Jak dbać o szczoteczkę soniczną?

Źródło zdjęć: © materiały partnera

09.08.2023 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szczoteczka soniczna dba o to, by Twoje zęby były zdrowe i piękne, ale czy dbasz o nią tak, by służyła Ci jak najdłużej? Jak prawidłowo czyścić szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare to inwestycja na lata, jednak aby faktycznie cieszyć się sprawnym i dobrze działającym urządzeniem przez długi czas, trzeba o nie dbać codziennie. Jak wygląda prawidłowa rutyna niezbędna do zachowania sprawności szczoteczki sonicznej? 

Jak codziennie dbać o szczoteczkę soniczną?

Poniżej przedstawiamy kilka zasad dotyczących używania i dbania o szczoteczkę soniczną:

  • po każdym szczotkowaniu zdejmij końcówkę szczoteczki,
  • umyj końcówkę i szczoteczkę – każdą część oddzielnie – pod bieżącą ciepłą wodą,
  • osobno obie części pozostaw na ręczniku do osuszenia,
  • dokładnie przetrzyj szczoteczkę ręcznikiem (rękojeść i okolice wokół trzpienia),
  • gdy urządzenie jest całkowicie suche, nałóż końcówkę na rękojeść i jeśli jest taka konieczność, odstaw szczoteczkę do ładowania.

Jeśli nie będziesz systematycznie czyścić i osuszać szczoteczki, wokół metalowego trzpienia, na który nakładasz końcówkę, powstawać zacznie warstwa zaschniętej pasty do zębów, z czasem zaś może pojawić się pleśń i grzyb. To nie tylko problem estetyczny, to też siedlisko bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów, które przy każdym myciu zębów będą miały łatwy dostęp do jamy ustnej. Zaniedbana i niepoprawnie konserwowana szczoteczka może się też po prostu zepsuć.

Czego nie robić?

Należy również pamiętać, że prawidłowe używanie szczoteczki to ważny element dbania o jej dobry stan! Czego nie lubi Twoja szczoteczka?

  • Zbyt mocnego przyciskania do zębów – szorując zbyt mocno, nie będziesz wcale myć ich dokładniej, tylko mniej delikatnie dla dziąseł i szkliwa, skracając przy tym życie końcówki szczoteczki i ryzykując uszkodzenie mechaniczne samej rękojeści.
  • Zbyt dużej ilości pasty do zębów – do wyczyszczenia zębów wystarczy niewielka ilość pasty. Więcej pasty to więcej piany, która spłynie na uchwyt szczoteczki.

Jak widać, paradoksalnie najłatwiej o błąd w użytkowaniu szczoteczki do zębów, kiedy zależy Ci na dokładnym czyszczeniu. Większość ludzi nakłada sobie za dużo pasty, często też szorujemy zbyt mocno, a nie o to chodzi, jeśli chcemy mieć czyste zęby i sprawną szczoteczkę.

Końcówki szczoteczek sonicznych – co musisz o nich wiedzieć?

Dokładne i regularne mycie to sposób na zdrowe zęby, jednak nawet najlepsza szczoteczka soniczna nie zapewni Ci tego, jeśli będziesz zbyt rzadko zmieniać końcówki. Z czasem włókno końcówki się zużywa i nie jest w stanie zapewnić najlepszych efektów czyszczenia.

Zalecana się wymianę końcówki (ale też szczoteczki manualnej) co trzy miesiące, a szczoteczka soniczna Philips Sonicare sama o tym przypomina za pomocą lampki na uchwycie i sygnału wibracyjnego. Co ważne, wszystkie końcówki do szczoteczki Philips Sonicare współpracują z każdym modelem szczoteczki tej marki. To sprawia, że nie musisz się zastanawiać, czy dany model końcówki pasuje do Twojego urządzenia i możesz kupować takie końcówki, jakie lubisz lub jakich akurat potrzebujesz.

Pamiętaj - szczoteczka soniczna Philips Sonicare to bezcenna pomoc w trosce o białe i zdrowe zęby. Odpowiednia pielęgnacja szczoteczki nie jest czasochłonna ani trudna, a gwarantuje, że urządzenie będzie Ci długo i skutecznie służyło.

© materiały partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie