Internet domowy. Przegląd propozycji

Internet domowy. Przegląd propozycji

Internet domowy. Przegląd propozycji
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek
20.07.2017 11:24, aktualizacja: 22.12.2017 11:29

Oceniając Internet domowy, musimy pamiętać o tym, że niemal w każdej części kraju oferty będą się od siebie różnić. Wybór Internetu w Warszawie różni się od tego w Kaliszu, ze względu na lokalnych dostawców. Możemy jednak porównywać ze sobą tych, którzy oferują Internet w całym kraju. Co proponują najwięksi operatorzy?

Najszybszy Internet

Pod tym względem trudno przebić Orange, który w swojej ofercie ma światłowód. Dzięki temu prędkość pobierania może wynosić do 600 Mb/s. Oglądanie filmów i seriali w wysokiej jakości, granie w gry online czy pobieranie danych nie jest więc żadną przeszkodą. Nawet najniższa prędkość osiągana za pomocą światłowodu może imponować – mówimy w końcu o prędkości 100 Mb/s.

Tak szybki Internet wcale nie oznacza wysokich cen. Ten "najwolniejszy", czyli osiągający prędkość do 100 Mb/s, przez pierwszy rok kosztuje 39,99 zł miesięcznie, zaś od 13. miesiąca cena wzrasta do 69,99 zł miesięcznie. Za najszybszy – 600 Mb/s – w Orange Love zapłacimy niecałe 110 zł, otrzymując również abonament komórkowy (nielimitowane rozmowy, SMS-y, MMS-y w kraju i w roamingu w UE, Internet w telefonie 5 GB – w tym ponad 2 GB w roamingu w UE).

Oczywiście również Orange posiada alternatywę dla światłowodu w postaci Internetu LTE. Za pakiet danych 250 GB zapłacić trzeba 69,90 zł. To całkiem spory limit, na dodatek w godzinach od 0:00 do 8:00 Internet jest nielimitowany. Pobieranie danych o większej wadze można więc zostawić na noc. Jest też oferta dla tych, którzy potrzebują Internetu tylko do prostych czynności, jak sprawdzenie poczty czy aktywności w mediach społecznościowych. Za podstawowy pakiet – 10 GB – zapłacimy tylko 9,99 zł.

Obecnie w ofercie innych operatorów Internet domowy to głównie LTE. Prędkości są w tym przypadku niższe, np. w T-Mobile prędkość wynosząca do 60 Mb/s (uzależniona od zasięgu) kosztuje miesięcznie 55 zł. Z kolei w przypadku prędkości do 20 Mb/s zapłacić trzeba 45 zł miesięcznie. Niewątpliwym plusem tej usługi jest jednak nielimitowany transfer danych.

Bez limitu danych jest też LTE Plus w Plusie. Trzeba jednak sprawdzić, czy znajdujemy się w zasięgu Internetu domowego od tego operatora. Wprawdzie do zestawu dołączany jest specjalny kabel, który po podłączeniu do anteny satelitarnej wzmacnia sygnał, jednak na mapie operatora znajdziemy kilka białych plam. Nie licząc LTE Plus, w usłudze kosztującej 89,90 zł pakiet danych wynosi 100 GB. Najmniejszy – 50 GB – wyceniono na 49,99 zł. Do tego doliczyć trzeba ratę za sprzęt.

Ceny Internetu domowego w Play zaczynają się od 39,99 zł miesięcznie. Limit danych wynosi jednak 50 GB, choć pierwsze pół roku jest nielimitowane. Jest to jednak tylko Internet dla jednego urządzenia. Za dostęp do sieci dla wielu sprzętów zapłacimy 49,99 zł miesięcznie. Od 59,99 zł zaczyna się Internet nielimitowany… teoretycznie. Po przekroczeniu 100 GB pobranych danych Internet po prostu zwalnia.

Dodatkowe usługi

Dzięki Orange Love do światłowodu można dobrać wiele dodatkowych usług. Do wyboru jest między innymi telewizja, w ramach której znajdziemy HBO czy kanały sportowe od Eleven Sport, w tym jeden transmitujący wybrane mecze w jakości HD. Od listopada przez kolejnych 6 miesięcy Orange ma wyłączność na 4K w Eleven Sports. Oprócz tego na dekoderze znajdziemy aplikację Netfliksa, zaś abonament usługi możemy dopisać do swojego rachunku w Orange – i za wszystko płacić od razu. Orange Love pozwala konstruować własne pakiety, dobierając usługi do własnych potrzeb. Zamiast (lub oprócz) pakietu telewizyjnego dodać można urządzenia, jak smartfony, telewizory czy konsole. Opłata miesięczna za nie doliczana jest do rachunku. Np. za 49 zł miesięcznie można dokupić do Internetu 32-calowy Samsung FHD Smart TV M5602 z konsolą Xbox One S 500 GB. Oczywiście cały zestaw będzie składał się z Internetu, abonamentu komórkowego i wybranych akcesoriów.

Oferta Orange Love występuje również w przypadku Internetu domowego 4G. Do oferty z 250 GB dołożyć można telewizję (92 kanały, w tym 41 HD), a w jej ramach dostaje się także abonament komórkowy. Całość kosztuje 99,99 zł. 79,99 zł zapłacimy za ofertę bez telewizji, ale z tym samym limitem danych.
W przypadku Plusa wybierający ofertę LTE Plus i Internetu domowego mogą liczyć na darmowy miesiąc z HBO Go, który po okresie próbnym kosztuje dodatkowe 20 zł miesięcznie. Z kolei w Play do wspomnianego wcześniej Internetu za 69 zł telewizyjny pakiet HBO oraz router mobilny otrzymuje się za 1 zł.

Partnerem artykułu jest firma Orange.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)