Internetowe konto bankowe – to podstawa w prowadzeniu przedsiębiorstwa

Prowadzenie firmy w dużej mierze opiera się na przyjmowaniu przelewów i płatności od kontrahentów oraz opłacaniu faktur. Płynne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa byłoby niemożliwe, a przynajmniej trudne, gdyby nie oddzielny, dedykowany biznesowi rachunek. Współcześnie firmy oczekują, że będą miały do niego dostęp internetowy, co jest wygodne, bo pozwala na bieżącą kontrolę nad majątkiem firmy oraz planowanie inwestycji. Zobacz, jak dobre konto może ułatwić Ci funkcjonowanie na rynku krajowym i międzynarodowym.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

04.10.2023 10:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rachunek firmowy czy konto osobiste?

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobową nie muszą zakładać rachunku firmowego, aby rozliczać swoje dochody i płacić podatki. Do tego celu mogą posługiwać się kontem prywatnym, a czasem nawet i ono nie jest wymagane. Choć dziś naprawdę trudno wyobrazić sobie życie bez rachunku bankowego, w praktyce jest to możliwe, a rozliczeń z US i ZUS dokonuje się wtedy w formie gotówkowej. Ale uwaga – ta opcja, zgodnie z artykułem 7 ustawy Prawa Przedsiębiorców jest dostępna wyłącznie dla mikroprzedsiębiorców.

Mimo tego zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na posiadanie konta. Jest to obowiązkowe, gdy transakcje realizowane są:

  • między dwoma podmiotami gospodarczymi,
  • w kwocie równej lub wyższej niż 15 tysięcy złotych.

Obowiązek posiadania konta – i to nie osobistego, ale stricte firmowego – mają spółki i podmioty korzystające ze split payment, czyli mechanizmu płatności podzielonej.

Dlaczego firma potrzebuje rachunku bankowego?

Nawet, jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą lub kwalifikujesz się do zwolnienia z obowiązku, aby posiadać konto dla mikrofirm, warto je otworzyć. Okazuje się, że prowadzenie rozliczeń podatkowych jest wtedy znacznie wygodniejsze. W prostszy sposób kontrolujesz przychody i wydatki, co przydaje się także w razie kontroli skarbowej lub wtedy, gdy ubiegasz się o kredyt i musisz przedstawić swoje dochody.

Możesz też zachować work-life balance – zarówno pod kątem zawodowym, jak i finansowym. To ułatwia oszczędzanie oraz inwestowanie, czyli ogólnie tworzenie poduszki finansowej dla siebie i przedsiębiorstwa.

A jeśli rachunek firmowy, to jaki?

Wiesz już, że polskie prawo w niektórych przypadkach nie narzuca na przedsiębiorców obowiązku posiadania konta i dokonywania za jego pośrednictwem rozliczeń. Jednak ustaliliśmy też, że dzięki rachunkowi można zachować równowagę i większą kontrolę nad finansami. Nic więc dziwnego, że znaczna część przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie i szuka produktu najlepszego dla swoich potrzeb.

Na tym etapie trzeba rozpoznać dokładnie swoje potrzeby oraz oczekiwania względem rachunku firmowego. Weź pod uwagę:

  • liczbę wykonywanych miesięcznie przelewów,
  • wysokość szacowanych przychodów,
  • sposób dokonywania transakcji – gotówkowo, bezgotówkowo,
  • zapotrzebowanie na produkty dodatkowe – kredyty, terminale płatnicze, kantor walutowy, kartę debetową.

Na pewno duże znaczenie ma dla Ciebie sposób obsługi takiego konta. Jako przedsiębiorca zapewne nie masz czasu, aby każdą transakcję zlecać w oddziale banku. Dzisiaj należy to do rzadkości, bo większość operacji można wykonać wygodnie, szybko i bezpiecznie online. Dostęp do internetowego konta daje Ci większą swobodę działania – szczególnie gdy do dyspozycji masz intuicyjną aplikację na tablet lub smartfon, tak jak w przypadku CA24 Mobile od Credit Agricole.

Rachunek firmowy – najważniejsze informacje o produkcie

Oferty biznesowe są lepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców niż oferty dedykowane osobom prywatnym. Z rachunków biznesowych można m.in.:

  • zlecać paczki przelewów w aplikacji mobilnej,
  • wykonywać przelewy ekspresowe Express Elixir,
  • wymieniać waluty na preferencyjnych warunkach,
  • robić przelewy do ZUS i US,
  • korzystać ze wsparcia dedykowanego doradcy.

Zastanawiasz się, czy za to wszystko dużo zapłacisz? Niekoniecznie. Banki w swojej ofercie biznesowej mają bezpłatne rachunki i karty, a zwolnienie z opłat jest możliwe po spełnieniu jednego, bądź kilku niezbyt skomplikowanych warunków. Może to być np. przyjęcie lub wykonanie przelewów na określoną kwotę. Szczegółowe informacje na temat promocji zawsze znajdują się w regulaminie.

Zadbaj o internetowy dostęp do konta

Kiedy masz już swoje konto firmowe, warto korzystać z niego online. Internetowe rachunki są najwygodniejsze w obsłudze, bo dają Ci możliwość swobodnego robienia przelewów, odkładania czy inwestowania kapitału.

Za ich pośrednictwem dokonasz comiesięcznych płatności, wypłat wynagrodzenia dla pracowników i będziesz kontrolować swoje zarobki. To znacznie ułatwi Ci również weryfikację wysokości dochodów oraz planowanie inwestycji w przyszłości.

Online możesz też wnioskować o dodatkowe produkty, np. kredyt w rachunku bieżącym, kartę debetową czy kantor walutowy do rozliczania transakcji w USD, EUR lub GBP. Jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu potencjału konta biznesowego, koniecznie pobierz i aktywuj dedykowaną aplikację na swój smartfon.

Źródło artykułu:WP Tech