Jak dbać o lodówko-zamrażarkę?

Jak dbać o lodówko-zamrażarkę?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.01.2012 13:38, aktual.: 03.08.2012 08:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na prawidłową pracę chłodziarko-zamrażarki ma jej właściwa konserwacja. Jeśli nie dbamy o urządzenie, to przestaje ono działać efektywnie, zużywa zbyt dużą ilość energii i nie zapewnia właściwego chłodzenia. Co zrobić, aby chłodziarko-zamrażarka długo działała sprawnie i skutecznie? Radzą specjaliści z firmy Elextrolux.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na prawidłową pracę chłodziarko-zamrażarki ma jej właściwa konserwacja. Jeśli nie dbamy o urządzenie, to przestaje ono działać efektywnie, zużywa zbyt dużą ilość energii i nie zapewnia właściwego chłodzenia. Co zrobić, aby chłodziarko-zamrażarka długo działała sprawnie i skutecznie? Radzą specjaliści z firmy Electrolux.

Po pierwsze rozmrażanie
Regularne rozmrażanie zamrażarki lub odszranianie chłodziarki (jeśli urządzenia nie robią tego automatycznie) to podstawa wydajnej pracy lodówki. Jeśli urządzenie wymaga rozmrażania należy wykonać czynność zgodnie z zaleceniami z instrukcji obsługi. Już 0,5 cm warstwa lodu w zamrażalniku oznacza o 10. większe zużycie energii. Należy rozsądnie zaplanować rozmrażanie - latem będzie kłopot, gdy w zamrażalniku jest pełno produktów. Znacznie prościej jest rozmrażać lodówkę zimą, gdy na dworze są ujemne temperatury. Produkty z zamrażalnika bez problemu przetrwają na balkonie lub za oknem. Wymieniając chłodziarko-zamrażarkę na nową warto zwrócić uwagę na funkcję Frost Free czyli bezszronowy zamrażalnik. Zapewni on nam wygodę i mniejsze zużycie energii niż w przypadku chłodziarko-zamrażarek, które przez dłuższy czas nie będą rozmrażane.

Szczelne uszczelki
Prawidłowy stan uszczelek (ich czystość i szczelność) gwarantuje odpowiednią izolację. Ciepłe powietrze nie dostanie się wtedy do środka, a chłodziarko-zamrażarka nie będzie musiała niepotrzebnie marnować energii na jego schłodzenie. Aby sprawdzić stan uszczelek, należy włożyć kartkę papieru pomiędzy uszczelkę a krawędź chłodziarki i zamknąć drzwi. Jeśli kartka wypada lub daje się lekko wysunąć - uszczelka nie przylega prawidłowo. Warto też zwrócić uwagę, aby nie trzymać drzwi chłodziarki zbyt długo otwartych. Otwarte drzwi oznaczają wzrost temperatury i dodatkową pracę agregatów. Okazuje się, że to najczęstszy błąd przy użytkowaniu chłodziarki lub zamrażarki. Na szczęście nowoczesne chłodziarko-zamrażarki, wyposażone są w alarm powiadamiający o wzroście temperatury we wnętrzu urządzenia.

Otwór odpływowy
Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu otworu odpływowego w chłodziarce z automatycznym odszranianiem, który znajduje się we wnętrzu, zazwyczaj na tylnej ścianie, tuż nad pojemnikami na warzywa. Jeśli otwór się zapcha, wilgoć, która powstaje w chłodziarce, skrapla się na tylnej ściance i nie będzie miała dokąd wypłynąć - będzie zalewać wnętrze lodówki. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i pewnego dnia z zaskoczeniem odkrywa, że w chłodziarce zbiera się woda.

Porządek dobra rzecz
Układając żywność w chłodziarce, warto stosować się do zaleceń producenta. Każda z półek może mieć inną temperaturę chłodzenia, dostosowaną do potrzeb danych artykułów spożywczych. Na przykład, na dolnych półkach nad pojemnikami na warzywa i owoce panuje najniższa temperatura, dlatego z powodzeniem można tam trzymać świeże mięso lub ryby. Z kolei na drzwiach chłodziarki temperatura wynosi ok. 12˚. C. Dlatego to dobre miejsce do przechowywania napojów. Ważne jest też, aby przy układaniu żywności w chłodziarce zachować odpowiedni odstęp między produktami. Zapewni to właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz urządzenia, przez co żywność będzie prawidłowo schłodzona.

Klasa energetyczna ma znaczenie
Jak pokazują badania firmy Electrolux, energooszczędność jest dla większości konsumentów w Europie głównym lub jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze chłodziarki. I choć nie wszyscy mają świadomość, że chłodziarko-zamrażarka zużywa przeciętnie około 1/5 energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym, to coraz więcej osób zaczyna przy zakupie zwracać uwagę na klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędne są modele z klasy A+ lub A++, które pozwalają zaoszczędzić odpowiednio do 20. lub 40% energii.

JB/GB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)