Jak dbać o delikatne tkaniny?

Jak dbać o delikatne tkaniny?

Jak dbać o delikatne tkaniny?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
22.04.2016 18:48

Delikatne materiały wymagają właściwego prania i suszenia. Jeśli chcesz na długo cieszyć się swoimi ubraniami, warto poznać kilka zasad dotyczących pielęgnacji tych wyjątkowych materiałów.

Zanim włożymy ubrania do pralki, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdziemy na metce. Dlatego poniżej prezentujemy zestawienie, co oznaczają konkretne symbole oraz jak powinniśmy zadbać o najdelikatniejszą odzież.

Segregowanie prania

Przed wrzuceniem odzieży do pralki, starannie przeanalizuj symbole zamieszczone na metkach. Sprawdź, czy dana tkanina nie jest przeznaczona do czyszczenia chemicznego czy do prania ręcznego. W tym przypadku nie warto ryzykować, ponieważ może się okazać, że w prosty sposób zniszczymy ulubione rzeczy. Jednak najbardziej istotne są oznaczenia związane z odpowiednią temperaturą prania. Jeżeli zostanie ona przekroczona, ubrania mogą ulec zniszczeniu, np. materiał może się zbiec lub odbarwić. Zwykle na metkach podawana jest informacja o maksymalnej temperaturze, a nie o optymalnej. Jeśli chodzi o najdelikatniejsze tkaniny, zwróć szczególną uwagę na dodatkowe oznaczenia.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska / Marta Sitkiewicz)

Wrzucając rzeczy do prania pamiętaj, aby były wywrócone na lewą stronę, dzięki czemu na dłużej będziesz mógł cieszyć się wyrazistym kolorem. Do pralki wkładaj zawsze podobne barwy, ponadto unikaj łączenia ciężkich rzeczy z lekkimi, dzięki czemu w prosty sposób unikniesz trudnych do wyprasowania zagnieceń.

Delikatne tkaniny - jak o nie dbać?

Len jest idealnym materiałem na upalne dni, ponieważ doskonale przepuszcza powietrze. Lniane ubranie powinieneś prać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 4. stopni Celsjusza. Wyjątek stanowi biały len, który możesz prać w wodzie o temperaturze sięgającej nawet 90 stopni Celsjusza. Ubranie powieś na sznurze albo suszarce. Pamiętaj, że tkanina ta bardzo łatwo się gniecie, więc jeśli nie chcesz długo rozprasowywać zagnieceń, koniecznie rozprostuj ubranie przed powieszeniem go. Materiał prasujemy obrócony na lewą stronę (najlepiej, gdy jest jeszcze lekko wilgotny).

Jedwab jest drogim włóknem, dlatego warto o nie dbać ze szczególną uwagą. Materiał ten możesz prać w pralce, ale tylko w programie do jedwabiu, wełny lub prania ręcznego w temperaturze nieprzekraczającej 3. stopni Celsjusza. Po wyjęciu z pralki nie wykręcaj i nie wyciskaj ubrań, najlepiej wysuszysz je, rozkładając na płasko. Jedwab prasujemy zawsze na lewej stronie.

Wiskoza, tak jak i len, jest materiałem przewiewnym, dlatego idealnie sprawdzi się latem. Włókna wiskozowe produkuje się z czyszczonej masy drzewnej, głównie z drzew iglastych i niektórych liściastych. Pamiętaj, że wiskozę można prać w pralce (o ile pozwala na to widoczny na metce symbol). W tym przypadku wybieraj program do tkanin delikatnych. Po zakończeniu prania powieś czyste rzeczy na sznurze lub suszarce. Tak jak w przypadku jedwabiu tkaninę należy prasować obróconą na lewą stronę, dzięki czemu unikniesz efektu połyskiwania.

Prasowanie

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska / Marta Sitkiewicz)

Przed nami ostatni etap, czyli prasowanie. Choć wiele osób korzysta z żelazka bardzo rzadko, odpowiednio dobrana temperatura pozwala pozbyć się mało estetycznych zagnieceń, ale również pleśni oraz drobnoustrojów niebezpiecznych dla najmłodszych. Pamiętaj, że na każdej metce znajdziesz wskazania dotyczące prasowania ubrań. Tak jak tkaniny bawełniane czy lniane tolerują najwyższą temperaturę, to już przy delikatniejszych warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

ag

Źródło: lifehacker / dellosport / spryciarze / regiodom

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)