystując do tego celu zapisane w książce adresowej dane. W tym celu przechodzimy do listy kontaktów telefonu, a następnie naciskamy przycisk opcji i Szukaj w książce adresowej.

2. Rozpocznie się wyszukiwanie kontaktów Skype naszych znajomych –. może to potrwać nawet kilka minut, jednak w tym czasie możemy normalnie korzystać z aplikacji.

3. Po zakończeniu przeszukiwania katalogu Skype zostanie wyświet­lona lista wszystkich kontaktów pasujących do osób z listy adresowej telefonu. Zaznaczamy te pozycje, które chcemy dodać do kontaktów Skype, i naciskamy przycisk Dodaj.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Ewolucja przycisku menu Start w Windows

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (213)