Internet na świecie coraz... wolniejszy

Internet na świecie coraz... wolniejszy

Internet na świecie coraz... wolniejszy
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
02.05.2012 13:01, aktualizacja: 02.05.2012 13:17

Jaka jest obecnie średnia prędkość Internetu na świecie? Zgodnie z raportem amerykańskiej firmy Akamai, przeciętna szybkość połączeń internetowych w ujęciu globalnym zmniejszyła się w ostatnim kwartale zeszłego roku aż o 14 procent, osiągając wartość 2,3 mbps.

Skąd wzięła się i co wywołało tę dość zaskakującą redukcję? Tego nie wiadomo. Raport, który nie uwzględnia (przynajmniej w tym samym dziale) Internetu mobilnego, nie zawiera żadnych wyjaśnień w tej sprawie i pozostawia nas wyłącznie w sferze domysłów. A z tych chyba najbardziej prawdopodobnie brzmi ten, który za główny powód 14-procentowego spadku podaje najzwyczajniejszy w świecie wzrost liczby użytkowników sieci.

Najszybszym, osiągającym przeciętną prędkość 17,5mbps Internetem dysponują mieszkańcy Korei Południowej, a tuż za nimi plasują się sąsiadujący (przez morze, ale jednak) Japończycy z połączeniami o średniej szybkości 9,1 Mbps. Ostatnie miejsce na podium zajął (z takim samym wynikiem jak Japonia) Hong Kong. Azja rządzi. Co dość pocieszające - tuż za nią grasuje Europa, której przedstawiciele zdobyli pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce. Dla przykładu, czwartą lokatę objęła Holandia, a wesołą piątkę (dość nieoczekiwanie) zamknęła…. Łotwa.

Gdzie w tym zestawieniu plasuje się Polska? Dość daleko, notując 3,8. spadek i okupując 35 miejsce ze średnią prędkością Internetu rzędu 4,1 Mbps. Oto jak wypadamy w porównaniu z kilkoma innymi państwami:

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

Jak widać nie najgorzej, ale i bez szału. Utrzymująca się od trzeciego kwartału 200. roku dość gwałtowna tendencja wzrostowa – po największym ze skoków – wyhamowała, by ostatecznie ustąpić miejsca niewielkiej redukcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)