Inteligentna pigułka - procesor, bateria i inne "bajery"

Inteligentna pigułka - procesor, bateria i inne "bajery"

12.11.2008 15:02, aktual.: 12.11.2008 15:14

Philips to nie tylko wytwórca elektroniki użytkowej ale również producent sprzętu medycznego. Holenderski koncern poinformował właśnie o opracowaniu inteligentnej pigułki, zawierającej m.in. procesor, baterię, nadajnik radiowy oraz zasobnik na lekarstwa.

Kapsułka "iPill" po połknięciu przez pacjenta mierzy poziom kwasowości, określając na tej podstawie, w którym miejscu przewodu pokarmowego się znajduje. Dzięki temu lekarstwo umieszczone w zasobniku zostaje uwolnione do organizmu w odpowiednim czasie i miejscu. Pigułka może również mierzyć lokalną temperaturę i przesyłać dane bezprzewodowo do zewnętrznego odbiornika.

Obraz
© iPill Philipsa (fot. IDG)

We współczesnej diagnostyce korzysta się już z kapsułek z wbudowanymi miniaturowymi kamerami, te jednak nie przenoszą lekarstw. Precyzyjne dostarczanie medykamentów do fragmentów przewodu pokarmowego zaatakowanych przez choroby (np. przez chorobę Leśniowskiego-Crohna) oznacza, że do leczenia wystarczą mniejsze dawki środków, a uboczne efekty leczenia będą mniej dolegliwe.

Oficjalna prezentacja urządzenia ma nastąpić w trakcie listopadowego zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia Farmaceutów w Atlancie. "iPill" to rozwiązanie prototypowe, ale - jak przekonuje producent - gotowe do wejścia w stadium masowej produkcji.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)